Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

EABS

Organizator: AMVOX INTERNATIONAL Sp. z o.o.

EABSO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

EABS w MOXO - bilety na koncert już w sprzedaży!

Przed koncertem zapraszamy na kolację. W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.

  • 16:00 - otwarcie restauracji
  • 19:00 - koncert

EABS informacje

Skład zespołu:

  • Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe
  • Paweł Stachowiak - gitara basowa
  • Jakub Kurek - trąbka
  • Olaf Węgier - saksofon tenorowy
  • Marcin Rak - perkusja

Mijająca dekada upłynęła pod znakiem gruntownego odświeżenia sceny jazzowej na całym świecie, czego dowodem są takie ośrodki jak Los Angeles, Nowy Jork, Chicago czy Londyn. Nowe pokolenie muzyków dokonało prawdziwego renesansu gatunku, kolejny raz wyprowadzając go z undergroundu do głównego nurtu, poszerzając zainteresowanie nim o nowe grupy odbiorców. Ta sama misja przyświeca muzykom wrocławskiego zespołu EABS, który od 2012 pracuje nad koncepcją “rekonstrukcji z dekonstrukcji”, redefiniując często    klasyki sprzed kilkudziesięciu lat zderzając je z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej, tworząc zupełnie nową jakość i autorskie brzmienie. Możliwe, że wielu powie, że to już nie jest jazz, ale czasami trzeba coś zburzyć, żeby na starych fundamentach stworzyć coś zupełnie nowego.  

Wrocławski obóz muzyków zwierał swe szyki podczas legendarnych wydarzeń Electro-Acoustic Beat Sessions w nieistniejącym już klubie Puzzle (2012-2014). Zapis sesji, będący esencją tych spotkań, można dziś usłyszeć na pierwszym wydawnictwie sygnowanym akronimem EABS – trudno dziś dostępnej, a dawniej rozdawanej za darmo - kasecie Puzzle Mixtape [Astigmatic Records, 2016]. Pośród gości tych sesji przewinęli się między innymi MED (Stones Throw), Coultrain, Ben Lamar Gay (International Anthem) czy Jeru The Damaja. Likwidacja klubu była impulsem do dalszego rozwoju, co spowodowało że zespół EABS wyrósł w minionych latach na jeden ważniejszych głosów polskiego środowiska jazzowego. Choć na debiutancki materiał wydany pod szyldem EABS słuchacze musieli czekać jeszcze blisko trzy lata, to właśnie wtedy wrocławski kolektyw zaczął się oddalać od hip-hopu rozumianego jako gatunek, w którym pierwsze skrzypce gra raper. O unikalności EABS decyduje jednak nie tylko instrumentalna maestria i aktualność ich języka wypowiedzi, ale również hip-hopowa proweniencja oraz społeczno-polityczne zaangażowanie. 

W 2017 roku, po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości polskiego pianisty, zespół poszedł za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną, zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową, nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album, zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą. Był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie. Promował go m.in Gilles Peterson (BBC Radio), Thris Tian (Worldwide.fm), Lefto (Radio Brussels), Andrew Jervis (Bandcamp). O płycie pisały takie tytuły jak Polityka, Przekrój, Rzeczpospolita, zespół pojawił się też na okładce pisma Jazz Forum. Doskonałe przyjęcie debiutu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery.

EABS krótko po premierze debiutanckiej płyty zagrał w tak prestiżowych salach jak Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, w NFM we Wrocławiu czy sali NOSPR w Katowicach oraz na największych polskich festiwalach jak Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival w Katowicach, Open'er w Gdyni czy na trasie koncertowej Męskie Granie. Zespół zagrał także na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce: Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa etc. EABS wielokrotnie pojawiał się w UK (w Londynie - Total Refreshment Centre, KOKO, Ronnie Scott's, oraz w Manchesterze, Liverpoolu), wystąpił na XJAZZ w Berlinie, czy na takich festiwalach showcase’owych jak Eurosonic (Groningen), Enjoy Jazz (Manheim) czy The BuSH Festival (Budapeszt). EABS zagrał też kilka koncertów w Chinach (Xiamen, Guangzhou, Shenzhen). Później zespół pojawił się jeszcze takich krajach jak Węgry, Rumunia, Austria czy Czarnogóra.

Mimo tego, że reinterpretacje muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu EABS były bardzo dalekie od oryginałów, to wiele osób zastanawiało się jak może zabrzmieć album autorski, który pojawił się w połowie 2018 roku. Zespół tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, zapraszając do współpracy brytyjskiego muzyka Tenderloniousa. Główną inspiracją tego albumu stała się sławna na świecie “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Slavic Spirits to próba kontaktu z duchem bezpowrotnie utraconej kultury słowian żyjących blisko natury, jak i również z ich światem obarczonym pańszczyźniano-poddańczym cierpieniem, które przez niepiśmienność ludu nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana, przez co odwołać się do niej można tylko przez język emocji. Dlatego pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy, a nawet psychoterapeutów, bardzo szybko zaczęły powstawać nowe kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni.

W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z okazji premiery Sun Ra Live in Kalisz 1986, EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie trzeciego albumu EABS Discipline of Sun Ra. Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house. “Nieskończoność w rozumieniu Mr. Ra oznacza tworzenie jazzu przyszłości, ale w taki sposób, by zawierał w sobie przeszłość.” - ta sama misja przyświeca muzykom z Polski. Na Slavic Spirits zespół tworząc nowe, poszukiwał w dalekiej przeszłości swoich przodków. Jak się okazuje, spotkanie z koncepcjami Mr. Ra nie było przypadkowe. Dzielił się on również podobną filozofią przejścia drogi od ciemności i mroku, aż do słońca i oświecenia. W przypadku, w którym nie będzie już nadziei dla życia na naszej planecie, trzeba szukać chociażby metaforycznej próby eskapizmu… stąd mozolne budowanie statku kosmicznego pod banderą “Polish Space Program”. 

Gdyby dokonać ogólnej interpretacji całej twórczości zespołu EABS, dociekliwy słuchacz zauważyłby, że każdy kolejny album wynika z poprzedniego. Ich wydźwięk jest podobny i można traktować je jako wariacje na ten sam temat. Zmienia się tylko tło opowieści. Wszystko kręci się wokół życia i śmierci, początku i końca świata, a także roli człowieka uwikłanego w to wszystko egzystencjalnie. Po lekcjach futuryzmu od Sun Ra, kolektyw przenosi się do roku 2061 kontynuując swoją misję w kosmosie w towarzystwie żywej legendy Jana Ptaszyna Wróblewskiego. 

“WSZYSTKIE ŚWIATY SĄ TWOJE — Z WYJĄTKIEM EUROPY. NIE PRÓBUJCIE TAM LĄDOWAĆ.” - brzmiał złowieszczy komunikat mitycznego Monolitu znanego z Odysei Kosmicznej Arthura C. Clarke’a. Ten cytat stał się metaforą sytuacji w jakiej znalazł się zespół EABS w momencie przyjścia pandemii. Nie tylko Europa stała się niedostępna, w miejscu stanął cały świat. Przyszła refleksja, że tylko empatia i współpraca może uratować ludzkość. Tocząc wojny między sobą na Ziemi, nie będziemy w stanie wspólnie stawić czoła większemu zagrożeniu, które może przyjść z zewnątrz. Podobną analogię da się zauważyć w serii książek Arthura C. Clarke’a, którą rozsławił swoim ikonicznym filmem 2001: Odyseja kosmiczna - Stanley Kubrick. Wydana w 1986 roku - trzecia część serii posłużyła za luźną inspirację do nagrania czwartej płyty EABS pt. 2061, stając się soundtrackiem do filmu który jeszcze nie powstał.

 

 

Dyskografia:

EABS - Puzzle Mixtape [Astigmatic Records, 2016]

EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) [Astigmatic Records, 2017]

EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live At Jazz Club Hipnoza (Katowice) [Astigmatic Records / More Music Agency, 2018]

EABS ft. Tenderlonious - Kraksa / Svantetic [22a Music, 2018]

EABS - Slavic Spirits [Astigmatic Records, 2019]

EABS - Discipline of Sun Ra [Astigmatic Records, 2020]

EABS - 2061 [Astigmatic Records, 2022]

 

Nagrody i wyróżnienia:

1. Nagroda WARTO Gazety Wyborczej 2014

2. EMOCJE od Radio Wrocław Kultura 2017, 

3. Mateusze Trójki w Kategorii Muzyka Rozrywkowa 2017,

4. Wrocławska Nagroda Muzyczna 2017,

5. Nagroda GaMa - najlepszy polski album wg. Gazety Magnetofonowej,

6. Nowa Nadzieja - Zespół 2017 - Jazz Forum

7. Najlepszy Zespół Elektryczny 2017 - Jazz Forum

8. Nominacje do Paszportów Polityki 2017,

9. Nominacje do Nocnych Marków 2017 magazynu Aktivist

10. Nominacje do Fryderyków 2017,

11. 30 Kreatywnych Wrocławia 2018

12. Najlepszy Zespół Elektryczny 2019 - Jazz Forum

13. Nominacje do Paszportów Polityki 2020

14. Nominacje do Odkrycia Empiku 2020

15. Nominacja do Fryderyków 2020 w kategorii zespół jazzowy roku

16. Najlepszy Zespół Elektryczny 2020 - Jazz Forum

17. Najlepszy Zespół Elektryczny 2021 - Jazz Forum

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też