Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival

Lor

Sprawdź wydarzenia
LorSzczegółyOpisWydarzeniaLor - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Kraków
dyscyplina:
Zespół folkowy
social media:

Opis

Lor to zespół stworzony przez 4 niezwykle utalentowane muzycznie dziewczyny z Krakowa, które od kilku lat zarażają swoją folkową i subtelną muzyką. Co jeszcze warto wiedzieć o zespole? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat Lor! 

Zobacz wywiad z zespołem. Rozmawiał Jacek Stasiak.

 

Kim są Lor?

Zespół folkowy Lor składa się z 4 młodych I utalentowanych muzycznie dziewczyn, które tworzą klimatyczną muzykę. Ich wyjątkowość polega na tym, że w znacznej mierze opiera się na połączeniu skrzypiec, pianina i ujmującego wokalu. Kto zatem tworzy zespół Lor? W grupie znalazły się Jagoda Kudlińska, która odpowiada za wokal, grająca na pianinie Julia Skiba, skrzypaczka Julia Błachuta oraz Paulina Sumera, która pisze zespołowi teksty. Co ciekawe, w momencie założenia zespołu, najmłodsza z dziewczyn miała zaledwie czternaście lat.

Jak powstał zespół Lor?

Historia założenia zespołu zaczęła się dość niewinnie, ponieważ dziewczyny znały się ze szkoły. Mowa o Paulinie Sumerze i Juli Skibie, które razem chodziły do jednego gimnazjum. Kiedy były w ostatniej klasie, stworzyły one razem swoją pierwszą piosenkę, która nazywała się "The Garden of Happy Dead People". Co więcej, do zarejestrowania swojego pierwszego utworu, dziewczyny potrzebowały wokalu i dodatkowego instrumentu. Tak więc wraz z czasem dołączyły do nich również wokalistka Jagoda Kudlińska oraz Julia Błachuta, która odpowiada za skrzypce. Miało to miejsce na początku 2015 r., gdy wszystkie one zobaczyły w trakcie jednej z wystaw obraz "Ogród Szczęśliwych Zmarłych" Friedricha Hundertwassera. Skąd się natomiast wzięła nazwa zespołu? Lor to 3 ostatnie litery słowa "folklor", który stał się główną inspiracją dla tego damskiego zespołu. Formacja ta występuje razem na scenie od 2015 r.

Jaką muzykę tworzą Lor?

Zespół Lor czerpie inspiracje z muzyki folkowej oraz artystów takich jak Agnes Obel, Tom Rosenthal, Sóley i Birdy. Nic więc dziwnego, że piosenki Lor są niewinne i melancholijne. Zespół tworzy bardzo subtelną i poetycką muzykę, czego dowodem jest długo wyczekiwany album "Lowlight", który ukazał się wiosną  2019  r. Znalazło się na nim 15 piosenek, które przepełnia melodie fortepianu i skrzypiec. Warto również dodać, że album ten powstał przy współpracy ze znanym polskim producentem – Michałem Przytułą.

Początki zespołu

Pierwszym wielkim hitem zespołu Lor została piosenka "Windmill", która doczekała się nawet teledysku. Zaledwie miesiąc po premierze tego kawałka światło dzienne ujrzała również EP–ka zespołu, którą dziewczyny zatytułowały "Welcome, Welcome, I'm a Worm". Obydwa materiały spotkały się z bardzo pozytywną krytyką. Co więcej, sprawiły one, że dziewczyny zaczęły pojawiać się na festiwalach i innych wydarzeniach muzycznych. Od tamtej pory zespół Lor zagrał już m.in. na imprezach takich jak: poznański Spring Break, filmowym festiwalu Slot Art oraz Soundrive, który jest organizowany w Stoczni Gdańskiej. Zespół wystąpił również na Europejskich Targach Muzycznych Gazety Co Jest Grane, oraz jako support przed koncertem norweskiej artystki o pseudonimie Aurora.

"Sunlight"

W  marcu  2020 r. ukazała się  EP–ka pod tytułem "Sunlight". Tytuł nie bez powodu nawiązywał do światła słońca. Kojarzone ze światłem oraz wieloma pozytywnymi emocjami, jakie ono wywołuje słońce – taka też ma być muzyka krakowskiego zespołu Lor. Co więcej, na krążku pojawił się singiel "sun#2", który powstał przy współpracy z Grzegorzem Wardęgą, znanym jako Runforrest. 

"Panny Młode"

To jednak nie wszystko. W lipcu 2021 r. zespół Lor wydał singiel "Nikt" z nadchodzącej płyty "Panny Młode". Jest to pierwsza płyta artystek w pełni wydana w języku polskim. Tytuł płyty jest nieprzypadkowy -  zespół Lor tworzą 4 młode dziewczęta, które w swoim najnowszym albumie przekazują, że nie jest on jedynie zbiorem piosenek, ale także manifestem młodego pokolenia, chcącego zmieniać i kształtować świat -  na własnych zasadach. Jak mówi o albumie sam zespół - „"Panny Młode" to płyta w całości opowiadająca o naszej młodości. Zależało nam na tym, żeby pokazać okres wczesnych lat dorastania, jako to, czym faktycznie się dla nas okazały - próbą zidentyfikowania siebie w świecie i wejścia w nowe role społeczne, naprawianie relacji rodzinnych, utratę starych znajomości, nostalgią związaną z dzieciństwem."

Wydarzenia

Lor - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Lor?

Miejscowości, w których Lor wystąpi w najbliższym czasie: Kraków, Szczecin, Toruń, Poznań, Katowice, Opole, Lublin, Warszawa.

Jaką muzykę tworzy zespół?
Zespół Lor tworzy muzykę alternatywną.
Kto wydał pierwszy, debiutancki album zespołu Lor?
Nad płytą "Lowlight" zespół współpracował z polskim producentem – Michałem Przytułą.
Ile lat miała najmłodsza z dziewczyn w momencie założenia zespołu?
Najmłodsza z dziewczyn należących do zespołu, w momencie założenia zespołu (2015 r.) miała jedynie 14 lat.
Skąd pochodzi zespół?
Formacja Lor powstała w Krakowie.
Z kim zespół współpracował przy albumie "Sunlight"?
Zespół Lor współpracował wokalistą Grzegorzem Wardęgą, który jest znany jako Runforrest.
Co zainspirowało dziewczyny do stworzenia zespołu folkowego?
Był to obraz "Ogród Szczęśliwych Zmarłych" Friedricha Hundertwassera.

Fani lubią też

Zobacz też