Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

ReTo

ReToSzczegółyOpisWydarzeniaReTo - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
29 lat
data urodzenia:
23.04.1995
miejsce urodzenia:
Piastowo
dyscyplina:
raper, piosenkarz, autor tekstów
social media:

Opis

ReTo, a właściwie Igor Bugajczyk, od lat należy do czołówki najpopularniejszych polskich raperów. Mocne brzmienie pierwszych singli "Bossman" i "Papierosy_rmx" zagwarantowało mu miejsce w mainstreamie, które do dzisiaj ugruntowuje kolejnymi osiągnięciami. Poznaj wielopłaszczyznową twórczość ReTo, zaskakującą słuchacza wraz z każdym albumem.

ReTo i rozwój kariery muzycznej 

Urodzony w roku 1995 Igor Bugajczyk od wieku nastoletniego wykazywał szczególne zainteresowanie rapem i kulturą hip-hopową. Początek kariery ReTo datowany jest na rok 2011, w którym ukazał się jego debiutancki mixtape "To Ten Inny". Kroczący swoją drogą artysta 3 lata później dołączył do podziemnego labelu OV Rec., który dał mu przestrzeń do dalszego rozwoju.

Pierwszy przełom w karierze ReTo, decydujący o jego obecnej pozycji, związany był z premierą utworu "Minotaur" oraz mixtape'm "DAMN" w roku 2016, wydanym pod szyldem wytwórni NewBadLabel. Na płycie znalazł się również singiel "Bossman", który dzisiaj zgromadził na platformie YouTube kilkadziesiąt milionów wyświetleń.

Tego samego roku ReTo powrócił z mini albumem "GOOD7UCK", opartym na konwencji szeroko rozumianej symboliki. W skład płyty wchodzą takie utwory jak "Czerń i Biel", "Wrzask" i "Amerykańskie fury".

K R U K - debiutancki album

Debiutancki album ReTo, "K R U K", swoją premierą miał 10 listopada 2017 roku. Single promujące wydawnictwo "Tonight", "_EDIT", "zZz" oraz "Czemu nie?" zwiastowały ogromny sukces płyty, czego potwierdzeniem było 5. miejsce Polskiej listy przebojów - OLiS.

Album "K R U K" był również początkiem kolaboracji ReTo z najpopularniejszymi raperami, takimi jak Borixon, z którym później współpracował w projekcie Chillwagon.

BOA i 420024

29 czerwca 2018 roku miała miejsce premiera drugiego albumu ReTo - "BOA". Mocne brzmienie singli "UA", "RS7" i "rrcum" potwierdziło pozycję rapera na scenie rapowej i wyniosło wydawnictwo na 1. miejsce na liście OLiS. Szczególnym sukcesem okazał się utwór "Sorry Dolores", na którym gościnnie udzielił się jeden z czołowych przedstawicieli gatunku w Polsce - Quebonafide.

Efektem dalszej współpracy ReTo z Borixonem była premiera wspólnego albumu artystów 420024 w roku 2020. Wydawnictwo promowały m.in. single "Co Cię Trapi?" oraz "Milion w godzinę".

W samo południe - nawiązując do Dzikiego Zachodu

Po premierze 420024 wraz Borixonem raper nie zwalniał tempa, zapowiadając w tym samym roku nowy projekt nawiązujący stylistycznie do Dzikiego Zachodu. Zdecydowanie najpopularniejszym singlem całego wydawnictwa W samo południe jest "Billy Kid", zachowujący doskonały stosunek westernu do nowoczesnego brzmienia.

Inspiracje z Nowego Meksyku, Teksasu i Kalifornii są nieustannie przemycane przez rapera w albumie, co nadaje mu wyróżniający się klimat na tle innych płyt z branży. Na wydawnictwo składa się również szereg kolaboracji z czołowymi artystami gatunku, takimi jak Avi, ZetHa, Olszakumpel oraz Saful.

Zwieńczeniem sukcesu albumu była diamentowa płyta za singiel "Billy Kid" oraz platynowa płyta za całe wydawnictwo, sprzedane w ponad 30 tysiącach kopii.

Bon Appetit

W marcu roku 2022 ukazał się wspólny utwór ReTo z raperem ZetHa "Bon Appetit", zapowiadający album o tej samej nazwie. Najpopularniejszą piosenką wydawnictwa okazała się "Loca".

Członek grupy Chillwagon

Opisując dokonania artystyczne ReTo, na szczególne wyróżnienie zasługuje udział w projekcie Chillwagon. Razem z artystą, w skład grupy wchodzą wiodący artyści z branży hip-hopowej, tacy jak BorixonTede, Żabson, Szpaku, czy Buszu.

Grupa Chillwagon w swoim dorobku artystycznym ma obecnie dwa albumy - "Chillwagon" oraz "2.0". Do najpopularniejszych utworów należą "Chillwagon", "Jolka", "Jumper" oraz "Kwit".

Udział w Młodych Wilkach

Młode Wilki Popkillera stanowią regularnie podejmowaną inicjatywę, mającą za zadanie wypromować młode talenty na scenie hip-hopowej. Różnorodność artystyczna i doskonały stosunek klasycznego brzmienia do newschoolowych bangerów.

W roku 2017, ReTo zasilił szeregi piątek edycji Młodych Wilków, razem z artystami takimi jak Smolasty, Bedoes i PlanBe. Barwne postacie i zróżnicowanie muzyczne przełożyło się na ogromny sukces całego przedsięwzięcia, czego potwierdzeniem jest kilkadziesiąt milionów wyświetleń zgromadzonych pod wspólnym utworem artystów "Dla nas".

Inspiracje ReTo

Jeżeli chodzi o inspiracje ReTo, z pewnością można wymienić mroczną stylistykę, otwarcie nawiązującą do symboliki. Dowodem tego jest z pewnością pentagram umiejscowiony na okładce płyty "DAMN"., a także cały minialbum "GOOD7UCK".

Wydarzenia

ReTo - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi ReTo?

Miejscowości, w których ReTo wystąpi w najbliższym czasie: Giżycko.

Skąd pochodzi ReTo?
ReTo pochodzi z Piastowa – miasta położonego w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim.
Ile lat ma Reto?
ReTo urodził się 23 kwietnia 1995 roku, w 2023 roku skończy więc 28 lat.

Fani lubią też

Zobacz też