Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Małpa

MałpaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
38 lat
data urodzenia:
03.06.1985
miejsce urodzenia:
Toruń
dyscyplina:
raper
social media:

Opis

Pod pseudonimem Małpa kryje się Łukasz Małkiewicz. Urodził się 3 czerwca 1985 roku w Toruniu. Jest polskim raperem. Należy do grupy Proximite (jest jej współzałożycielem) oraz prowadzi solową karierę muzyczną. Na swoim koncie ma liczne współprace z różnymi artystami, m.in. Bisz, O.S.T.R., Magiera, donGURALesko, White, Sarius, Pezet, Miodu czy Małolat. Jego biografia znalazła się w "Antologii polskiego rapu". Łącznie umieszczono tam 50 artystów. Publikacja została wydana przez Narodowe Centrum Kultury w 2014 roku.

Kariera

Już w 1998 roku Łukasz Małkiewicz pisał pierwsze teksty. Cztery lata później poznał Jinx'a (Przemysław Dzięgielewski). Razem założyli grupę Proximite. Ich demo zostało wyróżnione przez magazyn radiowy ze Szczecina - "WuDoo". 

Później Małpa rozpoczął karierę solową. Jego debiutancki album ukazał się 27 listopada 2009 roku i nosił tytuł "Kilka numerów o czymś". Jego muzyka spotkała się z pozytywnym odzewem. Chwalili ją zarówno słuchacze, jak i krytycy. Po trzech latach płyta otrzymała złoty status. Nagrane na płycie wokale przydały się także do stworzenia blendtape'u. Ukazał się on w 2010 roku z inicjatywy producenta 2sty. Nosił tytuł "Kilka blendów o hajsie, jointach i dupach!".

W 2010 roku rozpoczęły się pracę nad pierwszą płytą Proximite. Choć w 2011 roku przyjęła ich wytwórnia Aptaun Records, płyta nie została nagrana. Małpa kontynuował karierę solową.

W 2016 roku Małpa wypuścił kolejną płytę pt. "Mówi". Została ona wydana nakładem wytwórni Proximite. Utwory trafiły na 1. miejsce OLiS (lista top 100 przebojów z całej Polski, która jest aktualizowana co tydzień). Po nieco ponad trzech miesiącach okryła się złotem, a w listopadzie 2018 roku - platyną. Płyta była sprzedawana z dodatkiem "Nie mówi" (zawierała tylko wersje instrumentalne piosenek).

W 2017 roku Małpa wydał minialbum muzyczny, który stworzył we współpracy z The Returners oraz Mielzkym. Nosił tytuł "Rottenberg". Można było go kupić jedynie w przedsprzedaży. Nigdy nie trafił do masowej dystrybucji. 

Dwa lata później raper wypuścił trzecią solową płytę pt. "Blur". Za produkcję była odpowiedzialna Magiera. Utwory zajęły 2. miejsce na liście OLiS. Po dwóch miesiącach płyta okryła się złotem. W 2022 roku Małpa wydał płytę "Bóg nie gra w kości". Utwory zajęły 1. miejsce na liście OLiS. Co ciekawe, w przedsprzedaży dodawany był do niej minialbum "Lost tapes". Znalazły się na nim nagrania, których wcześniej nie można było posłuchać.

Dyskografia

Małpa w swojej karierze solowej wypuścił kilka solowych albumów:

 • "Kilka numerów o czymś",
 • "Mówi",
 • "Blur",
 • "Bóg nie gra w kości".

Oprócz tego w przedsprzedaży innych płyt były dostępne dodatki "Lost tapes" oraz "Nie mówi".

Występy gościnne

Małpa wielokrotnie pojawiał się w utworach innych artystów. Pierwszą taką piosenką była "Ten jeden raz" (Amonn). Oprócz tego występował m.in. w:

 • "Nagapiłem się" (Małolat, Pezet),
 • "Jedna pasja" (PTP),
 • "Plecak" (Parias),
 • "Jestem sam" (W.E.N.A.),
 • "Nieobecni" (Prys),
 • "Razem" (Pyskaty),
 • "Jestem stąd jestem sobą" (Donatan),
 • "Jakbym nie miał celu" (Noon, HV),
 • "Sekrety" (The Returners),
 • "Z krwi i kości" (Gruby Mielzky),
 • "Nie wziąłem się znikąd" (Czarny HIFI).

Teledyski

Przez całą swoją karierę Małpa nagrał liczne teledyski do swoich utworów. Pierwszy z nich pojawił się już w 2010 roku. Klip został nagrany do piosenki "Nie byłem nigdy". Wyreżyserował go R5Films. Oprócz tego pojawiły się teledyski do takich piosenek, jak m.in. "5 element", "Jedyna słuszna droga", "Nie byłoby mnie", "Podprogowy", "Drogi dres", "Nie wiem, co będzie jutro", "O krok" oraz "Mech". 

Co ciekawe, Małpa samodzielnie wyreżyserował teledyski do utworu "Rottenberg". Współpracował także z innymi reżyserami podczas produkcji niektórych klipów.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Czy Małpa dostał jakieś nagrody?
Tak, Małpa jest laureatem Złotej Karety. To nagroda przyznawana przez toruński dziennik "Nowości". Otrzymał ją za osiągnięcia kulturalne w 2019 roku za rok 2018.
Jaka była pierwsza działalność artystyczna Małpy?
Artysta przyznał, że z Jarzombem założyli projekt Setao, ale nie okazał się on sukcesem.
Kto wydał pierwszą płytę Małpy - "Kilka numerów o czymś"?
Raper zrobił to samodzielnie. Dopiero, gdy sprzedał 1000 egzemplarzy, zainteresowała się nim wytwórnia Asfalt Records i przejęła dystrybucję albumu.
Jak można kupić dodatek "Nie mówi" do płyty "Mówi"?
Nie można go kupić. Był dostępny jedynie w przedsprzedaży.
Jakie są najpopularniejsze piosenki Małpy?
Najchętniej słuchane utwory to m.in. "Parabole", "Paznokcie", "Miałem to rzucić", "Nie byłem nigdy" oraz "Pozwól mi nie mówić nic.

Fani lubią też

Zobacz też