Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival

Fokus

FokusSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
44 lata
data urodzenia:
13.03.1980
miejsce urodzenia:
Katowice
dyscyplina:
Raper i producent muzyczny
social media:

Opis

Fokus, czyli Wojciech Alszer, to polski raper i producent muzyczny, który urodził się 13 marca 1980 r. w Katowicach. Znany jest również pod pseudonimami Fikus, Fokusmok czy Foqsonik.

Początki kariery w Paktofonice

W wieku 16 lat, w 1996 r. napisał utwór zatytułowany Powierzchnie tnące. Wykonał go dwa lata później, w 1998 r. na koncercie w Mikołowie, gdzie spotkał Magika (Piotra Łuszcza) oraz Rahima (Sebastiana Salberta). Obaj artyści niedługo wcześniej rozstali się ze swoimi grupami muzycznymi i przystali na pomysł Fokusa o stworzeniu trzyosobowego zespołu, znanego później pod nazwą Paktofonika. W tym samym roku raperzy nagrali swoje trzy pierwsze utwory – Ja to jaGdyby oraz Priorytety. 18 grudnia 2000 r. wydana została natomiast debiutancka płyta zespołu Paktofonika Kinematografia. Szczególne uznanie zyskały dwa utwory, tj. Jestem Bogiem oraz Chwile ulotne. Osiem dni po premierze albumu, Piotr "Magik" Łuszcz wyskoczył z okna swojego mieszkania, w wyniku czego zmarł.

Po śmierci Magika zespół w zmniejszonym składzie kontynuował swoją działalność jeszcze przez ponad dwa lata. W marcu 2001 r. odbył się koncert, podczas którego członkom Paktofoniki towarzyszył emitowany z taśmy wokal Magika. Podczas kolejnych koncertów do zespołu dołączyli DJ Bambus (Sebastian Michalski) oraz Sot (Marcin Zięba). W czerwcu 2001 r. Fokus wraz z Rahimem wydali minialbum Jestem Bogiem, który poświęcili zmarłemu artyście, natomiast 25 września 2002 r. wydano ostatnią płytę zespołu, zatytułowaną Archiwum kinematografii. 21 marca 2003 r. w Spodku w Katowicach odbył się ostatni w historii koncert Paktofoniki.

Działalność Paktofoniki została przedstawiona w dwóch filmach – w reportażu Paktofonika. Hip-Hopowa podróż do przeszłości w reż. Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego oraz w filmie fabularnym Jesteś Bogiem w reż. Leszka Dawida.

Pijani powietrzem i Pokahontaz

W 2002 r. Fokus i Śliwka Tuitam (Rafał Śliwiak) stworzyli grupę muzyczną Pijani powietrzem, czego efektem było wydanie w tym samym roku albumu pt. Zawieszeni w czasie i przestrzeni.

Po rozwiązaniu Paktofoniki, w 2003 r. Fokus wraz z Rahimem i DJ-em Bambusem założyli kolejny zespół znany pod nazwą Pokahontaz. Pierwszy ich singiel, Wstrząs dla mas, ukazał się w 2004 r., natomiast 2 kwietnia 2005 r. został wydany debiutancki album grupy – Receptura.

Kariera solowa

Pierwszy album solowy Fokusa został wydany w 2008 r., po wielu latach obecności rapera na scenie muzycznej Polski. Trzy lata później, 5 lutego 2011 r. premierę miała druga płyta solowa Wojciecha Alszera, Perwsersje. Spotkała się ona z pozytywnym odbiorem i zadebiutowała na szóstym miejscu listy OLiS (Oficjalnej Listy Sprzedaży).

Trzeci solowy materiał Fokusa to wydany 31 grudnia 2021 r. minialbum Arogant, który znalazł się na pierwszym miejscu OLiS.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Z kim współpracował Fokus?
Wśród najpopularniejszych artystów, z którymi Fokus nawiązał współpracę, wymienić należy m. in. takich twórców jak Magik, Rahim, Set, DJ Bambus, Pezet, O.S.T.R., Paluch, Łona, donGURALesko, Gutek czy Vienio.
Do jakich zespołów należał Fokus w czasie swojej kariery?
Wojciech Alszer jest znany jest m. in. ze swoich występów w zespole Paktofonika, wraz z Piotrem Łuszczem (Magikiem) oraz Sebastianem Salbertem (Rahim). Jednocześnie, w 2001 r. wraz z Rafałem Śliwiakiem zainicjował powstanie grupy muzycznej Pijani Powietrzem. W 2003 r. powstał natomiast zespół Pokahontaz, który jest aktywny do dzisiaj. W jego skład wchodzą Fokus, Rahim i DJ West.
Skąd wzięła się nazwa zespołu Pokahontaz, do którego należy Fokus?
Z powstaniem nazwy wiąże się anegdota – do członków Paktofoniki, Rahima i Sota podeszła koleżanka, pytając Sota czy "to on jest jest z tego Pokahontaz", mając na myśli oczywiście Paktofonikę. Artyści zgodzili się, że to idealna nazwa dla nowego zespołu.
Jakie nagrody otrzymał raper?
Paktofonika, której członkiem był Fokus, została nagrodzona Fryderykiem za najlepszy album hiphopowy 2001 roku oraz uzyskała wyróżnienie specjalne Magazynu Hip-hop. Natomiast teledysk Pokahontaz zatytułowany "Niemiłość" został nominowany do nagrody Yach Film.
Jak się nazywa najnowsza płyta Fokusa?
Najnowsza płyta rapera to minialbum zatytułowany "Arogant". Został wydany 31 grudnia 2021 r. i zawiera 6 utworów.

Fani lubią też

Zobacz też