Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

PRO8L3M

PRO8L3MSzczegółyOpisWydarzeniaPRO8L3M - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Warszawa
dyscyplina:
Zespół hip-hopowy
social media:

Opis

PRO8L3M to obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów na polskim rynku hip-hopowym. W skład tego charyzmatycznego duetu wchodzą producent Steez oraz Oskar, który odpowiada za teksty i wokal. Popularność przyniósł im mini album "C30-C39" oraz mixtape "Art Brut". Zespół ma na koncie już osiem albumów, w tym trzy mixtape'y.

Początki zespołu

Duet zadebiutował mini-albumem "C30-C39", który promował utwór "Tori Black". Nietypowa nazwa albumu nawiązuje do ryzykownego otwarcia szachowego nazywanego popularnie gambitem królewskim. Do tytułu płyty nawiązywał m.in. Quebonafide, który w utworze "Żadnych zmartwień" rapował "żadnych problemów, depresji przy gniewie, chyba, że odpadam C30-C39".

 

Następnie przyszedł czas na kultowy już mixtape "Art Brut". Koncepcja albumu nawiązywała z polskiej muzyki rozrywkowej i rockowej z lat '70 i '80. Większość utworów z albumu oparta jest na samplach z kultowych utworów takich artystów jak Zdzisława Sośnicka, Urszula, Budka Suflera, Lombard czy Halina Frąckowiak. Nazwa płyty nawiązuje jednocześnie do europejskiego nurtu sztuki, określanego jako "sztuka marginesu". W ten sposób grupa chciała podkreślić surowy, nieokrzesany styl, którym się posługuje i reprezentuje.

W drodze na szczyt

W 2016 zespół wydał pierwszy album studyjny pod nazwą "PRO8L3M". Krążek przyniósł grupie ogromną popularność, a sam został platynową płytą. Album promowały takie single jak "2040" oraz bijący rekordy popularności "Molly". W 2019 wydano album "Widmo", który pokrył się już podwójną platyną. Dwa lata później kolejnym platynowym krążkiem został "Fight Club". W międzyczasie zespół wydał mini-album "Hack3d By GH05T 2.0" oraz dwa mixtape'y "Ground Zero Mixtape" oraz "Art Brud 2".

Cechy charakterystyczne

Tematyka poruszana w tekstach przez Oskara nawiązuje do słynnego już art brutu, ale także życia ulicznego, surowego, chłodnego klimatu ulicy. Jednocześnie nie jest to typowy rap uliczny,a tematyka nie nawiązuje do klimatu osiedla. PRO8L3M to muzyka miasta, podziemia, której próżno szukać na salonach. Cechą wyróżniającą rap Oskara jest tak zwany off-beat, czyli styl rapowania sugerujący "wypadanie z bitu". W utworach PRO8L3Mu ma się wrażenie, że teksty rymowane są niedbale, nieskoordynowane z warstwą muzyczną utworu. Zespół nawiązuje często klimatem do lat '80 polskiej muzyki. Sample z hitowych polskich utworów pojawiały się na obu mixtape'ach grupy "Art Brut" i "Art Brut 2". W teledyskach i tekstach zespołu bardzo często pojawiają się także nawiązania do życia w Polsce z końca XX wieku.

Nagrody i wyróżnienia

Zespół był wielokrotnie doceniany i nagradzany na scenie hip-hopowej, jak i poza nią. W 2014 duet odebrał nagrodę Nocne Marki Aktivist dla Artysty Roku. Teledysk do -pochodzącego z albumu "Ground Zero Mixtape" - "Flary" został doceniony podczas pierwszej edycja festiwalu wideoklipów PL Music Video Awards. W 2017 otrzymał nagrodę w kategorii klip roku hip-hop, oraz nagrodę grand-prix festiwalu. Teledysk został otrzymał także nominację do nagrody Berlin Music Video Awards.

 

Grupa dwukrotnie nominowana była do Fryderków w kategorii album roku: za "Ground Zero Mixtape" oraz "Widmo". Pierwsza nominacja zakończyła się wygraną. Cztery nominacje i trzy wygrane to efekt konkursu Popkillerów, najpopularniejszych nagród w środowisku hip-hop. W 2019 PRO8L3M został nagrodzony w kategoriach: album roku, producent roku i w 2020 jako album roku nagroda publiczności.

Współpraca z innymi artystami

PRO8L3M dość rzadko udziela się na płytach innych artystów. Również na własnych albumach, poza kilkoma wyjątkami, próżno szukać gościnnych występów. Grupa trzykrotnie nagrała wspólny utwór z warszawskim raperem Sokolem. W 2019 głośno zrobiło się o nietypowej kolaboracji z Dawidem Podsiadło. Efektem tej współpracy był singiel "Lis". W tym samym roku ukazał się także utwór "Mieć i nie mieć" stworzony wspólnie z grupą Jetlagz. Na płycie "Fight Club" w utworze "Żar" gościnnie pojawiła się Monika Brodka.

PRO8L3M koncerty

Grupa w ramach promocji albumu, dała 27 koncertów w całym kraju. Są przyzwyczajeni zarówno do wielkich scen i występów dla 2000 widzów, jak i kameralnych koncertów w klubach.  Koncerty PRO8L3M przyciągają dużą ilość wiernych fanów, tworząc dzięki temu wyjątkowy klimat. Bilety na koncerty PRO8L3M cieszą się dużą popularnością. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi PRO8L3M: Skepta, Guzior, ERO, Miszel, Malik Montana, OIO, Reto, Białas, White 2115, Janusz Walczuk, Kaz Bałagane, Przyłu, Sarius, OKI, Taco Hemingway, Kabe, Diho, O.S.T.R., Gibbs, Jan - rapowanie, CatchUp, Pawbeats, Zetha, Tede, Qry, Dziarma, Borixon, Buszu, Trill Pem, Włodi, Smolasty, Otsochodzi, Sokół, KęKę, Zdechły Osa, Kizo, Nypel, Słoń, Kalush Orchestra, Sobel, Bonson, Wac Toja, Paluch, Olszakumpel, Oliwka Brazil, Margaret, Pezet, Gruby Mielzky, Żabson, The Game, Jacuś, Chillwagon, Kukon, Dwa Sławy, Kinny Zimmer, Avi x Louis Villain,

 

Wydarzenia

PRO8L3M - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi PRO8L3M?

Miejscowości, w których PRO8L3M wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Siedlce, Bałtów, Gdynia, Giżycko, Kołobrzeg.

Jakie są najpopularniejsze utwory?
"Molly", "Ground Zero", "Skrable".
Skąd wzięła się nazwa zespołu?
Obaj założyciele urodzili się w roku 1983, stąd 8 i 3 zastępują litery w nazwie.
Tematyka utworów?
Brudny klimat ulicy, katastoficzne wizje, surowy styl
Cechy charakterystyczne dla twórczości
Off-beat, sample polskich utworów lat '80

Fani lubią też

Zobacz też