Radosław Pazura
Szczegóły
Opis
Radosław Pazura, młodszy brat Cezarego Pazury to polski aktor filmowy, serialowy oraz teatralny. Ponadto udziela się również w dubbingu oraz jako lektor. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Początki kariery aktorskiej
Przygodę z aktorstwem Radosław Pazura rozpoczął już w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, do którego uczęszczał. To właśnie tam postawił on swoje pierwsze kroki na deskach teatru. W czasach szkolnych zagrał bowiem w spektaklach takich jak "Uciekła mi przepióreczka" oraz "Generał Sułkowski". Jako pilny uczeń, brał także udział w wielu konkursach recytatorskich, w których odnosił duże sukcesy. Nic więc dziwnego, że po ukończeniu szkoły, dostał się on do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Warszawie. Ze względów politycznych opuścił jednak kraj i wyjechał na pół roku do Austrii.
Studia w szkole filmowej
Półroczny pobyt w podwiedeńskim obozie dla uchodźców sprawił, że Radosław Pazura postanowił wrócić do Polski. Po powrocie powrócił również do myśli o aktorstwie. Wkrótce potem po raz drugi dostał się do szkoły aktorskiej. Tym razem była to jednak Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Już na pierwszym roku studiów otrzymał on bowiem propozycję zagrania w filmie Jacka Bromskiego pt. "1968. Szczęśliwego Nowego Roku". Zagrał tam studenta Rafała. Po debiucie otrzymał również rolę w filmie "Szwadron" Juliusza Machulskiego, przez co musiał przejść na indywidualny tok nauczania. To jednak przyczyniło się do tego, że ukończył studia już po trzecim roku. Oczywiście jest to również zasługą talentu aktorskiego. Do końca kariery studenckiej aktor miał już na swoim koncie role w produkcjach takich jak "Pożegnanie z Marią", "Oczy niebieskie" oraz rolę w serialu "Nowe przygody Arsena Lupin".
"Psy 2" i droga na szczyt
Wielki zwrot w karierze aktorskiej Radosława Pazury nastąpił w 1994 r., kiedy otrzymał rolę w filmie "Psy 2. Ostatnia krew", gdzie zagrał człowieka pułkownika Jakuszyna. W tym samym roku pojawił się w 3 kolejnych dużych produkcjach. I tak oto jego kariera nabrała rozpędu – przez kolejne lata zdobywał on bowiem coraz bardziej ambitne role drugoplanowe. Kiedy w 1998 u boku swojego brata Cezarego Pazury wystąpił on w niewielkiej roli w serialowym hicie "13 posterunek", miał już na swoim koncie role w filmie "Awantura o Basię", "Pokój 107", "Boża podszewka", "Sto minut wakacji" oraz "Demony wojny według Goi". Wtedy również trafiła mu się rola w filmie "Policjanci" oraz " Moja Angelika", w którym zagrał chłopaka tytułowej bohaterki.
Kariera po 2000 r.
Po 2000 r. kariera sceniczna Radosława Pazury nabrała jeszcze większego rozpędu. Równie owocne okazało się dla niego i życie prywatne. Od lat związany z aktorką Dorotą Chotecką, w 2003 r. został mężem, a kilka lat później ojcem. W tym okresie pojawił się w bardzo wielu serialach oraz filmach. Wystąpił więc w hitach telewizyjnych takich jak "Miodowe lata", "Świat według Kiepskich", "Lokatorzy", "Pensjonat pod Różą", Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Sfora", " Fala zbrodni", a także w "13 posterunek 2". Jednocześnie występował w wielu filmach, w tym m.in. "Dom", "Chłopaki nie płaczą", "Serce gór" oraz jedną z największych produkcji tamtych lat, czyli "Karol. Człowiek, który został papieżem".
Z kina do telewizji
W pewnym momencie kariery Radosław Pazura zaczyna znikać z produkcji filmowych i coraz częściej pojawia się w serialach. Nie tylko w "Daleko od noszy", "Ojciec Mateusz", "Całkiem nowe lata miodowe", "Niania", czy "Ranczo", gdzie występował gościnie. Ten nagły obrót w karierze nastąpił głównie za sprawą roli w serialu ""M jak miłość", gdzie można było go oglądać aż przez 3 lata. Z kolei w 2010 r. zadebiutował w serialu "Na Wspólnej", gdzie przez kolejne 3 lata grał Janusza Gajewskiego. W tym czasie zagrał tylko w kilku większych produkcjach, w tym m.in. w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas jako Piotr", który wszedł do kin w 2009 r. Od 2021 r. występuje on natomiast w serialu "Mecenas Porada", w którym gra ojca głównej bohaterki.
Programy telewizyjne i przygoda z dubbingiem
Na końcu warto również wspomnieć o tym, że aktor ten pojawił się również w kilku znanych programach telewizyjnych. W 2016 r. wystąpił w 6. edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo", w którym wcielił się w postać Chrisa Rei. Co więcej, otrzymał on wtedy czek w wysokości 10 tys. zł, który w całości przekazał na rzecz Fundacji Kapucyńskiej. Z kolei w 2019 r. razem ze swoją żoną Dorotą Chotecką w charakterze jury w programie "Czar par". Ponadto od lat jest on związany z polskim dubbingiem. Radosław Pazura użyczył swojego słodu w ponad 50 produkcjach, w tym m.in. w "Rudolf czerwononosy renifer", "Muppety z kosmosu", "Scooby Doo i Brygada detektywów", a od 1992 r. podkłada głos Batmana – zarówno w kreskówkach, jak i kilku filmach.
Źródło zdjęcia: PAP/StrefaGwiazd
Wydarzenia
Radosław Pazura - Często zadawane pytania
Fani lubią też
Michał Rolnicki
Maria Niklińska
Waldemar Obłoza
Wojciech Solarz
Jacek Bończyk
Kacper Kuszewski
Anna Guzik
Robert Majewski
Dominika Kryszczyńska
Sambor Czarnota
Aleksandra Szwed
Marta Bryła
Tomasz Dedek
Katarzyna Ankudowicz
Katarzyna Pakosińska
Michał Meyer
Rafał Cieszyński
Marta Maria Wiśniewska
Karolina Piwosz
Marek Sadowski