Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-kswsting

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Krystyna Prońko

Krystyna Prońko

Krystyna ProńkoOpisWydarzeniaKrystyna Prońko - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Krystyna Prońko to urodzona w 1947 roku w Gorzowie Wielkopolskim polska piosenkarka i wokalistka jazzowa oraz kompozytorka jak również pedagog muzyczny.

 

Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobyła tam tytuł magistra sztuki wraz z nagrodą rektorską rektora Mikołaja Góreckiego.

Początek kariery Krystyny Prońko

Pracę związaną z muzyką zaczeła od rodzinnego zespołu „Reflex”, który tworzyła razem z braćmi Piotrem  i Wojtkiem oraz gitarzystą basowym oraz z muzykującymi kolegami. Jej debiut miał miejsce w 1969 roku razem z zespołem Respekt na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu.

W latach 70. był częścią chórku  Czesława Niemena, współpracowała też z zespołem Skaldowie i Czerwone Gitary oraz jako solista w zespole Koman Band. 

Koncerty Krystyny Prońko 

Koncert Krystyny Prońko można było usłyszeć w 1973 roku podczas Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” oraz „Umarłe krajobrazy”. Jej utwór „Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”,zdobył tytuł piosenki roku w plebiscycie prestiżowego magazynu muzycznego „Non Stop”.

 

Występowała również na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1980 została okrzyknięta Piosenkarką Roku. Kilka razy śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym czy Festiwalu w Castlebar

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Krystyna Prońko - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Krystyna Prońko?

Miejscowości, w których Krystyna Prońko wystąpi w najbliższym czasie: Gdynia.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn