Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival

EABS

Sprawdź wydarzenia
EABSSzczegółyOpisWydarzeniaEABS - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Wrocław
dyscyplina:
Zespół jazzowy, funkowy i soulowy
social media:

Opis

Eabs to polski zespół jazzowy, który gra muzykę futurystyczną. Powstał w 2011 roku i od tamtej pory wydał kilka płyt oraz mnóstwo singli. Był także nominowany do wielu nagród muzycznych. Twórczość grupy to przede wszystkim liczne eksperymenty i próba pogodzenia kilku różnych charakterów w ramach jednego bandu.

Historia Eabs

Zespół Eabs powstał w 2011 roku we Wrocławiu. Obecnie w składzie grupy znajduje się 6 artystów. Są to:

 • Marek Pędziwiatr (fortepian, syntezatory i śpiew);
 • Marcin Rak (perkusja);
 • Paweł Stachowiak (gitara basowa i moog);
 • Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego (gramofony, scratch i sample);
 • Olaf Węgier (saksofon tenorowy);
 • Jakub Kurek (trąbka).

Natomiast wśród byłych członków znajdują się takie nazwiska jak Vojto Monteur, Jan Michalec, Adam Kabaciński oraz Piotr Mazurek.

 

Eabs swoją pierwszą pełnoprawną płytę wydał dopiero 6 lat po zawiązaniu zespołu, a mianowicie w 2017 roku. Od początku działalności zdobył jednak wiele cenionych nagród. Była to m.in. statuetka "Wrocławskie Artystyczne Odkrycie 2013 roku", nagroda WARTO przyznawana przez Gazetę Wyborczą, Wrocławska Nagroda Muzyczna "za współczesne spojrzenie na tradycję muzyki jazzowej" czy pierwsza historyczna nagroda GaMa dla najlepszej polskiej płyty roku za album "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" (źródło: Wikipedia).

Eabs: dorobek muzyczny

Eabs ma na swoim koncie aż 7 albumów. Pierwszy z nich, choć jeszcze niepełnoprawny, powstał w 2016 roku i nosi tytuł "Puzzle Mixtape". Następne nagrania zespołu to kolejno "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)", "Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda) Live At Jazz Club Hipnoza (Katowice)", "EABS Featuring Tenderlonious – Kraksa / Svantetic", "Slavic Spirits" oraz "Discipline of Sun Ra". Najnowsza płyta Eabs ujrzała natomiast światło dzienne stosunkowo niedawno, bo w maju 2022 roku. Nazwano ją "2061", a na krążku znalazło się 9 utworów. Są to:

 • "Global Warning";
 • "The Mystery of Monolith";
 • "Ain't No Mercy";
 • "Dead Silence";
 • "Conscious Breathing";
 • "Human Hero";
 • "Lucifer (The New Sun)";
 • "The Odyssey of Dr Heywood Floyd";
 • "A Farewell to Mother Earth".

Płyta została uznana za dobrą pozycję, choć niezbyt zaskakującą. Już wcześniejsze produkcje pokazały Eabs, że grupa ma naprawdę oryginalny styl, który może iść w każdym dowolnym kierunku. Prawdopodobnie czegokolwiek zespół by nie zrobił, zostałoby to określone jako przewidywalne. Co do samego albumu to jest on utrzymany w klimacie jazzowo-futurystycznym i retro. Artyści zrzeszeni w Eabs najpierw samodzielnie nad nimi pracowali, a później wspólnie nagrywali. Przez to krążek z pewnością nie jest spójny i czasami słuchacz może się zastanawiać, czy wciąż słucha tej samej płyty. Z drugiej strony jednak dla wielu jest to duży atut tej produkcji, ponieważ z pewnością nie pozwala się nudzić.

Występy i koncerty Eabs

Eabs daje zarówno koncerty solowe, jak i jest zapraszany na festiwale muzyczne. Potrafi zgromadzić pod sceną, a następnie zachwycić miłośników jazzu. Do tej pory zabawiał ich już na takich wydarzeniach jak m.in. Ethno Jazz Festival we Wrocławiu, Pol'and'Rock Festival organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Makowicach w województwie opolskim czy Lato na Pradze w Warszawie. 

Z kim współpracuje Eabs?

Eabs składa się z wielu cenionych artystów. Pracują oni głównie w swoim kręgu i nie podejmują zbyt wielu współprac. To jednak nie oznacza, że nie ma ich w ogóle. Do tej pory mogliśmy zobaczyć zespół w towarzystwie takich artystów jak:

 • Tenderlonious - we współpracy artystów powstał utwór "Kraksa";
 • Paulina Przybysz - we współpracy artystów powstał utwór "Trying to Put the Blame on Me";
 • Jan Ptaszyn Wróblewski - we współpracy artystów powstał utwór "Farewell to Mother Earth";
 • Michał Urbaniak - we współpracy artystów powstał utwór "Free Witch and No Bra Queen";
 • MED - we współpracy artystów powstał utwór "Burgundy Whip";
 • Jeru The Damaja - we współpracy artystów powstał utwór "Whatever".

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Eabs: Dakhabrakha, Michael Kiwanuka, Asap Rocky, Sons Of Kemet, Lilly Palmer, Porridge Radio, An On Bast, Young Igi, LUNA, Seasick Steve, Stella Bossi, Sky Ferreira, Royal Blood, Destroyer, Moses Sumney, Young Leosia, The Killers, Ania Leon, Muchy, Clairo, Tove Lo, Jurek Przeździecki, Mother Mother, Enola Gay, Dawid Podsiadło, OIO, Taco Hemingway, Boys Noize, Doja Cat, Flohio, Little Simz, Years and Years, Jessie Ware, Aksamit, Martin Garrix, Badbadnotgood, Catz N Dogz, Sylvan Esso, Sampa The Great, Glass Animals, Kasia Lins, Marie, Biffy Clyro, Iceage, Playboi Carti, Cigarettes After Sex, AGIM, Adam Beyer, Yola, The Chemical Brothers, Inhaler, Zdechły Osa, Julia Pośnik, Gunna, OKI, Megan Thee Stallion, Szczyl, Paco Osuna, Manoid, Żabson, Natalia Szroeder, Miętha, Pillow Queens, Jehnny Beth, VTSS, Imagine Dragons, Dua Lipa, Kaśka Sochacka, Meek, Oh Why?, Vito Bambino, Kacperczyk, KennyHoopla, Anfisa Letyago, Don Toliver, Otsochodzi, Jan - rapowanie, Ralph Kamiński, Twenty One Pilots, The Smile, Nicole Moudaber, Måneskin, Zalia,

 

Wydarzenia

EABS - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi EABS?

Miejscowości, w których EABS wystąpi w najbliższym czasie: Żnin, Wrocław.

Kto wchodzi w skład zespołu Eabs?
W skład zespołu Eabs wchodzi 6 artystów. Są to: Marek Pędziwiatr (fortepian, syntezatory i śpiew), Marcin Rak (perkusja), Paweł Stachowiak (gitara basowa i moog), Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego (gramofony, scratch i sample), Olaf Węgier (saksofon tenorowy) i Jakub Kurek (trąbka).
Ile lat ma zespół Eabs?
Zespół Eabs powstał w 2011 roku, a więc w 2022 roku będzie obchodzić 11. rocznicę powstania.
Skąd pochodzi zespół Eabs?
Zespół Eabs pochodzi z Wrocławia.
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu Eabs?
Najnowsza płyta Eabs nosi tytuł "2061" i powstała w 2022 roku.
Z kim współpracuje zespół Eabs?
Eabs do tej pory mogliśmy zobaczyć w towarzystwie takich artystów jak Tenderlonious, Paulina Przybysz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, MED oraz Jeru The Damaja.

Fani lubią też

Zobacz też