Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma

Skepta

SkeptaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Skepta, znany również jako Skeppy lub Big Smoke, to brytyjski raper pochodzenia nigeryjskiego. Urodził się 19 września 1982 roku w londyńskiej dzielnicy Tottenham. Jest autorem licznych tekstów, producentem muzycznym i raperem MC (ang. master of ceremonies), co oznacza muzyka tworzącego rymowaną improwizację podczas dyskoteki. Skepta zaliczany jest do pionierów gatunku grime - stylu muzycznego opartego na nieregularnym tempie i rapowaniu. Najpopularniejsze utwory artysty to m.in. Rolex Sweep i Sunglasses at Night.

Kariera muzyczna i ciekawostki z życia artysty

Swoją karierę muzyczną Skepta zaczynał w 2003 roku jako didżej i producent w grupie Meridian Crew, gdzie spędził ponad dwa lata. W tamtym okresie zaaranżował wiele utworów instrumentalnych, z których największą popularność zyskały DTI (z 2003 r.) oraz Private Caller(z 2004 roku). 

 

W 2005 roku, po rozpadzie grupy Meridian Crew, artysta przez krótki czas był związany z legendarną formacją Roll Deep. Następnie wraz ze swoim bratem Jamie (pseud. JME) i innym brytyjskim raperem – Wileyem stworzył wytwórnię Boy Better Know i grupę o takiej samej nazwie.

 

We wrześniu 2007 roku nakładem wytwórni Boy Better Know na rynku muzycznym pojawiła się jego debiutancka płyta Greatest Hits, zawierająca takie kawałki, jak The Journey, Listen Up czy I'm There. Dwa lata później Skepta wydał swój drugi album studyjny Microphone Champion. Trzeci krążek pt. Doin 'It Again ukazał się w 2011 roku, a za jego wydanie odpowiedzialna była wytwórnia All Around the World, z którą rok wcześniej artysta podpisał kontrakt. Rok 2010 należy do jednego z bardziej udanych w karierze Skepty. Wówczas to uplasował się on na 26 miejscu brytyjskiej Singles Chart z utworem Bed Boy, a jego nagranie pt. Rescue Me zostało sklasyfikowane na 14 miejscu listy.

 

Czwarty album rapera- Konnichiwa, zawierający takie hity jak That's Not Me Shutdown oraz Man, ujrzał światło dzienne w maju 2016 roku, zdobywając nagrodę Mercury Award. Z kolei w maju 2019 roku pojawiła się w sprzedaży płyta Ignorance Is Bliss, którą poprzedziły dwa single promujące album: Bullet From A Gun oraz Greaze Mode. 30 lipca 2021 roku Skepta wydał swój minialbum zatytułowany All In.

 

Należy również odnotować debiut Skepty na dużym ekranie w filmie Anti-Social z 2015 roku.

4 kwietnia 2018 r. artysta otrzymał w rodzinnym mieście swoich rodziców w Nigerii tytuł Amuluduna z Odo-Aje, co znaczy główny artysta Odo-Aje.

Najpopularniejsze koncerty artysty

W związku z premierą albumu Konnichiwa, która miała miejsce 6 maja 2016 roku podczas imprezy muzycznej w Tokio, Skepta wykonał wszystkie zamieszczone na płycie utwory. Transmisja koncertu rapera, oprócz którego wystąpili tacy japońscy muzycy trapowi, jak Kohn, Loota, Duch Montana i DJ Riki, została przeprowadzona na żywo przez londyńską platformę internetową Boiler Room.

 

Kolejną większą trasę koncertową Banned From America Skepta zainaugurował 16 kwietnia 2017 roku występem na festiwalu Coachella Valley Music and Arts w Kalifornii. Na dwuetapową podróż muzyczną składały się występy w Stanach Zjednoczonych i Europie. Raper kilkakrotnie odwiedził również Polskę. 

Nagrody i nominacje

Skepta był 19 razy nominowany do prestiżowych nagród w wielu kategoriach muzycznych, pięciokrotnie wygrywając.

W 2014 r. zdobył nagrodę MOBO Awards (ang. music of black origin) w kategorii Najlepszy Videoclip za utwór That’s Not Me z gościnnym udziałem swojego brata Jamiego (JME). Rok później sięgnął po to samo wyróżnienie, tym razem w kategorii Najlepszy utwór za kawałek zatytułowany Shutdown.

 

Rok 2016 zapisał się w karierze artysty zdobyciem nagrody Mercury Music Prize za album Konnichiwa. Wyróżnienie to jest corocznie przyznawane dla najlepszej płyty muzycznej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jeszcze tego samego roku Skepta zdobył amerykańską nagrodę BET Awards w kategorii Muzyka, honorującą Afroamerykanów w różnych dziedzinach rozrywki za dokonania minionego roku. W roku 2017 raperowi przyznana została z kolei nagroda NME Awards magazynu New Musical Express dla najlepszego brytyjskiego wokalisty.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Skepta: ERO, Jan - rapowanie, Reto, Sokół, Zetha, Kizo, Bonson, Dziarma, Kaz Bałagane, Gibbs, Oliwka Brazil, Zdechły Osa, Malik Montana, OIO, Włodi, Pawbeats, Smolasty, Przyłu, Taco Hemingway, Słoń, Pezet, The Game, O.S.T.R., PRO8L3M, Diho, Qry, Dwa Sławy, Guzior, Sarius, Avi x Louis Villain, Trill Pem, OKI, Kukon, Olszakumpel, CatchUp, Tede, Kabe, Kinny Zimmer, KęKę, Białas, Chillwagon, White 2115, Żabson, Sobel, Jacuś, Otsochodzi, Buszu, Nypel, Janusz Walczuk, Margaret, Borixon, Miszel, Gruby Mielzky, Kalush Orchestra, Wac Toja, Paluch,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.
Skepta: powrót artysty, który już nic nie musi

14.06.2024

MuzykaRap

Skepta: powrót artysty, który już nic nie musi

FAQ

Kiedy urodził się Skepta?
Skepta, a właściwie Joseph Junior Adenuga, urodzony 19 września 1982 roku w Londynie, jest brytyjskim raperem, oraz producentem muzycznym pochodzenia nigeryjskiego.
Jak rozpoczęła się kariera Skepty?
Skepta jest jednym z pionierów gatunku muzycznego grime. Swoją karierę zaczynał jako DJ w grupie Meridian Crew. Produkował utwory instrumentalne, z których najbardziej popularne to "DTI" oraz "Private Caller".
Kiedy Skepta założył wytwórnie "Boy Better Know"?
Wytwórnia "Boy Better Know" została założona w 2005 roku. Współzałożycielami wytwórni był jego brat Jme oraz Willey. Pod szyldem wytwórni Boy Better Know, Skepta wydał dwa albumy. Pierwszym z nich był "Greatest Hits" w 2007 roku, a następnie "Microphone Champion" w 2009 roku.
Kiedy Skepta odniósł komercyjny sukces?
Po związaniu się z wytwórnią All Around the World w 2010 roku artysta wydał utwór pod nazwą "Bad Boy", który znalazł się na 26 miejscu listy UK Singles Chart. W tym samym roku powstał kolejny utwór "Rescue Me", który zajął miejsce 14.
Jaki jest ostatni album, wydany przez Skepte?
Ostatni album wydany przez Skepte nosi nazwę "Ignorance Is Bliss". Został wydany 31 maja 2019 roku. Album debiutował na drugim miejscu listy UK Albums Chart. Promocji albumu służyły single "Bullet from a Gun" oraz "Greaze Mode".

Fani lubią też

Zobacz też