Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Asthma

AsthmaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Asthma: głos młodego pokolenia 

Asthma to niezwykle młody, 21-letni idol dla obecnego pokolenia, który jest jednym z najbardziej popularnych reprezentantów świata hip-hopowego. Chociaż początki kariery muzyka miały miejsce bardzo niedawno, już dziś cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Jaka jest historia Asthmy? Czym zdobył serca swoich fanów? Przyjrzyjmy się barwnej postaci hip-hopowej sceny z bliska.

Asthma i jego historia

Asthma jest tzw. świeżakiem polskiej muzyki hip-hopu. Pomimo tego raper jest już dziś rozpoznawalnym i cenionym muzykiem, na którego koncerty przychodzi ogromna liczba jego fanów. Początek jego kariery datuje się na 2020 rok. Co wyróżnia artystę na tle innych? Muzyka Asthmy przywraca na myśl charakterystyczny, oldschoolowy klimat blokowisk, który dla większość z nas nie jest obcy. Pomiędzy specyficzny charakter tworzonej muzyki artysta wplata wartościowe społecznie teksty, skłaniające do zadumy i przemyśleń. Co więcej, Asthma sięga po tematy otaczającej nas rzeczywistości i problemów społecznych, przez co wielu słuchaczy utożsamia się z jego tekstami. Takie połączenie jest zjawiskiem unikatowym, co sprawiło, że Asthma stał się jednym z najbardziej uznanych raperów polskiej sceny hip-hopowej, w przeciągu niespełna dwóch lat zdobywając duży rozgłos i popularność, na który inni artyści muszą pracować latami.

 

Asthma to pseudonim artystyczny, którym posługuje się Mateusz Wardyński. Raper pochodzi ze Śląska, a jego miasto rodzinne to Bielsko-Biała. 

Asthma i jego dorobek artystyczny

Pierwsze tracki Asthmy, które ujrzały światło dzienne to: charakterystyka bloku, generation of the end czy shut the fuck up. 

2021 rok przyniósł dla fanów i słuchaczy Asthmy niezwykle mroczny singiel Przepływ. Był on kawałkiem promującym album noszący tytuł 1988, należący do reprezentanta zespołu Syny.

 

W 2020 roku Asthma wydał gitarową Ep'kę noszącą tytuł All is love. Jednak jego serce cały czas biło w rytmie hip-hopu.

Debiutanckim albumem Asthmy jest Manifest, który został wydany w 2021 roku. Płyta została wydana nakładem wytwórni Def Jam Recordings Poland. Krążek zaliczany jest do gatunku alternatywnego hip- hopu. Na płycie znalazło się dziesięć popularnych utworów. Możemy odnaleźć wstawki żywych instrumentów, co niezwykle podnosi walory muzyczne krążka. Całą płytę otwiera track Asthmatic. Jednym z najbardziej wyluzowanych utworów jest Motobomba, która wskazuję nam, jak postępować w razie zatrzymania przez policję. Niezwykle ciekawą pozycją na wydanym krążku jest Ostatnia Mila, która wspomina o naszym wyniszczającym działaniu dla planety. Chwilą wytchnienia od ciężkich, społecznych tematów jest kawałek Reset. Jeśli chcemy muzyki, która podniesie nas na duchu, dodaje wiary w siebie i swoje możliwości, track Duchowa rewolucja będzie doskonałym wyborem. Centrala jest jednak kawałkiem, który przyniósł Asthmie największą sławę. 

 

Asthma do swoich utworów wydał także teledyski, w których pomogła mu dwójka jego przyjaciół- Oskar Machalski oraz Igor Osiński. 

Asthma: inspiracje i powiązani artyści

Asthma wiele w swojej karierze zawdzięcza zespołowi Syny. To on wyciągnął go z undergroundu polskiego hip-hopu, ukazując ciekawą i oryginalną twórczość rapera szerokiemu gronu odbiorców. To sprawiło, że Asthma dostał niepowtarzalną szansę na rozwój dalszej solowej kariery, którą jak dziś już wiemy, raper doskonale wykorzystał. Twórczość Asthmy obfituje we współpracę z wieloma artystami. Płyta Manifest spowodowała nawiązanie owocnych kontaktów z KRS-One, Kache z Coalsów, Młodym, Moo Latte i innymi artystami.

 

Z całą pewnością podczas tworzenia muzyki dla Asthmy inspiracją jest zespół Nas. Jego album IIImatic z 1994 roku, wywarł duży wpływ na twórczość rapera. Największym wzorem polskiej sceny muzycznej dla Asthmy jest Paktofonika. Flow, który możemy usłyszeć w twórczości rapera, niejednokrotnie przywodzi nam na myśl właśnie ten jeden z najbardziej popularnych polskich zespołów sceny hip- hopu. Takie zamiłowanie do muzyki, Asthma "wyssał z mlekiem matki"- nad jego kołyską wisiał plakat zespołu Korn

Asthma i jego najpopularniejsze występy 

W roku 2021 Asthma wziął udział w cyklu sesji live BEZ BITU. W ramach wydarzenia ukazał się m.in. utwór, który podbił serca szerokiej liczby odbiorców - Reset w wersji akustycznej, który był przedpremierową zapowiedzią jego debiutanckiego krążka.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Asthma: Bonson, Słoń, Miły ATZ, Chillwagon, Kaz Bałagane, Sokół, CatchUp, Paluch, ERO, Malik Montana, Reto, Gibbs, Qry, Sarius, KęKę, The Game, Margaret, Zetha, Kabe, Oliwka Brazil, Borixon, Tede, Mr. Polska, Skepta, Phunk'ill, Olszakumpel, Przyłu, White 2115, O.S.T.R., Gruby Mielzky, Avi x Louis Villain, Buszu, Zdechły Osa, Diho, Małach / Rufuz, OKI, Pezet, Guzior, Miszel, Janusz Walczuk, OIO, PRO8L3M, Taco Hemingway, Trill Pem, Wac Toja, Dwa Sławy, Żabson, Pawbeats, Kalush Orchestra, Kukon, Kinny Zimmer, Sobel, Włodi, Nypel, Białas, Kizo, Dziarma, Otsochodzi, Jan - rapowanie, Smolasty, Jacuś,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Który album muzyczny wywarł ogromny wpływ na życie Asthmy?
Album Rage Against The Machine jest ulubionym krążkiem rapera.
Czy Asthma posiada na swoim koncie jakieś nagrody?
Asthma zdobył nagrodę Lech Polish Hip-Hop Music Awards 2021, w niezwykle popularnej kategorii "Odkrycie Roku".
Który kawałek artysty cieszy się największą popularnością?
Bez wątpienia największą popularnością i uznaniem szerokiego grona słuchaczy cieszy się track Centrala.
Jak brzmi prawdziwe imię i nazwisko Asthmy?
Mateusz Wardyński to imię i nazwisko, którym posługuje się Asthma.
Jakie kontrowersyjne tematy porusza Asthma w swojej twórczości?
Młody raper z Bielska-Białej rapuje o zmianach klimatycznych, niezwykłej brutalności polskiej policji na licznych protestach i strajkach czy autorytarnej władzy naszego rządu.

Fani lubią też

Zobacz też