Sokół

Sokół

Sokół to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej sceny hip-hopowej. Współtwórca wielu renomowanych grup rapowych, m.in. WWO i Zip Skład. Wojciech Sosnowski, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, rzadziej posługuje się drugim pseudonimem artystycznym Nocny Narrator. Artysta podczas swojego życia zmienił pierwotne nazwisko Sokół, przybierając nowe: Sosnowski. Raper urodził się w 1977 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje dziecięce lata. Kariera artystyczna Sokoła to nie tylko wykonywanie utworów muzycznych z gatunku rap. Sosnowski jest również dziennikarzem radiowym i lektorem audiobooków. Prywatnie prowadzi przedsiębiorstwo muzyczno-odzieżowe o nazwie Prosto.

 

Początki kariery, pierwsze koncerty, współpraca muzyczna

Sokół to przedstawiciel nurtu hardcore rap, rapu ulicznego i rapu narracyjnego. Swoją karierę artystyczną zaczął w 1996 roku, powołując do życia grupę muzyczną o nazwie TPWC, którą tworzył wraz z raperem Pono. Rok później Wojciech Sosnowski utworzył zespół ZIP Skład, będący jedną z pierwszych grup muzycznych wykonujących uliczny rap w Polsce.

 

Sokół pod koniec lat 90. XX wieku zaczął aktywnie udzielać się na polskiej scenie muzycznej, będąc zapraszanym do licznych występów gościnnych. Współpracował wówczas z wieloma producentami muzycznymi m.in. z DJ-em 600V czy DJ-em Deszczu Strugi. Sokół szerszej publiczności zaprezentował się 1997 roku uczestnicząc w festiwalu Rap Day '97. Wówczas, tworząc duet z Pono, wystąpił jako support amerykańskiego zespołu Run-D.M.C.

 

W 1999 roku we współpracy z Jędrzejem Wawrykiewiczem (Jędker) założył grupę WWO, która swoją oficjalną działalność zakończyła w roku 2009..

Pochodzenie, rodzina, młodość

Wojciech Sosnowski pochodzi z rodziny, której część członków zapisała się złotymi zgłoskami w polskim biznesie i rodzimej działalności artystycznej. Ojciec Wojciecha, Jan, był biznesmenem i twórcą tekstów muzycznych. Zarówno matka, jak i dziadek rapera działali w międzynarodowym biznesie. 

 

Znanym przodkiem Sokoła jest jeden z najbardziej wybitnych literatów i artystów Młodej Polski – Stanisław Wyspiański. Sokół, we współpracy z Magierą i L.A., zinterpretował wiesz swojego prapradziadka na albumie pt. Poeci. Innym, znanym przodkiem Sokoła był Xawery Dunikowski – znany artysta zajmujący się rzeźbiarstwem i malarstwem, którego dzieła do dziś można oglądać w polskich miastach. 

 

Młodość rapera była niezwykle intensywna: Sokół mieszkał poza granicami Polski, przebywając w Gruzji i na Łotwie. Sokół biegle posługuje się językiem rosyjskim, w którym to zdawał maturę w szkole w Tbilisi. Przez kilkanaście lat pozostawał bezdomny – korzystał z uprzejmości swoich znajomych, którzy dawali mu lokum.

Kooperacje muzyczne i dyskografia solowa

Sokół to jedna z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej popkulturze. Jest to artysta niezwykle rozpoznawalny, będący ikoną rodzimej muzyki rap. W trakcie swojej kariery współpracował i nagrywał utwory z innymi, bardzo znanymi artystami hip-hopowymi. Wśród najważniejszych kooperacji można wyróżnić te, które Sokół podjął m.in. z osobami i grupami: Peja, Molesta, Hemp Gru, O.S.T.R., Tede, Bonus RPK, Sarius, Dawid Podsiadło, PRO8L3M czy Taco Hemingway

 

Bilety na koncerty solowe Sokoła i w ramach występów kooperacyjnych sprzedają się niezwykle szybko. Raper, mimo upływu czasu i coraz większej liczbie lat na karku, cieszy się rosnącą popularnością. 

 

Wojciech Sosnowski dopiero w 2019 roku wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany Wojtek Sokół. Wcześniejsze pozycje w dyskografii indywidualnej nagrywał zawsze we współpracy z innym artystą. 

Płyty, na których Sokół występował bez wsparcia swojego kolektywu to:

 • Czysta brudna prawda (z Marysią Starostą) w 2011 roku,
 • Czarna biała magia (z Marysią Starostą) w 2013 roku,
 • Różewicz – Interpretacje (z Hadesem i Sampler Orchestra) w 2015 roku,
 • Wojtek Sokół (solowo) w 2019 roku,
 • Nic (solowo) w 2021 roku.

Koncerty Sokoła

Koncerty Sokoła to duża dawka pozytywnej energii i emocji. Sokół ze sceny porywa publiczność i sprawia, że każdy wychodzi z dobrym nastawieniem. Bilety na koncert Sokoła z tego powodu cieszą się dużym powodzeniem. 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Sokół: ERO, Jan - rapowanie, Reto, Zetha, Kizo, Bonson, Dziarma, Kaz Bałagane, Gibbs, Oliwka Brazil, Zdechły Osa, Malik Montana, OIO, Włodi, Pawbeats, Smolasty, Przyłu, Taco Hemingway, Słoń, Pezet, The Game, O.S.T.R., PRO8L3M, Diho, Qry, Dwa Sławy, Guzior, Sarius, Avi x Louis Villain, Trill Pem, OKI, Kukon, Olszakumpel, CatchUp, Tede, Kabe, Kinny Zimmer, KęKę, Białas, Chillwagon, Skepta, White 2115, Żabson, Sobel, Jacuś, Otsochodzi, Buszu, Nypel, Janusz Walczuk, Margaret, Borixon, Miszel, Gruby Mielzky, Kalush Orchestra, Wac Toja, Paluch,

 

Sokół - Często zadawane pytania

 • Wojciech Sosnowski mierzy 182 centymetry.
 • Sokół urodził się 11 marca 1977, w 2022 ukończył więc 45 lat.
 • Artysta wielokrotnie pojawiał się na kompilacjach różnych wykonawców, a samych featuringów nagrał ponad 50.
 • Bardzo wielu, patrząc choćby po tym, jak szybko rozchodzą się bilety na jego koncerty. Sokół posiada ok. 160 tys. obserwujących na Facebooku, 300 tys. na Instagramie, a jego najpopularniejsze utwory mają kilkadziesiąt milionów wyświetleń na YouTube.
 • Artysta na co dzień zajmuje się biznesem, koncertowaniem a prywatnie jest wielkim fanem fotografii.
 • Przez wiele lat partnerką rapera była Marysia Starosta, a obecnie artysta spotyka się z Katarzyną Porycką.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Sokół
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/