Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Paluch

PaluchSzczegółyOpisWydarzeniaPaluch - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
38 lat
data urodzenia:
01.10.1985
miejsce urodzenia:
Poznań
dyscyplina:
raper
social media:

Opis

Paluch to jeden z czołowych raperów na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w 2004 roku utworem Życie jest piękne, następnie nagrał kilka solowych albumów i wystąpił gościnnie w wielu utworach muzycznych. Choć już nie należy do artystów młodego pokolenia, to wciąż bilety na jego koncerty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Stał się ikoną polskiej muzyki hip-hopowej, która wciąż gromadzi wokół siebie rzeszę fanów.

Historia Palucha

Paluch, a właściwie Łukasz Paluszak, bo tak nazywa się artysta, urodził się i wychował w Poznaniu. Jego historia na scenie rapowej rozpoczyna się w 2004 roku. To właśnie wtedy światło dzienne ujrzał jego pierwszy utwór zatytułowany Życie jest piękne. Rok później razem z Mrokasem i Weberem utworzył zespół AIFAM i nagrał kawałek zatytułowany Nasza rewolucja, aby zaraz później ponownie wrócić do kariery solowej.

Początki Palucha nie były łatwe. Koniec XX wieku to czas, kiedy hip-hop był muzyką podziemną. Nie było tu miejsca na show-biznes i duże pieniądze, a o pozycję trzeba było długo walczyć. Na początku artysta utrzymywał się z pracy na etacie, a muzykę tworzył po godzinach. Marzył jednak o tym, aby stać się topowym polskim raperem. W wywiadzie dla magazynu Newonce wspomina: W pewnym momencie robienia muzyki skumałem, że to może się udać. Tak rozpoczęła się jego kariera, która trwa do dzisiaj.

Paluch: dorobek muzyczny

Paluch jest autorem aż 12 albumów. Noszą one nazwy:

 • Życie jest piękne
 • Biuro ochrony rapu
 • Pewniak
 • Bezgranicznie oddany
 • Syntetyczna mafia
 • Niebo
 • Lepszego życia diler
 • 10/29
 • Ostatni krzyk osiedla
 • Złota Owca
 • Czerwony dywan
 • Nadciśnienie

Jak dotychczas aż 6 albumów pokryło się platyną. Ostatni krążek został wydany w 2020 roku. Już pod koniec 2021 roku Paluch ogłosił, że kończy pracę nad kolejną płytą. Data premiery oraz szczegóły nie są jeszcze znane. Można jednak przypuszczać, że odbędzie się ona jesienią, ponieważ artysta w wywiadach podkreśla, że w jego utworach panuje ciężki klimat, którego trudno się słucha we ciepłe dni.

Poza solowymi produkcjami Paluch wydał 2 albumy w ramach współpracy. Pierwszy z nich z 2013 roku powstał w kolaboracji z Kalim i nosi tytuł Milion dróg do śmierci. Drugi ujrzał światło dzienne zaledwie rok później i został nagrany z Chrisem Carsonem. Mowa o krążku Made in Heaven.

Twórczość Paluch jest doceniana nie tylko przez jego fanów. Za swój dorobek muzyczny kilka razy otrzymał tytuł Artysty Roku i Teledysku Roku. Jego odejście z zespołu AIFAM w 2011 roku zostało natomiast okrzyknięte Wydarzeniem Roku.

Z kim współpracuje Paluch?

Paluch na scenie muzycznej jest aż 18 lat. W tym czasie współpracował z wieloma polskimi artystami, zarówno tymi niszowymi, jak i rozpoznawalnymi nawet przez osoby nieznające się na hip-hopie. Byli to m.in. Kali, O.S.T.R., Quebonafide, Kobra, Sobota. Slums Attack czy Kaczor. Na swoim koncie ma także kolaborację z Rytmusem i Freemanem z IAM, czyli gwiazdami europejskiego formatu. Przyznaje, że pracuje nad tym, aby na jego kolejnej płycie pojawiło się więcej artystów spoza Polski.

Paluch poza działalnością muzyczną prowadzi także wytwórnię płytową B.O.R. Records. W jej szeregach nagrywają tacy artyści, jak chociażby Szpaku czy Kobik. Jest to także marka odzieżowa, działająca od 2007 roku, której pełne rozwinięcie brzmi Biuro Ochrony Rapu.

Wydarzenia

Paluch - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Paluch?

Miejscowości, w których Paluch wystąpi w najbliższym czasie: Giżycko, Kołobrzeg.

Jak nazywa się Paluch?
Paluch tak naprawdę nazywa się Paluch ma na imię Łukasz Paluszak.
Ile wzrostu ma Paluch?
Paluch ma 192 cm wzrostu.
Ile lat ma Paluch?
Paluch urodził się 1 października 1985 roku. W 2022 roku skończy więc 37 lat.Czy Paluch ma żonę i dzieci?
Czy Paluch ma żonę i dzieci?
Paluch ma żonę oraz dwójkę dzieci: syna i córkę. Podkreśla, że jest z nich bardziej dumny niż z jakiejkolwiek swojej płyty.
Z kim nagrywa Paluch?
Paluch współpracował z kilkudziesięcioma artystami, tworząc zarówno kolaboracje muzyczne, jak i występując gościnnie. Możemy go usłyszeć z takimi wykonawcami, jak Kali, O.S.T.R, Quebonafide, Kobra, Sobota. Slums Attack czy Kaczor.

Fani lubią też

Zobacz też