ReTo

ReTo

ReTo, a właściwie Igor Bugajczyk, od lat należy do czołówki najpopularniejszych polskich raperów. Mocne brzmienie pierwszych singli "Bossman" i "Papierosy_rmx" zagwarantowało mu miejsce w mainstreamie, które do dzisiaj ugruntowuje kolejnymi osiągnięciami. Poznaj wielopłaszczyznową twórczość ReTo, zaskakującą słuchacza wraz z każdym albumem.

ReTo i rozwój kariery muzycznej 

Urodzony w roku 1995 Igor Bugajczyk od wieku nastoletniego wykazywał szczególne zainteresowanie rapem i kulturą hip-hopową. Początek kariery ReTo datowany jest na rok 2011, w którym ukazał się jego debiutancki mixtape "To Ten Inny". Kroczący swoją drogą artysta 3 lata później dołączył do podziemnego labelu OV Rec., który dał mu przestrzeń do dalszego rozwoju.

 

Pierwszy przełom w karierze ReTo, decydujący o jego obecnej pozycji, związany był z premierą utworu "Minotaur" oraz mixtape'm "DAMN" w roku 2016, wydanym pod szyldem wytwórni NewBadLabel. Na płycie znalazł się również singiel "Bossman", który dzisiaj zgromadził na platformie YouTube kilkadziesiąt milionów wyświetleń.

 

Tego samego roku ReTo powrócił z mini albumem "GOOD7UCK", opartym na konwencji szeroko rozumianej symboliki. W skład płyty wchodzą takie utwory jak "Czerń i Biel", "Wrzask" i "Amerykańskie fury".

K R U K - debiutancki album

Debiutancki album ReTo, "K R U K", swoją premierą miał 10 listopada 2017 roku. Single promujące wydawnictwo "Tonight", "_EDIT", "zZz" oraz "Czemu nie?" zwiastowały ogromny sukces płyty, czego potwierdzeniem było 5. miejsce Polskiej listy przebojów - OLiS.

 

Album "K R U K" był również początkiem kolaboracji ReTo z najpopularniejszymi raperami, takimi jak Borixon, z którym później współpracował w projekcie Chillwagon.

BOA i 420024

29 czerwca 2018 roku miała miejsce premiera drugiego albumu ReTo - "BOA". Mocne brzmienie singli "UA", "RS7" i "rrcum" potwierdziło pozycję rapera na scenie rapowej i wyniosło wydawnictwo na 1. miejsce na liście OLiS. Szczególnym sukcesem okazał się utwór "Sorry Dolores", na którym gościnnie udzielił się jeden z czołowych przedstawicieli gatunku w Polsce - Quebonafide.

 

Efektem dalszej współpracy ReTo z Borixonem była premiera wspólnego albumu artystów 420024 w roku 2020. Wydawnictwo promowały m.in. single "Co Cię Trapi?" oraz "Milion w godzinę".

W samo południe - nawiązując do Dzikiego Zachodu

Po premierze 420024 wraz Borixonem raper nie zwalniał tempa, zapowiadając w tym samym roku nowy projekt nawiązujący stylistycznie do Dzikiego Zachodu. Zdecydowanie najpopularniejszym singlem całego wydawnictwa W samo południe jest "Billy Kid", zachowujący doskonały stosunek westernu do nowoczesnego brzmienia.

 

Inspiracje z Nowego Meksyku, Teksasu i Kalifornii są nieustannie przemycane przez rapera w albumie, co nadaje mu wyróżniający się klimat na tle innych płyt z branży. Na wydawnictwo składa się również szereg kolaboracji z czołowymi artystami gatunku, takimi jak Avi, ZetHa, Olszakumpel oraz Saful.

 

Zwieńczeniem sukcesu albumu była diamentowa płyta za singiel "Billy Kid" oraz platynowa płyta za całe wydawnictwo, sprzedane w ponad 30 tysiącach kopii.

Bon Appetit

W marcu roku 2022 ukazał się wspólny utwór ReTo z raperem ZetHa "Bon Appetit", zapowiadający album o tej samej nazwie. Najpopularniejszą piosenką wydawnictwa okazała się "Loca".

Członek grupy Chillwagon

Opisując dokonania artystyczne ReTo, na szczególne wyróżnienie zasługuje udział w projekcie Chillwagon. Razem z artystą, w skład grupy wchodzą wiodący artyści z branży hip-hopowej, tacy jak BorixonTede, Żabson, Szpaku, czy Buszu.

 

Grupa Chillwagon w swoim dorobku artystycznym ma obecnie dwa albumy - "Chillwagon" oraz "2.0". Do najpopularniejszych utworów należą "Chillwagon", "Jolka", "Jumper" oraz "Kwit".

Udział w Młodych Wilkach

Młode Wilki Popkillera stanowią regularnie podejmowaną inicjatywę, mającą za zadanie wypromować młode talenty na scenie hip-hopowej. Różnorodność artystyczna i doskonały stosunek klasycznego brzmienia do newschoolowych bangerów.

 

W roku 2017, ReTo zasilił szeregi piątek edycji Młodych Wilków, razem z artystami takimi jak Smolasty, Bedoes i PlanBe. Barwne postacie i zróżnicowanie muzyczne przełożyło się na ogromny sukces całego przedsięwzięcia, czego potwierdzeniem jest kilkadziesiąt milionów wyświetleń zgromadzonych pod wspólnym utworem artystów "Dla nas".

Inspiracje ReTo

Jeżeli chodzi o inspiracje ReTo, z pewnością można wymienić mroczną stylistykę, otwarcie nawiązującą do symboliki. Dowodem tego jest z pewnością pentagram umiejscowiony na okładce płyty "DAMN"., a także cały minialbum "GOOD7UCK".

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Reto: Skepta, Guzior, PRO8L3M, ERO, Malik Montana, Miszel, Białas, OIO, Janusz Walczuk, OKI, Kaz Bałagane, Przyłu, Sarius, Taco Hemingway, Kabe, Diho, O.S.T.R., Gibbs, Jan - rapowanie, CatchUp, Pawbeats, Zetha, Tede, Qry, Dziarma, Borixon, Buszu, Trill Pem, Włodi, Smolasty, Otsochodzi, Avi x Louis Villain, Sokół, KęKę, Zdechły Osa, Kizo, Nypel, Słoń, Kalush Orchestra, Bonson, Sobel, Wac Toja, Paluch, Olszakumpel, Margaret, Oliwka Brazil, Pezet, White 2115, Żabson, The Game, Jacuś, Chillwagon, Kukon, Dwa Sławy, Kinny Zimmer, Gruby Mielzky,

 

ReTo - Często zadawane pytania

  • ReTo wystąpi we Wrocławiu 14 sierpnia w ramach koncertów Lato w Plenerze (HotSpot)
  • ReTo wystąpi w Warszawie 17 lipca w ramach koncertów Lato w Plenerze (Letnia Scena Progresji / Rejs)
  • ReTo wystąpi w Krakowie 7 sierpnia w ramach koncertów Lato w Plenerze (Nowa Rezydencja)
  • ReTo wystąpi w Poznaniu 18 sierpnia w ramach koncertów Lato w Plenerze (Nocny Targ Towarzyski, Skwer Play)
  • ReTo wystąpi w Gdańsku 30 lipca w ramach koncertów Lato w Plenerze (Scena S3)
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

ReTo
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/