Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo

Tede

TedeSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
47 lat
data urodzenia:
24.07.1976
dyscyplina:
Polski raper, autor tekstów i producent muzyczny.
social media:

Opis

Tede, czyli Jacek Graniecki (urodzony 24.07.1976 roku w Warszawie) to raper, autor tekstów i producent muzyczny, jeden z twórców polskiej sceny hiphopowej. 

Tede: początek kariery muzycznej

Artysta rozpoczął przygodę z pisaniem jeszcze w klasie średniej. W tamtym czasie poznał Kosiego z grupy JWP, który jako pierwszy pokazał Tedemu nagrania hiphopowe. Prawdopodobnie na skutek tych wydarzeń Tede rozpoczął nagrywanie pierwszych autorskich kawałków.

 

Pierwszy raz na scenie Tede pojawił się około 1994 roku. Koncertował wówczas z warszawskim zespołem 1 Killa Hertz, a do współpracy zaprosił go wówczas Sebastian Imbierowicz (DJ 600V) i Mariusz Sobolewski (DJ JanMarian). Pierwsze single z udziałem Tedego pojawiły się kolejno w 1996 i 1997 roku. Numery "Wyłącz mikrofon" (na kompilacji SP Records) i "1kHz" (Smak B.E.A.T. Records) miały być dla młodego rapera początkiem muzycznej przygody.

Płyty Tedego i sukcesy w branży

Na początku milenium Tede rozpoczął pracę nad debiutanckim krążkiem. Zaledwie rok później ukazał się jego pierwszy singiel "Wyścig szczurów", który promował solowy album artysty. Album S.P.O.R.T. został wydany przez R.R.X 5 czerwca 2001 roku. Płyta znalazła się na 29. miejscu listy OLiS Polska.

Już w 2003 roku Tede postanowił założyć własną wytwórnię. W ramach self publishingu artysta wypuścił kolejny album: "3h hajs, hajs, hajs". To właśnie z tego krążka pochodzą single takie jak "Pili gin", "Zeszyt rymów" czy słynne "Wielkie Joł" Coraz wyższe notowania albumu na miejscach OLiS, a także nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, były świadectwem komercyjnego sukcesu nowego albumu.  

Trzeci album solowy zatytułowany "Notes" pojawił się w 2004 roku. Podobnie jak na poprzednich płytach, na tej również nie zabrakło udziału gości. Tym razem byli to Kołcz, WSZ & CNE, Numer Raz czy Kiełbasa. W tym samym roku raper rozpoczął też współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, w której prowadził program "Bezele" - połączenie talk-show z programem muzyczno-satyrycznym. Tede był prowadzącym programu aż do końca emisji, czyli do 2005 roku. W kolejnych latach współpracował też z TVN Turbo. 

W 2011 roku Tede pojawił się na zaszczytnym 3 miejscu listy 30 najlepszych polskich wykonawców hip-hop magazynu Machina. Znalazł się również na tym samym miejscu w zestawieniu listy opublikowanej przez serwis Porcys. W 2016 roku raper otrzymał statuetkę Złotej Felgi w związku z całokształtem kariery artystycznej w polskim hip-hopie. 

Kontrowersje wokół Tedego

Tede wzbudza kontrowersje od początków swojej kariery. Ma na koncie nie tylko beef z grupą Płomień 81 czy głośne rozstanie z Weroniką Rosati, o którym opowiada utwór "Mamma mija" na albumie "Note2". Raper zasłynął z konfliktu z innym znanym artystą: Peją. Tede wyrażał do niego niechęć zarówno w dissach, jak również podczas wywiadów. 

Od 2002 roku Tede prowadzi własną wytwórnię płytową Wielkie Joł. Warto wiedzieć, że Graniecki zajmuje się nie tylko muzyką. Oprócz grania koncertów zajmuje się też prowadzeniem własnego sklepu PLNY Textylia. Jest także współzałożycielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z.o.o. Sporadycznie występuje w filmach i serialach, zarówno jako on sam, jak i w rolach aktorskich.

 

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile wzrostu ma Tede?
Tede ma 186 cm wzrostu.
Gdzie mieszka Tede?
Tede mieszka w Warszawie. Mieszkanie rapera mieści się w dzielnicy Kabaty.
Dlaczego Tede i Peja się nie lubią?
Konflikt artystów trwa od 2009, a rozpoczął go koncert plenerowy w Zielonej Górze. Jak podaje sam Tede w wywiadzie z Tomaszem Smokowskim: "Rychowi bym odmówił kooperacji, ponieważ ja mu odmówiłem jej kiedyś. Bez żadnego hejtu. Po prostu mi się nie podoba jego styl rapowania."
Spod jakiego znaku jest Tede?
Tede jest zodiakalnym lwem.
Jakich idoli w dzieciństwie miał Tede?
W młodości Tede bardzo lubił słuchać Wojciecha Młynarskiego.
Kim jest ojciec Tedego?
Tata Tedego, Maciej Graniecki, jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem, odznaczonym zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski. Maciej Graniecki jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Legislacji. W latach 1994 - 2001 był szefem Kancelarii Sejmu.

Fani lubią też

Zobacz też