Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta Dakhabrakha

Dakhabrakha

DakhabrakhaOpisWydarzeniaDakhabrakha - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

DakhaBrakha to ukraiński zespół muzyczny. Formacja ta gra muzykę etniczną, która zawiera elementy folkowe, pochodzące nie tylko z Ukrainy, ale i z całego świata. Nurt, w jakim się specjalizuje to world-music. Członkowie zespołu, w którego skład wchodzą Nina Harenecka, Ołena Cybulska, Iryna Kowałenko oraz Marko Hałanewycz swoją muzykę określają mianem Etno-Chaos. Warto dodać, że podczas jej tworzenia mocno inspirują się teatrem. Można to usłyszeć zwłaszcza w występach na żywo. Mimo że ich muzyka wywodzi się z ukraińskiego folku, to niekiedy towarzyszą jej instrumenty afrykańskie, indyjskie, a nawet arabskie.

Historia zespołu Dakhabrakha

Marko Hałanewycz pracował jako aktor w teatrze Dach (Kijowskie Centrum Sztuki Współczesnej). Wcześniej był monterem sceny oraz reżyserem dźwięku. W pewnym momencie do teatru dołączyły Nina Harenecka, Ołena Cybulska, Iryna Kowałenko, które skończyły etnomuzykologię. Zamierzały spróbować swoich sił w sztuce oraz rozpocząć współpracę z Wladislawem Troitskym — animatorem kultury, reżyserem oraz edukatorem w tamtejszym teatrze. Troitsky zaproponował całej czwórce, aby zsyntetyzowali swoją wiedzę o pradawnej muzyce ukraińskiej. 

Marko Hałanewycz, który otrzymał propozycję grania w zespole, był nieco zaskoczony, ponieważ nie miał wykształcenia muzycznego. Jak sam mówi, był amatorem, a dziewczyny — zawodowcami, które najpierw występowały w dziecięcym zespole, a później — w Narodowym Instytucie Kultury i Sztuki w Kijowie. Mimo tego Hałanewycz zgodził się występować w zespole i tak też zaczęła się kariera zespołu. DakhaBrakha powstał na początku 2000 roku. Najpierw działał jako formacja, która akompaniowała do przedstawień teatralnych Troitsky'ego. Cała czwórka przygotowała nawet ukraińską wersję "Makbeta" Szekspira. Zamiast tradycyjnej muzyki postanowili wykorzystać jej zmodyfikowaną wersję. 

Dakhabrakha i konerty na całym świecie 

W 2004 roku zespół rozpoczął koncertowanie. Za niedługo zagrał na Placu Niepodległości w Kijowie. W kolejnych latach występowali już w wielu innych państwach — m.in. Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku, Szwecji, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Danii, Holandii, Niemczech, Chinach oraz na Węgrzech. Warto dodać, że DakhaBrakha pod koniec 2014 roku został uznany przez Cultprostir za ukraiński zespół, który daje najwięcej koncertów poza granicami swojego państwa. Grupa występowała również na festiwalach muzyki etnicznej. Wszystkie koncerty zagrane przez DakhaBrakha charakteryzuje rytmiczność, energia oraz jednoczesne nawiązanie do tradycji. Zespół dał niesamowite show w 2016 roku na Glastonbury Festival w Anglii, gdzie publiczność wręcz skakała pod sceną przy ich akompaniamencie wiolonczeli, akordeonu oraz bębnów.  

DakhaBrakha występując na żywo, zawsze dba o aspekty wizualne swojego show. Członkowie nie dość, że zakładają tradycyjne i barwne stroje, to jeszcze używają oryginalnych instrumentów, do których należy, chociażby aborygeńskie didgerigdoo. Co ciekawe — ich występy nawiązują do działalności teatralnej. Dzięki zastosowaniu gry świateł, malowniczych wizualizacji, a także zaawansowanych układów choreograficznych, DakhaBrakha daje show, które po prostu zachwyca publiczność. Zespół nie specjalizuje się tylko w folkowych przyśpiewkach. Tworzy również liryczne ballady i rap, dzięki czemu każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. 

Na jakich instrumentach grają członkowie zespołu? 

 • Nina Harenecka – bębny, wiolonczela
 • Ołena Cybulska – harmonijka, bębny, instrumenty perkusyjne
 • Iryna Kowałenko – perkusja, dudy, akordeon jumbo, flet, bębny, żalijka
 • Marko Hałanewycz – akordeon, darbuka, didgeridoo, tabli, puzon

Dorobek DakhaBrakha

Zespół wydał następujące albumy:

 • "Na dobranicz" - 2005 rok
 • "Jahudky" - 2007 rok
 • "Na meżi" - 2009 rok
 • "Light" - 2010 rok
 • "Chmełewa project" - 2012 rok (we współpracy z Portmone)
 • "Szljach" - 2016 rok
 • "Alambari" - 2020 rok

Wydarzenia

Dakhabrakha - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dakhabrakha?

Miejscowości, w których Dakhabrakha wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław.

Jak się nazywa najnowsza płyta?
Ich najnowsza płyta nazywa się Alambari. Jej nazwa pochodzi od jednego z miast Brazylii.
Z kim występują?
W 2015 roku DakhaBrakha nagrał piosenkę z Jamalą — zwyciężczynią Eurowizji w 2016 roku. Tekst do utworu napisała piosenkarka. Z kolei muzyka powstała w ramach eksperymentu, który polegał na 6-godzinnym jam session z zespołem.
Z kim współpracują?
Współpracowali z Jamalą oraz dyrygentką — Oksaną Lyniv. Ponadto ich piosenka "Sho z-pod duba” pojawiła się na ścieżce dźwiękowej reklamującej markę Davida Beckhama — House 99. Ich muzykę postanowił również wykorzystać libański projektant mody — Elie Saab — do promocji jednej ze swoich kolekcji wiosna-lato 2021.
Co oznacza nazwa zespołu?
Nazwa DakhaBrakha pochodzi od słów ze starego języka ukraińskiego — даха i браха, które oznaczają "dawać" i "brać".
Skąd zaczerpnęli pomysł na swoje oryginalne czapki?
Czapki powstały ze starego futra. Swoimi strojami, a także nakryciem głowy członkowie zespołu starają się nawiązywać do teatru. Mimo wielkości czapek są one komfortowe oraz w żadnym wypadku nie mają znaczenia rytualnego.
Kto projektuje ich oryginalne stroje?
Na samym początku stroje zespołu były kostiumami teatralnymi. Z czasem DakhaBrakha zaczęli pomagać ukraińscy projektanci — m.in. Olga Nawrocka, Olga Gnatiuk oraz studio Karp.
W jaki sposób tworzą swoją muzykę?
Zespół wykorzystuje elementy folkowe, które pochodzą z różnorodnych zakątków świata. Repertuar dobierają na podstawie ekspedycji etnomuzykologicznych oraz utworów z katedry folklorystyki. Większość piosenek została napisana przez członkinie zespołu oraz ich znajomych. DakhaBrakha często łączy utwory napisane przed laty ze swoimi obecnymi i nowatorskimi pomysłami.

Fani lubią też

Zobacz też