Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Maja Ostaszewska

Maja Ostaszewska

Maja OstaszewskaSzczegółyOpisWydarzeniaMaja Ostaszewska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
51 lat
data urodzenia:
03.09.1972
dyscyplina:
Polska aktorka teatralna i filmowa oraz działaczka społeczna.
social media:

Opis

Maja Ostaszewska to urodzona 3 września 1972 roku w Krakowie aktorka filmowa i teatralna. Jest znana ze swojej działalności społecznej. Do jej najbardziej znanych ról zaliczają się role w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Przepis na życie", a także w filmach "Jack Strong" oraz "Body/Ciało". Prywatnie jest związana z Michałem Englertem. Ma z nim dwójkę dzieci: syna Franka i córkę Janinę. 

Maja Ostaszewska: pochodzenie i wykształcenie

Maja Ostaszewska przyszła na świat 3 września 1972 roku w Krakowie. Pochodzi z rodziny artystów. Jej babcia była aktorką, jej dziadek scenografem oraz rzeźbiarzem. Ojciec Mai, Jacek Ostaszewski to założyciel zespołu muzycznego Osjan, grającego muzykę z pogranicza improwizacji, a także folk oraz world music.

 

Aktorka dorastała w rodzinie buddyjskiej. Nawet jej imię kojarzy się z buddyzmem. Otrzymała je po matce Buddy. W dzieciństwie aktorka spędziła ponad trzy lata w Przesiece w Karkonoszach. Powstał tam ośrodek buddyjski. Często ze względu na styl życia swojej rodziny była nierozumiana przez rówieśników. Aktorka ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. O aktorstwie pierwszy raz pomyślała już jako sześcioletnia dziewczynka. W 1996 roku została nią oficjalnie.

 

Ukończyła wtedy studia na wydziale aktorskim krakowskiej PWST. Prywatnie jest związana z Michałem Englertem, z którym ma dwójkę dzieci: urodzonego w 2007 roku Franciszka i dwa lata młodszą Janinę. Pozostaje wierna buddyzmowi, który naprawdę zaczęła doceniać, gdy dorosła. Jest także wegetarianką. Uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych.

Maja Ostaszewska: kino

Maja Ostaszewska rozpoczęła filmową karierę w 1993 roku. Zadebiutowała epizodyczną rolą w filmie "Lista Schindlera". W 1997 roku zagrała rolę Karoliny Dobrzyńskiej w "Przystani". Dwa lata później podjęła się roli Marysi Orzechowskiej w filmie "Patrzę na Ciebie, Marysiu". W 2000 roku zagrała epizodyczną rolę klientki agencji reklamowej w "Egoistach" oraz siostrę Marię Leonię Graczyk w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca". 2001 rok to kolejne epizodyczne role: dziewczyna w hotelu w filmie "Tam, gdzie żyją Eskimosi" oraz kobieta z synkiem na Umschlagplatzu w dramacie "Pianista". W 2003 roku aktorka zagrała rolę Marty Mycińskiej w filmie "Przemiany", w 2004 Ewy w "Dzień dobry, kochanie", a w 2005 Mai w "Solidarność, Solidarność...".

 

W 2006 roku aktorka pojawiła się w filmie "Samotność w sieci", a w 2007 zagrała Annę w filmie "Katyń". W 2008 roku Maja Ostaszewska pojawiła się w filmie "Ile waży koń trojański?". 2009 to role w "Janosiku", "Prawdziwej historii" oraz "Dzieciach Ireny Sendlerowej".

 

Kolejno Ostaszewska zagrała w filmach "Uwikłanie" (2011 rok) jako prokurator Agata Szacka, "W imię..." (2013) jako Ewa Raczewska oraz "Jack Strong" (2013) jako Hanna Kuklińska. W 2015 roku aktorka wystąpiła w kolejnych trzech produkcjach. Pojawiła się w filmie "Panie Dulskie" jako Melania Dulska, "Body/Ciało" jako Anna oraz "Ziarnie prawdy" jako Weronika Szacka.

 

W następnym roku wystąpiła jako Olka w filmach "Pitbull. Nowe porządki" oraz "Pitbull. Niebezpieczne kobiety". W 2019 została Celią w "Ja teraz kłamię" oraz Anną w "(Nie)znajomych". 2020 rok przyniósł aktorce rolę Róży Lewenfisz" w "Magnezji", a w 2021 zagrała Marię w "Śniegu już nigdy nie będzie" oraz Małgorzatę w "Teściowych". 2022 przyniósł Mai Ostaszewskiej rolę Ewy Dyakowskiej-Berbeki w filmie "Broad Peak". Aktorka podkładała również głosy w filmach animowanych. W "Paddingtonie" podkładała głos Millicent, w filmie "W głowie się nie mieści" Odrazie, a w "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Jankowi. 

Maja Ostaszewska: telewizja

W dotychczasowej karierze Maja Ostaszewska pojawiła się w kilku serialach. W latach 2000-2001 grała Celinę Szczygieł w "Przeprowadzkach". Przez pięć lat w okresie 2003-2008 wcielała się w rolę Małgorzaty Donovan w "Na dobre i na złe". W 2008 roku pojawiła się jako Wanda Ryszkowska w "Czasie honoru". W 2011-2013 zagrała rolę Beaty w "Przepisie na życie". 2016-2017 to rola Lidki Boreckiej w serialu "Druga szansa". Od 2017 do 2019 była Anną Leśniewską w "Diagnozie", a w 2021 roku zagrała rolę Magdy Wejman w serialu "Klangor". 

Maja Ostaszewska: teatr

Aktorka pojawia się również w spektaklach teatralnych. Grała w takich produkcjach jak: "Anioły w Ameryce",  "Wiarołomni", "Opowieści afrykańskie według Szekspira", "Kabaret Warszawski", "Upadłe Anioły", "Francuzi" oraz "Kino moralnego niepokoju". Na przełomie lat była w zespołach takich teatrów jak: Teatr Dramatyczny, TR Warszawa (Teatr Rozmaitości), Teatr Narodowy oraz Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego.

Maja Ostaszewska: nagrody

Role Mai Ostaszewskiej w filmach i serialach zostały niejednokrotnie docenione, a sama aktorka wiele razy otrzymała nagrody za swoją ciężką pracę. W 2000 roku otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni w kategorii "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa" za role "Patrzę na Ciebie, Marysiu" oraz "Prymas. Trzy lata z tysiąca". W 2001 roku została uznana za najlepszą aktorkę za rolę w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca". W 2012 roku otrzymała Telekamerę w kategorii "Najlepsza aktorka" za rolę w serialu "Przepis na życie".  Otrzymała także Złote Lwy oraz Orły  m.in. za role w filmach "Jack Strong" oraz "Body/Ciało".

 

 

Zobacz też: Janusz Chabior, Grzegorz Damięcki, Anna Czartoryska, Agnieszka Kaczorowska-Pela, Marta Chodorowska, Mikołaj Krawczyk, Ewa Kasprzyk, Bartosz Żukowski, Tomasz Dedek, Kazimierz Mazur, Tomasz Sapryk, Anna Mrozowska, Ewa Telega, Dariusz Wieteska, Jarosław Boberek, Julia Rosnowska, Lesław Żurek, Justyna Sieńczyłło, Marcin Kwaśny, Monika Walter,

 

Wydarzenia

Maja Ostaszewska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Maja Ostaszewska?

Miejscowości, w których Maja Ostaszewska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodziła się maja Ostaszewska?
Aktorka urodziła się 3 września 1972 roku w Krakowie.
Po kim Maja Ostaszewska otrzymała imię?
Aktorka otrzymała imię po matce Buddy.
Jaką szkołę ukończyła Maja Ostaszewska?
Aktorka jest absolwentką krakowskiej PWST.
Jakie są najbardziej znane role aktorki?
Do najbardziej znanych ról zaliczają się role w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Przepis na życie", a także w filmach "Jack Strong" oraz "Body/Ciało".
Z czego poza aktorstwem jest znana Maja Ostaszewska?
Aktorka często angażuje się w działalność charytatywną. Jest również buddystką i wegetarianką.
Czy Maja Ostaszewska ma dzieci?
Tak. Aktorka ma syna Franka oraz córkę Janinę.

Fani lubią też

Zobacz też