Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Włodi

WłodiOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Włodi, a właściwie Paweł Włodkowski to polski producent muzyczny, raper reprezentujący uliczny styl oraz przedsiębiorca. Jeden z pierwszych reprezentantów warszawskiej sceny hip-hopowej i współzałożyciel legendarnej już grupy Molesta. Włodi urodził się 5 marca 1976 roku w Warszawie. Wychowywał się na Służewcu wchodzącym w skład warszawskiego Mokotowa. 

Włodi: reprezentant warszawskiej sceny

Jego zainteresowanie muzyką hip-hop zaczęło kiełkować już na początku lat 90. W 1995 roku wraz z Vieniem (Piotrem Więcławskim) założył zespół o nazwie Molesta. Po trzech latach od założenia ukazał się pierwszy album warszawskiego składu zatytułowany "Skandal". Stroną wydawniczą zajęła się wytwórnia B.E.A.T Records, w której udziały miał Hirek Wrona. Utworami, które pozwoliły dotrzeć Włodiemu do szerszego grona fanów bez wątpienia były "Wiedziałem, że tak będzie" i "Armagedon", które przez długi czas gościły na antenach rozgłośni radiowych. 

Warszawski raper przez lata swojej kariery współpracował z postaciami i składami takimi jak: WWO (Sokół i Jędker), SlumsAttack (Peja), VNM, W.E.N.A, Pijus, WhiteHouse, DJ 600V, Hemp Gru czy Pono. Przez pewien okres współpracował również ze ś.p. Chadą, z którym tworzył skład o nazwie "Klima".

Po pięciu latach od premiery "Skandalu" krążek otrzymał status złotej płyty sprzedając się w ilości 50 tysięcy egzemplarzy. Warto zwrócić uwagę, że ówcześnie nie było platform streamingowych oraz YouTuba, a sprzedaż płyt dotyczyła jedynie fizycznych egzemplarzy. Do dziś "Skandal" uchodzi za klasykę polskiego rapu. W 1999 roku do duetu Włodiego i Vienia dołączył Pelson, z którym grupa wydała drugi album o nazwie "Ewenement". Płyta została nawet nominowana do nagrody Fryderyka. Do składu Molesty należał również Wilku.

Kariera solowa Włodiego

Włodi wydał 6 albumów solowych, z których debiut to wydany w 2003 roku krążek o tytule "Jak nowonarodzony". Kolejnym solowym projektem była płyta "W" wydana w 2005 roku. Od okresu wydania drugiego albumu przez 9 lat Włodi miał przerwę w karierze solowej. W międzyczasie udzielał się gościnnie na albumach innych artystów i stworzył skład o nazwie Parias, w którym współpracował z Eldoką i Pelsonem.

W 2013 roku debiutancki album zespołu otrzymał status złotej płyty sprzedając się w ilości ponad 15 tysięcy sztuk. W 2014 roku ukazał się 3 solowym album warszawiaka, który uzyskał status złotej płyty (20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). W 2017, 2018 i 2020 roku ukazały się odpowiednio albumy: "Wszystkie drogi prowadzą do domu", "Osad" oraz "W/88". W 2015 roku Włodi otrzymał nominację Sztosów roku 2014 za album roku, artystę roku oraz singiel roku. W 2014 roku raper wystąpił również w filmie dokumentalnym "Pionierzy stylu - Włodi". 

Włodi jest raperem bardzo często zapraszanym do gościnnych zwrotek i featuringów. Środowisko docenia jego konsekwencję i zamiłowanie do trueschoolowego stylu. W kontekście jego twórczości pojawia się wiele kontrowersji. Raper często posądzany jest o wtórność i brak podążania za najnowszymi trendami muzycznymi. Jest to jednak świadomy zabieg, ponieważ Włodi zawsze cenił i ceni sobie w rapie szczerość i przekaz, a nie przemijające, sezonowe trendy. Taka postawa wzbudza szacunek zarówno wśród fanów, jak również w środowisku hip hopowym

Włodi reprezentuje nieco surowy, uliczny styl wraz z zamiłowaniem do klasycznych brzmień i instrumentali. Jego utwory traktują o bolączkach społecznych, stosunkach międzyludzkich, prawdzie i wzajemnym szacunku. Bez wątpienia można go nazwać prekursorem polskiej kultury hip-hop. 

Warszawski raper konsekwentnie trzyma się swojego nurtu muzycznego. Przez lata, w których zmieniały się trendy i korelacje, on reprezentował swój indywidualny i prawdziwy muzyczny krój. Podczas gdy inni uliczni raperzy robili kariery w serialach lub programach rozrywkowych, on dalej tworzył i tworzy muzykę, która reprezentuje wysoki poziom zarówno pod kątem brzmieniowym, jak również lirycznym. Włodi tworzył i kreował warszawską i polską kulturę muzyki rap, w której ciągle jest na powierzchni.

 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Łukasz Ratajczyk, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie poglądy religijne ma Włodi?
Włodi jest muzułmaninem. Pomimo różnic religijnych, tworzy szczęśliwą rodzinę - ma żonę i córkę.
Ile wzrostu ma Włodi?
Włodi ma 178 cm wzrostu.
Jakie nagrody i wyróżnienia otrzymał?
Warszawiak dwukrotnie nominowany był do nagrody Fryderyka. W 2014 roku jego album "Wszystko z dymem" otrzymał status złotej płyty.
Jaki styl rapu reprezentuje Włodi?
Włodi reprezentuje blokowy, uliczny styl rapu. Ma zamiłowanie do klasycznych brzmień i bitów.
Gdzie obecnie mieszka?
Raper obecnie mieszka na warszawskim Służewcu.
Z jaką wytwórnią obecnie współpracuje?
Włodi obecnie współpracuje z wytwórnią muzyczną Def Jam Recordin Poland, w której ukazał się jego ostatni album "W/88"

Fani lubią też

Zobacz też