Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

Zdzisław BeksińskiSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Sanok
dyscyplina:
Malarz, fotograf, rzeźbiarz, rysownik, projektant, architekt

Opis

Zdzisław Beksiński (1929 – 2005) to urodzony w Sanoku polski inżynier architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik, zajmował się też grafiką komputerową. Doceniony na świecie -  obrazy jego autorstwa pojawiły się w wielu galeriach w całej Europie.

Swoją artystyczną przygodę rozpoczął od fotografii. Podczas II Wojny Światowej chodził do Szkoły Handlowej w Sanoku, uczył się też gry na fortepianie, następnie rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od roku 1976 mieszkał w Warszawie w mieszkaniu, gdzie znajdowała się też jego pracownia.

Jego surrealistyczne, mroczne dzieła zjednały sobie fanów w wielu krajach, a charakterystyczny styl trudny jest do podrobienia. Patrząc na stworzone przez niego obrazy można by pomyśleć, że był skryty i ponury, jednak nie jest to prawda. Artysta został zamordowany w 2005 roku przez 19-letniego chłopca, który dla niego pracował.

Kariera malarska Zdzisława Beksińskiego

Najlepszy czas dla sztuki Besińskiego przypadał na 1964 rok. To wtedy jego prace zdobyły dużą popularność, nawiązał też współpracę z galerią sztuki, gdzie systematycznie dostarczał dzieła. W 1980 roku nawiązał współpracę z miłośnikiem jego twórczości, kolekcjonerem, adwokatem i profesorem uniwersytetu Piotrem Dmochowskim mieszkającym w Paryżu. To właśnie on odpowiedzialny jest za promocję sztuki Zdzisława Beksińskiego poza granicami Polski. Zorganizował mu wystawy we Francji, Belgii, Niemczech i Japonii. A od 1996 roku w Paryżu istniała też galeria Beksińskiego Galerie Dmochowski – Musée galerie de Beksinski

Film Ostatnia Rodzina opowiada o losach Beksińskich

Film Jana Matuszyńskiego Ostatnia Rodzina z 2016 roku opowiada o losach Beksińskich, w której ukazane jest życie wzloty i upadki członków rodziny wybitego artysty. Film w gwiazdorskiej obsadzie (Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik) zdobył bardzo dobre recenzje i wiele nagród i nominacji w tym Orły i Złote Lwy.  Film został ciepło przyjęty przez widzów i zdobył bardzo dobre recenzje.

Dzięki niemu można lepiej poznać wspaniałego twórcę, którego prace cenione są na całym świecie. Film przedstawia również życie syna Zdzisława Beksińskiego – Tomasza Beksińskiego, który był uznanym dziennikarzem muzycznym oraz prezenterem radiowym. Tomasz Beksiński umarł w 1999 roku.

Źródło zdjęcia: PAP

 

Kategorie:malarze

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też