Kalush Orchestra

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra to ukraiński zespół hip-hopowy. Pierwotnie pod nazwą Kalush założyli go w Kijowie w 2019 roku raper Ołeh Psiukmultiinstrumentalista Ihor DidenczukDJ MC KilimmenDwa lata później projekt został rozszerzony i powstał Kalush Orchestra, który oprócz współczesnego rapu, zaczął skupiać się także na ukraińskiej muzyce ludowej i folku. Nietypowa mieszanka gatunków przyniosła im sławę i przemówiła do szerokiego grona słuchaczy. 

Kalush Orchestra - historia zespołu

Ołeh Psiuk (raper, założyciel zespołu) pochodzi zachodniej Ukrainy, z obwodu iwanofrankowskiego, a dokładnie z miasta Kalush, od którego pochodzi nazwa zespołu. Ich debiutancki utwór "Ne Marinuj" pojawił się na YouTube 17 października 2019 roku. Teledysk został nagrany na ulicach Kalusha. Reżyserem teledysku jest Delta Arthur, który ma na koncie współprace z innymi raperami. Dopiero po wypuszczeniu drugiego utworu "Ty honysz" miesiąc później, zespół zawarł umowę z Def Jam Recordings (amerykańską wytwórnią hip-hopową). Debiutancki album "Hotin" ujrzał światło dzienne 19 lutego 2021 roku. 23 lipca tego samego roku miał premierę album "Jo-jo" nagrany ze Skofką (ukraińskim raperem, urodzonym w 1994 roku). 

 

Rok 2021 przyniósł nowych członków. Do zespołu dołączyli: Tymofij Muzyczuk i Witalij Dużyk.

 

Równocześnie artyści podjęli nowy projekt - Kalush Orchestra, który rozszerzał działalność muzyczną zespołu o motywy ludowe. Od tamtego czasu ich muzyka skupia się na połączeniu rapu z ukraińską ludową muzyką. Pierwszym singlem stworzonym w ramach tego projektu jest "Shtomber Womber", który stał się sensacją na Ukrainie. Zebrał wiele pozytywnych recenzji krytyków.  

Kalush Orchestra - najważniejszy występ - Konkurs Piosenki Eurowizji 2022

Kalush Orchestra wziął udział w eliminacjach do Eurowizji. 12 lutego 2022 wystąpili z utworem "Stefania" w finale narodowych eliminacji. Zajęli w nich drugie miejsce i dopiero po wycofaniu kandydatury (dyskwalifikacja z powodu zafałszowania dokumentów) zwyciężczyni Aliny Pasz, zostali oni oficjalnymi reprezentantami Ukrainy podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Od samego początku przewidywano ich wygraną w konkursie. W maju 2022 roku zespół wystąpił w pierwszym półfinale, a później wygrał finał Eurowizji. Grupa zdobyła aż 631 punktów, czyli o niemal 200 punktów więcej niż Wielka Brytania zajmująca 2. miejsce. Warto zaznaczyć, że jest to trzecie zwycięstwo Ukrainy w tym konkursie, lecz pierwszy raz piosenka finałowa została wykonana w całości w języku ukraińskim (wcześniej zwycięzcy śpiewali po angielsku i krymsku). 

Dyskografia

Zespół nagrał dwa albumy studyjne: "Hotin" (19 lutego 2021, wytwórnia: Def Jam Recordings) oraz "Jo-jo" (23 lipca 2021, wytwórnia: Def Jam Recordings). 

Co się stało z zespołem po wybuchu wojny w Ukrainie? 

Na początku wojny Kilimmen przebywał w Kijowie, gdzie dołączył do wojsk obrony terytorialnej. Ołeh Psiuk pracował jako wolontariusz: transportował uchodźców i zapewniał im schronienie, a także zapewniał pomoc medyczną. Nie byli pewni, czy uda im się wyjechać na eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji, ale starali się ćwiczyć, łącząc się zdalnie. By wyjechać z kraju, gdzie - przypomnijmy - mężczyźni mają zakaz przekraczania granic, dostali specjalne pozwolenie.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Kalush Orchestra: Skepta, Guzior, ERO, Martin Lange, Miszel, Kaz Bałagane, Przyłu, Sarius, Zalia, Taco Hemingway, Kabe, Jan - rapowanie, Pawbeats, Lordofon, Tede, Kroki, Dziarma, Borixon, Buszu, Trill Pem, Vito Bambino, KęKę, Zdechły Osa, Kizo, Nypel, Słoń, LemON, Sobel, Wac Toja, Oliwka Brazil, Kaśka Sochacka, The Game, Chillwagon, Jagoda Kret, Rat Kru, Mrozu, Avi x Louis Villain, Gruby Mielzky, PRO8L3M, Malik Montana, OIO, Reto, Białas, White 2115, Janusz Walczuk, OKI, Diho, O.S.T.R., Gibbs, CatchUp, LUNA, Zetha, Qry, Włodi, Smolasty, Otsochodzi, Sokół, Bonson, Paluch, Olszakumpel, Margaret, Daria Zawiałow, Pezet, Rubens, Żabson, Grzegorz Hyży, Jacuś, Karaś/Rogucki, Kukon, Dwa Sławy, Kinny Zimmer,

 

Kalush Orchestra - Często zadawane pytania

  • W najbliższym czasie Kalush Orchestra wystąpi w: Warszawie
  • Ołeh Psiuk (pseudonim sceniczny: Pies Son) 16 maja 2022 roku skończył 28 lat. Przed założeniem zespołu studiował w Kijowie na kierunku Leśnictwo.
  • Singiel "Stefania" napisał założyciel zespołu - Ołeh Psiuk. Zwraca się w nim do swojej matki, której opowiada o wspomnieniach z nią związanych. W pierwszej części skupia się na upływającym czasie, by w drugiej części przejść do opisu trudów życia jego matki. W tym momencie podmiot liryczny zdaje sobie sprawę z tego, że matka zrobiła dla niego naprawdę dużo. "Luli, luli, luli goj" to forma kołysanki, która przypomina podmiotowi lirycznemu czasy, w których matka się nim opiekowała. Raper przyznaje, że utwór został napisany przed wojną, ale po jej wybuchu słowo "matka" występujące w utworze stało się także w domyśle "Ukrainą".
  • Artysta nie ma żony, ale podczas wywiadu z Reutersem raper przyznał, że ma dziewczynę, z którą rozdzieliła go wojna na Ukrainie. Ukrywa się ona w bunkrze i walczy razem z innymi. Wyraża głęboką nadzieję, że niedługo będą mogli znów być razem.
  • Pseudonim sceniczny MC Kilimmen wiąże się z wyglądem scenicznym DJ-a, który występuje na scenie we wzorzystym stroju przylegającym do ciała (łącznie z twarzą) i w wolnym tłumaczeniu oznacza - Człowiek-Dywan.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Kalush Orchestra
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Kalush Orchestra BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Warszawa
16.12
piątek, 17:00
Progresja
sprawdzanie dostępności
od 129 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/