Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Grammatik

Grammatik

GrammatikOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Grammatik to kultowy polski zespół hip-hopowy, którego korzenie sięgają lat 90. XX wieku. Znany jest z refleksyjnego i wrażliwego rapu, którym obecnie inspiruje się wielu twórców. Choć zawiesił swoją działalność w 2008 roku, to wciąż można go zobaczyć na scenie na wielu ważnych muzycznych wydarzeniach.

Historia Grammatik

Historia Grammatik sięga do roku 1997, ponieważ to właśnie wtedy w Warszawie dwóch artystów - Leszek "Eldo" Kaźmierczak i Marcin "Jotuze" Józwa - postanowiło założyć zespół rapowy. Już rok później dołączył do nich Mikołaj "Noon" Bugajak, a później Łukasz "Ash" Morawski oraz Daniel "Daniel Drumz" Szlajnda. Obecnie jednak panowie koncertują w swoim podstawowym, dwuosobowym składzie.

Grupa Grammatik zaczęła bardzo szybko tworzyć i zdobywać popularność. Jej pierwsza płyta ukazała się już rok po zawiązaniu zespołu. Ostatecznie jednak w 2000 roku zdecydowała się na zawieszenie działalności. Skąd taka decyzja? Ash i Noon postanowili opuścić Grammatik, a Eldo rozpoczął solową karierę. W 2004 roku doszło jednak do ponownego zawiązania grupy, co ogłoszono minilabumem "Reaktywacja". Później powstały kolejne krążki, z których "3" został nominowany do Superjedynek w kategorii "Album hip-hip". Współpraca artystów ponownie jednak nie potrwała zbyt długo, ponieważ w 2008 roku Grammatik ogłosił zakończenie swojej działalności oraz zagrał swój pożegnalny koncert. Obecnie jednak pojawia się na festiwalach.

Grammatik: dorobek muzyczny

W trakcie kilku lat swojej działalności Grammatik wydał wiele utworów, teledysków i singli. Nie zabrakło także albumów. Pierwszy z nich ujrzał światło dzienne już w 1998 roku i został zatytułowany "EP". Kolejne to krążki z 1999 roku ("EP+"), 2000 roku ("Światła miasta"), 2004 roku ("Reaktywacja"), 2005 roku ("3") i 2007 roku ("Podróże"). Ostatnia płyta powstała tuż przed ogłoszeniem rozwiązania zespołu. Jest jednocześnie najnowszą dostępną publikacją Grammatik. Znalazło się na niej 12 utworów. Są to:

 • "W drodze",
 • "Stracone dzieciaki",
 • "Rozmowa",
 • "Telefony", 
 • "A wy",
 • "Chwila",
 • "Śmieci",
 • "Nigdy więcej",
 • "Ile jesteś w stanie",
 • "Wiem, kim jestem",
 • "Kamienie",
 • "50 dróg".

Twórczość Grammatik od początku była doceniana przez fanów oraz krytykę. To jednak nie oznacza, że artyści nie mierzyli się z przykrymi słowami. Na początku koledzy z branży nie szczędzili uwag w ich kierunku, twierdząc, że nie jest to prawdziwy rap. Dopiero upływ czasu pokazał, jak bardzo się mylili, a obecnie twórczość Grammatik jest inspiracją dla wielu innych twórców hip-hopu.

Grammatik: koncerty i festiwale

W trakcie swoich lat świetności zespół Grammatik często dawał występy oraz był zapraszany na festiwale w całej Polsce. Jednak tym najbardziej zapamiętanym został ostatni koncert pożegnalny z 2008 roku, który odbył się w Pyzdrach w Wielkopolsce. Niemniej jednak warto także wspomnieć o innych eventach, na których pojawił się Grammatik. Były to m.in. Open'er Festival w Gdyni, Hip Hop Festival w Warszawie czy Hip Hop Kemp w Czechach.

Pomimo koncertu pożegnalnego Grammatik ponownie wraca na scenę. Zespół już teraz zapowiedział swoje kolejne występy.

Z kim współpracował Grammatik?

Grammatik ma na swoim koncie współprace z wieloma cenionymi nazwiskami oraz zespołami z branży muzycznej. Do tej pory mogliśmy usłyszeć efekty kolaboracji zespołu z takimi artystami jak:

 • Pezet, Małolat - we współpracy artystów powstał utwór "Rap robię",
 • DJ Panda - we współpracy artystów powstał utwór "Reaktywacja",
 • Kafar Dixon37 - we współpracy artystów powstał utwór "Cena Marzeń",
 • Leszek Możdżer - we współpracy artystów powstał utwór "Każdy Ma Chwile",
 • Fenomen - we współpracy artystów powstał utwór "Marzenia",
 • Ash - we współpracy artystów powstał utwór "Czasem",
 • Fisz - we współpracy artystów powstał utwór "Pamiętam".

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto wchodzi w skład zespołu Grammatik?
Aktualnie w skład zespołu Grammatik wychodzi 2 artystów: Leszek "Eldo" Kaźmierczak i Marcin "Jotuze" Józwa.
Ile lat ma Grammatik?
Grammatik został założony w 1997 roku, a więc w 2023 roku powinien obchodzić 26. rocznicę powstania. Trudno jednak o niej mówić, ponieważ zespół kilkukrotnie zawieszał swoją działalność.
Kto założył Grammatik?
Grammatik powstał z inicjatywy Leszka "Eldo" Kaźmierczaka oraz Marcina "Jotuze" Józwy.
Jak nazywa się najnowsza płyta Grammatik?
Ostatni album studyjny Grammatik wydał w 2007 roku. Nosi on tytuł "Podróże".
Z kim współpracował zespół Grammatik?
Zespół Grammatik współpracował m.in. z takimi artystami jak Pezet, Małolat, DJ Panda, Kafar Dixon37, Leszek Możdżer, Fenomen, Ash czy Fisz.

Fani lubią też

Zobacz też