Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Włodi

WłodiOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Włodi, a właściwie Paweł Włodkowski to polski producent muzyczny, raper reprezentujący uliczny styl oraz przedsiębiorca. Jeden z pierwszych reprezentantów warszawskiej sceny hip-hopowej i współzałożyciel legendarnej już grupy Molesta. Włodi urodził się 5 marca 1976 roku w Warszawie. Wychowywał się na Służewcu wchodzącym w skład warszawskiego Mokotowa. 

Włodi - reprezentant warszawskiej sceny

Jego zainteresowanie muzyką hip-hop zaczęło kiełkować już na początku lat 90. W 1995 roku wraz z Vieniem (Piotrem Więcławskim) założył zespół o nazwie Molesta. Po trzech latach od założenia ukazał się pierwszy album warszawskiego składu zatytułowany "Skandal". Stroną wydawniczą zajęła się wytwórnia B.E.A.T Records, w której udziały miał Hirek Wrona. Utworami, które pozwoliły dotrzeć Włodiemu do szerszego grona fanów bez wątpienia były "Wiedziałem, że tak będzie" i "Armagedon", które przez długi czas gościły na antenach rozgłośni radiowych. 

 

Warszawski raper przez lata swojej kariery współpracował z postaciami i składami takimi jak: WWO (Sokół i Jędker), SlumsAttack (Peja), VNM, W.E.N.A, Pijus, WhiteHouse, DJ 600V, Hemp Gru czy Pono. Przez pewien okres współpracował również ze ś.p. Chadą, z którym tworzył skład o nazwie "Klima".

 

Po pięciu latach od premiery "Skandalu" krążek otrzymał status złotej płyty sprzedając się w ilości 50 tysięcy egzemplarzy. Warto zwrócić uwagę, że ówcześnie nie było platform streamingowych oraz YouTuba, a sprzedaż płyt dotyczyła jedynie fizycznych egzemplarzy. Do dziś "Skandal" uchodzi za klasykę polskiego rapu. W 1999 roku do duetu Włodiego i Vienia dołączył Pelson, z którym grupa wydała drugi album o nazwie "Ewenement". Płyta została nawet nominowana do nagrody Fryderyka. Do składu Molesty należał również Wilku.

Kariera solowa Włodiego

Włodi wydał 6 albumów solowych, z których debiut to wydany w 2003 roku krążek o tytule "Jak nowonarodzony". Kolejnym solowym projektem była płyta "W" wydana w 2005 roku. Od okresu wydania drugiego albumu przez 9 lat Włodi miał przerwę w karierze solowej. W międzyczasie udzielał się gościnnie na albumach innych artystów i stworzył skład o nazwie Parias, w którym współpracował z Eldoką i Pelsonem.

 

W 2013 roku debiutancki album zespołu otrzymał status złotej płyty sprzedając się w ilości ponad 15 tysięcy sztuk. W 2014 roku ukazał się 3 solowym album warszawiaka, który uzyskał status złotej płyty (20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). W 2017, 2018 i 2020 roku ukazały się odpowiednio albumy: "Wszystkie drogi prowadzą do domu", "Osad" oraz "W/88". W 2015 roku Włodi otrzymał nominację Sztosów roku 2014 za album roku, artystę roku oraz singiel roku. W 2014 roku raper wystąpił również w filmie dokumentalnym "Pionierzy stylu - Włodi". 

 

Włodi jest raperem bardzo często zapraszanym do gościnnych zwrotek i featuringów. Środowisko docenia jego konsekwencję i zamiłowanie do trueschoolowego stylu. W kontekście jego twórczości pojawia się wiele kontrowersji. Raper często posądzany jest o wtórność i brak podążania za najnowszymi trendami muzycznymi. Jest to jednak świadomy zabieg, ponieważ Włodi zawsze cenił i ceni sobie w rapie szczerość i przekaz, a nie przemijające, sezonowe trendy. Taka postawa wzbudza szacunek zarówno wśród fanów, jak również w środowisku hip hopowym

 

Włodi reprezentuje nieco surowy, uliczny styl wraz z zamiłowaniem do klasycznych brzmień i instrumentali. Jego utwory traktują o bolączkach społecznych, stosunkach międzyludzkich, prawdzie i wzajemnym szacunku. Bez wątpienia można go nazwać prekursorem polskiej kultury hip-hop. 

 

Warszawski raper konsekwentnie trzyma się swojego nurtu muzycznego. Przez lata, w których zmieniały się trendy i korelacje, on reprezentował swój indywidualny i prawdziwy muzyczny krój. Podczas gdy inni uliczni raperzy robili kariery w serialach lub programach rozrywkowych, on dalej tworzył i tworzy muzykę, która reprezentuje wysoki poziom zarówno pod kątem brzmieniowym, jak również lirycznym. Włodi tworzył i kreował warszawską i polską kulturę muzyki rap, w której ciągle jest na powierzchni.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Włodi: Skepta, Guzior, PRO8L3M, ERO, Malik Montana, Miszel, Białas, OIO, Reto, Janusz Walczuk, OKI, Kaz Bałagane, Przyłu, Sarius, Taco Hemingway, Kabe, Diho, O.S.T.R., Gibbs, Jan - rapowanie, CatchUp, Pawbeats, Zetha, Tede, Qry, Dziarma, Borixon, Buszu, Trill Pem, Smolasty, Otsochodzi, Avi x Louis Villain, Sokół, KęKę, Zdechły Osa, Kizo, Nypel, Słoń, Kalush Orchestra, Bonson, Sobel, Wac Toja, Paluch, Olszakumpel, Margaret, Oliwka Brazil, Pezet, White 2115, Żabson, The Game, Jacuś, Chillwagon, Kukon, Dwa Sławy, Kinny Zimmer, Gruby Mielzky,

 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Łukasz Ratajczyk, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie poglądy religijne ma Włodi?
Włodi jest muzułmaninem. Pomimo różnic religijnych, tworzy szczęśliwą rodzinę - ma żonę i córkę.
Ile wzrostu ma Włodi?
Włodi ma 178 cm wzrostu.
Jakie nagrody i wyróżnienia otrzymał?
Warszawiak dwukrotnie nominowany był do nagrody Fryderyka. W 2014 roku jego album "Wszystko z dymem" otrzymał status złotej płyty.
Jaki styl rapu reprezentuje Włodi?
Włodi reprezentuje blokowy, uliczny styl rapu. Ma zamiłowanie do klasycznych brzmień i bitów.
Gdzie obecnie mieszka?
Raper obecnie mieszka na warszawskim Służewcu.
Z jaką wytwórnią obecnie współpracuje?
Włodi obecnie współpracuje z wytwórnią muzyczną Def Jam Recordin Poland, w której ukazał się jego ostatni album "W/88"

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn