Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmasunrise-festivalsun-festival

Borixon

Sprawdź wydarzenia
BorixonOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Legenda - to słowo pada bardzo często w kontekście artystów, zwłaszcza artystów sceny hip-hop. Trzeba mieć jednak świadomość, by zasłużyć na to miano nie wystarczy jedynie zabłysnąć na chwilę, lecz utrzymać się na rynku muzycznym nawet przez kilkadziesiąt lat z zachowaniem świeżości i charyzmy. Przykładem takiej postaci jest właśnie Borixon. Czym charakteryzuje się jego kariera muzyczna i jak ewoluowała od połowy lat dziewięćdziesiątych do teraz?

Borixon - w kulturze hip hop od jej początków  

Borixon (Borygo), czyli Tomasz Borycki urodził się 15 czerwca 1977 roku w Kielcach. Polski artysta hip-hopowy i producent muzyczny. Członek legendarnych grup takich jak Ya-pa 3, GibGibon skład wraz z Tede, Gangu Albanii i Chillwagonu. Swoją przygodę z hip-hopem Borixon rozpoczął w wczesnych latach 90-tych współpracując z Liroyem w roli hypemana na jego koncertach. W 1996 roku związał się z kielecką grupą muzyczną Wzgórze Ya-pa 3, zastępując tam Radoskóra. Album tego składu pt. "Centrum" został w 1997 roku nominowany do nagrody Fryderyka. W 1998 roku ukazał się kolejny album Wzgórza, na którym znalazł się popularny do dziś utwór "Ja mam to co ty". Płyta pomimo bardzo nośnego singla nie osiągnęła zbyt dużego sukcesu. W 1999 roku Borixon zaczął podejmować coraz szersze współprace z reprezentantami warszawskiej sceny takimi jak Tede, Chada czy V.E.T.O.

Kariera solowa Borixona

W 2001 roku nakładem wytwórni R.R.X, której właścicielem był Krzysztof Kozak, ukazał się pierwszy solowy album Borygo pt. "WYP3 Kolejna część". Album, w którym gościnnie udzielili się Tede, Onar i PeIHa znalazł się 22 miejscu notowania listy OLIS. Jednym z najbardziej popularnych utworów na płycie jest "A miało być tak pięknie". W latach 2001-2002 Tomasz Borycki współpracował z Jackiem "Tede" Granieckim, z którym tworzył legendarny GibGibon skład. To własnie ten duet zmienił postrzeganie muzyki hip-hop w Polsce wprowadzając w niej elementy lekkości, baunsu oraz poruszania kwestii pieniędzy i szeroko pojętego bogactwa. W 2002 roku ukazał się drugi album pt. "Mam pięć gram" - tym razem nakładem wytwórni Camey Studio. Drugi krążek Tomasza nie odniósł dużego sukcesu komercyjnego. Kolejne płyty wydawane były praktycznie co roku - "Hardkorowa komercja" w 2003 roku, "Rap daje mi siłę" w 2004, "Zacieram ręce dzieciak w 2006" czy "Semtex" w 2009. Wspomniane albumy zostały zaakceptowane przez fanów, jednak przeszły bez większego echa w środowisku muzycznym. Dopiero wydany w roku 2012 album "Rap not dead" zyskał większa popularność. Kolejne płyty takie jak "Koktajl" i "Mołotow" wydane w 2017 i 2018 zyskały duże uznanie i każda z nich sprzedała się w ponad piętnastotysięcznym nakładzie. Najnowsze albumy odniosły większe sukcesy z racji tego, iż Borixon stał się bardziej popularny z racji bycia członkiem Gangu Abanii i Chillwagonu, które w ostatnich 6 latach zyskały ogromną rzeszę fanów. Borixon wraz z ReTo w 2020 roku wydał album pt. "420024".

Konflikt z Tede i późniejsze pojednanie

Borixon na początku lat dwutysięcznych współpracował z Jackiem Granieckim, znanym jako Tede. Jak podkreślał Krzysztof Kozak w swojej książce "Za drinem drin, za kreską kreska", między obydwoma panami istniała ogromna chemia i sportowa, hiphopowa rywalizacja. Obaj artyści pobudzali się nawzajem i nawet podczas tworzenia wspólnych utworów jeden chciał być lepszy od drugiego. Takie podejście sprawiało, że poziom muzyczny ich muzyki był naprawdę wysoki, a wzajemnie stawianie poprzeczek jeszcze ten poziom podwyższało. W 2002 roku z powodów osobistych drogi obu artystów się rozeszły, a wspólna niechęć przerodziła się w otwarty konflikt, poprzez który w 2009 toku Borixon wydał utwór dissujący Jacka pt. "Co tam masz, pokaż mi". Przez kolejne dziesięć lat raperzy w mediach społecznościowych okazywali sobie niechęć, jednak nie przerodziło się to w otwarty beef.

 

Wspólna kultura i pasja do muzyki sprawiają jednak, że prawdziwa przyjaźń nie umiera. Podczas koncertu z okazji 20-lecia wydania przez Tedego płyty "S.P.O.R.T." w 2021 roku na scenie pojawił się Borixon i obaj artyści oficjalnie się pogodzili. Tego samego dnia Tede został oficjalnie członkiem Chwillwagonu, a w 2022 roku ukazał się utwór Borixona, Tedego i Reto "3Wagon".

 

Z kim współpracował i współpracuje?

Tomasz Borycki współpracował z czołowymi reprezentantami sceny hip-hopowej w Polsce takimi jak: Tede, PIH, Chada, Molesta, Donatan, Malik Montana czy ReTo. Przez kilka lat prowadził również własną wytwórnię "Juicey Juice" oraz założoną w 2013 "NewBadLebel" wraz z marką odzieżową "NewBadLine"

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Borixon: Skepta, Guzior, PRO8L3M, ERO, Miszel, Malik Montana, OIO, Reto, Białas, White 2115, Janusz Walczuk, Kaz Bałagane, Przyłu, Sarius, OKI, Taco Hemingway, Kabe, Diho, O.S.T.R., Gibbs, Jan - rapowanie, Baba Hassan, CatchUp, Pawbeats, Zetha, Tede, Qry, Dziarma, Buszu, Trill Pem, Włodi, Smolasty, Otsochodzi, Sokół, KęKę, Zdechły Osa, Kizo, Słoń, Nypel, Kalush Orchestra, Sobel, Bonson, Wac Toja, Paluch, Olszakumpel, Oliwka Brazil, Margaret, Pezet, Gruby Mielzky, Żabson, The Game, Jacuś, Chillwagon, Kukon, Dwa Sławy, Kinny Zimmer, Avi x Louis Villain,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki rodzaj muzyki reprezentuje Borixon?
Borixon reprezentuje muzykę hip-hop i rap, skupiając się na nowoczesnych brzmieniach takich jak m.in. trap.
Jak wygląda dorobek muzyczny Borixona?
Artysta wydał 12 albumów solowych, oraz tworzył legendarne i cieszące się dużą popularnością grupy takie jak: Ya-Pa 3, GibGibon Skład, Gang Albanii i Chillwagon.
Ile wzrostu ma Borixon?
Borixon mierzy 188 cm wzrostu. Jest jednym z najwyższych polskich raperów.
Jak wygląda życie prywatne kieleckiego artysty?
Borixon ma żonę oraz córkę Olivię, która jest wideoblogerką.

Fani lubią też

Zobacz też