Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma

Sokół

Sprawdź wydarzenia
SokółSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
47 lat
data urodzenia:
11.03.1977
miejsce urodzenia:
Warszawa
dyscyplina:
raper, przedsiębiorca, dziennikarz radiowy
social media:

Opis

Sokół to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej sceny hip-hopowej. Współtwórca wielu renomowanych grup rapowych, m.in. WWO i Zip Skład. Wojciech Sosnowski, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, rzadziej posługuje się drugim pseudonimem artystycznym Nocny Narrator. Artysta podczas swojego życia zmienił pierwotne nazwisko Sokół, przybierając nowe: Sosnowski. Raper urodził się w 1977 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje dziecięce lata. Kariera artystyczna Sokoła to nie tylko wykonywanie utworów muzycznych z gatunku rap. Sosnowski jest również dziennikarzem radiowym i lektorem audiobooków. Prywatnie prowadzi przedsiębiorstwo muzyczno-odzieżowe o nazwie Prosto.

Początki kariery, pierwsze koncerty, współpraca muzyczna

Sokół to przedstawiciel nurtu hardcore rap, rapu ulicznego i rapu narracyjnego. Swoją karierę artystyczną zaczął w 1996 roku, powołując do życia grupę muzyczną o nazwie TPWC, którą tworzył wraz z raperem Pono. Rok później Wojciech Sosnowski utworzył zespół ZIP Skład, będący jedną z pierwszych grup muzycznych wykonujących uliczny rap w Polsce.

Sokół pod koniec lat 90. XX wieku zaczął aktywnie udzielać się na polskiej scenie muzycznej, będąc zapraszanym do licznych występów gościnnych. Współpracował wówczas z wieloma producentami muzycznymi m.in. z DJ-em 600V czy DJ-em Deszczu Strugi. Sokół szerszej publiczności zaprezentował się 1997 roku uczestnicząc w festiwalu Rap Day '97. Wówczas, tworząc duet z Pono, wystąpił jako support amerykańskiego zespołu Run-D.M.C.

W 1999 roku we współpracy z Jędrzejem Wawrykiewiczem (Jędker) założył grupę WWO, która swoją oficjalną działalność zakończyła w roku 2009..

Pochodzenie, rodzina, młodość

Wojciech Sosnowski pochodzi z rodziny, której część członków zapisała się złotymi zgłoskami w polskim biznesie i rodzimej działalności artystycznej. Ojciec Wojciecha, Jan, był biznesmenem i twórcą tekstów muzycznych. Zarówno matka, jak i dziadek rapera działali w międzynarodowym biznesie.

Znanym przodkiem Sokoła jest jeden z najbardziej wybitnych literatów i artystów Młodej Polski – Stanisław Wyspiański. Sokół, we współpracy z Magierą i L.A., zinterpretował wiesz swojego prapradziadka na albumie pt. Poeci. Innym, znanym przodkiem Sokoła był Xawery Dunikowski – znany artysta zajmujący się rzeźbiarstwem i malarstwem, którego dzieła do dziś można oglądać w polskich miastach.

Młodość rapera była niezwykle intensywna: Sokół mieszkał poza granicami Polski, przebywając w Gruzji i na Łotwie. Sokół biegle posługuje się językiem rosyjskim, w którym to zdawał maturę w szkole w Tbilisi. Przez kilkanaście lat pozostawał bezdomny – korzystał z uprzejmości swoich znajomych, którzy dawali mu lokum.

Kooperacje muzyczne i dyskografia solowa

Sokół to jedna z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej popkulturze. Jest to artysta niezwykle rozpoznawalny, będący ikoną rodzimej muzyki rap. W trakcie swojej kariery współpracował i nagrywał utwory z innymi, bardzo znanymi artystami hip-hopowymi. Wśród najważniejszych kooperacji można wyróżnić te, które Sokół podjął m.in. z osobami i grupami: Peja, Molesta, Hemp Gru, O.S.T.R., Tede, Bonus RPK, Sarius, Dawid Podsiadło, PRO8L3M czy Taco Hemingway.

Bilety na koncerty solowe Sokoła i w ramach występów kooperacyjnych sprzedają się niezwykle szybko. Raper, mimo upływu czasu i coraz większej liczbie lat na karku, cieszy się rosnącą popularnością.

Wojciech Sosnowski dopiero w 2019 roku wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany Wojtek Sokół. Wcześniejsze pozycje w dyskografii indywidualnej nagrywał zawsze we współpracy z innym artystą.

Płyty, na których Sokół występował bez wsparcia swojego kolektywu to:

  • Czysta brudna prawda (z Marysią Starostą) w 2011 roku,
  • Czarna biała magia (z Marysią Starostą) w 2013 roku,
  • Różewicz – Interpretacje (z Hadesem i Sampler Orchestra) w 2015 roku,
  • Wojtek Sokół (solowo) w 2019 roku,
  • Nic (solowo) w 2021 roku.

Koncerty Sokoła

Koncerty Sokoła to duża dawka pozytywnej energii i emocji. Sokół ze sceny porywa publiczność i sprawia, że każdy wychodzi z dobrym nastawieniem. Bilety na koncert Sokoła z tego powodu cieszą się dużym powodzeniem.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile wzrostu ma Sokół?
Wojciech Sosnowski mierzy 182 centymetry.
Ile lat ma Sokół?
Sokół urodził się 11 marca 1977, w 2022 ukończył więc 45 lat.
Ile kawałków gościnnych nagrał Sokół?
Artysta wielokrotnie pojawiał się na kompilacjach różnych wykonawców, a samych featuringów nagrał ponad 50.
Ilu fanów ma Sokół?
Bardzo wielu, patrząc choćby po tym, jak szybko rozchodzą się bilety na jego koncerty. Sokół posiada ok. 160 tys. obserwujących na Facebooku, 300 tys. na Instagramie, a jego najpopularniejsze utwory mają kilkadziesiąt milionów wyświetleń na YouTube.
Czym interesuje się Sokół?
Artysta na co dzień zajmuje się biznesem, koncertowaniem a prywatnie jest wielkim fanem fotografii.
Z kim jest prywatnie związany Sokół?
Przez wiele lat partnerką rapera była Marysia Starosta, a obecnie artysta spotyka się z Katarzyną Porycką.

Fani lubią też

Zobacz też