Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Kaliber 44

Kaliber 44

Sprawdź wydarzenia
Kaliber 44SzczegółyOpisWydarzeniaKaliber 44 - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Katowice
dyscyplina:
Zespół hip-hopowy
social media:

Opis

Kaliber 44 to jeden z najsłynniejszych zespołów hip hopowych w Polsce, znany również pod nazwą K44. Podczas swojej długoletniej obecności na polskiej scenie muzycznej stworzyli wiele kultowych utworów z gatunków hip-hop oraz hardcore psycho rap.

Legenda hip hopu

Słynna grupa muzyczna powstał w Katowicach w 1994 roku z inicjatywy braci Michała "Joki" Martena oraz Marcina "Abradaba" Martena. Skład uzupełnił ponadto Piotr "Magik" Łuszcz. Początkowo zespół tworzył swoje utwory we współpracy z raperami Rafałem Łukaszczykiem i Rafałem Wywiołem. Teksty piosenek pisane były w języku angielskim.

W 1994 roku grupa wypuściła swój pierwszy album w postaci kasety magnetofonowej zatytułowanej "Usłysz nasze demo". Członkowie zespołu Kaliber 44 zajęli się produkcją własnych nagrań i poszukiwaniem wydawcy, a w 1996 roku ukazał się ich utwór "Magia i miecz", ujęty na kompilacji "S.P.". Była ona zbiorem utworów nowych zespołów tworzących kawałki hip hopowe. Oprócz piosenki grupy Kaliber 44, na płycie ujęto również utwory zespołów Wzgórze Ya-Pa 3, Trials x, Kazik czy Born Juices.

10 listopada 1996 roku Kaliber 44 wydał swoją pierwszą płytę, która została zatytułowana "Księga Tajemnicza. Prolog". Spotkała się ona z wyjątkowo ciepłym przyjęciem i sprzedano ją w ponad 100 tysiącach egzemplarzy. Znalazły się na niej kultowe utwory, takie jak "Moja obawa" oraz "Plus i minus".

2 marca 1998 roku grupa muzyczna wydała kolejny album studyjny. Płyta nosiła tytuł "W 63 minuty dookoła świata" i niedługo po swojej premierze uzyskała status złotej płyty. W tym samym roku, z powodu nieporozumień artystycznych, zespół opuścił Magik. Do grupy muzycznej Kaliber 44 dołączył natomiast Sebastian Filiks, znany również pod pseudonimem DJ Feel-X.

Dwa lata później, we wrześniu 2000 roku, premierę miała płyta pt. "3:44", która nie uzyskała tak spektakularnego sukcesu jak dwa poprzednie albumy studyjne. W tym samym roku Michał Marten wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez kolejne trzy lata drugi z braci, Marcin, kontynuował działalność koncertową zespołu, ale ostatecznie, w 2003 roku postanowił poświęcić się swojej solowej karierze muzycznej.

W 2004 roku Marcin "Abradab" Marten wypuścił swój solowy album studyjny zatytułowany "Czerwony album". Przez kolejne lata wypuścił jeszcze cztery płyty. DJ Feel-X również kontynuował swoją karierę muzyczną, m. in. we współpracy z Kapelą Ze Wsi Warszawa.

Wznowienie działalności

W 2013 roku zespół Kaliber 44 podjął decyzję o wznowieniu swojej działalności. Powrót na polską scenę muzyczną miał oficjalnie miejsce podczas Open’er Festival 2013. Trzy lata później, 13 lutego 2016 roku, zespół wypuścił swoją najnowszą płytę zatytułowaną "Ułamek tarcia". Mimo, że początkowo płyta miała zostać wydana przy udziale całego trio muzyków, ostatecznie, ze względu na personalne nieporozumienia, Sebastian Filiks (DJ Feel-X) został odsunięty od zespołu.

Płyta "Ułamek tarcia" inspirowana była starymi przebojami zespołu i Magika i została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii "Album Roku – Hip-Hop". Bracia Martenowie wyruszyli w trasę koncertową promującą płytę, a następnie w kolejną, zatytułowaną "44 miasta".

Zespół jest cały czas aktywny i koncertuje współpracując z muzykami takimi jak Przemysław Borowiecki (perkusja), Tomasz Leś (gitara), Mateusz Pawluś (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Stodolski (gitara basowa).

 

Źródło zdjęcia: PAP/StrefaGwiazd

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Kaliber 44 - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kaliber 44?

Miejscowości, w których Kaliber 44 wystąpi w najbliższym czasie: Sierpc.

Z kim współpracował zespół Kaliber 44?
Kaliber 44 współpracował z takimi artystami i zespołami jak Pokahontaz, Wzgórze Ya-Pa 3, Gutek, Thinkadelic, 3xKlan, Igor Sobczyk czy DJ 600V.
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu Kaliber 44?
Najnowszy album studyjny zespołu Kaliber 44 swoją premierę miał 13 lutego 2016 roku i zatytułowany jest "Ułamek tarcia". Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu na Oficjalnej Liście Sprzedaży (OLiS).
Jacy artyści obecnie wchodzą w skład zespołu Kaliber 44?
W skład zespołu wchodzą Michał "Joka" Marten oraz Marcin "Abradab" Marten, którzy są braćmi. Do byłych członków Kalibru 44 należą natomiast Piotr "Magik" Łuszcz oraz Sebastian Filiks (znany przede wszystkim pod swoim pseudonimem artystycznym DJ Feel-X).
Jakie utwory stworzył Kaliber 44?
Do najsłynniejszych utworów zespołu należą takie kawałki jak "Normalnie o tej porze", "Film", "Księga tajemnicza. Prolog", "Plus i minus", "Moja obawa", "Konfrontacje", "Magia i miecz" oraz "Nieodwracalne zmiany".
Skąd wzięła się nazwa zespołu?
Nazwa grupy Kaliber 44 pochodzi nie od broni, jak mogłoby się wydawać, a od magicznej liczby 44 z "Dziadów". Słowo "kaliber" ma za zadanie podkreślenie wagi, rangi tej liczby.

Fani lubią też

Zobacz też