Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemspeedwaydriftingowe-mistrzostwa-polski
Home Artysta Fisz Emade Tworzywo

Fisz Emade Tworzywo

Sprawdź wydarzenia
Fisz Emade TworzywoOpisWydarzeniaFisz Emade Tworzywo - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Fisz Emade Tworzywo to polska kapela muzyczna, która powstała w 2002 roku z inicjatywy braci Waglewskich, Piotra "Emade" i Bartosza "Fisz". Ich ojcem jest Wojciech Waglewski, założyciel, Voo Voo.

 

Bracia Waglewscy pochodzą z Warszawy, Bartosz urodził się w 1978 roku, zajmuje się pisaniem tekstów i jest wokalistą, Piotr urodził się w 1981 roku, jest perkusistą, ale od początku zajmuje się produkcją i miksem.

 

W latach 90. bracia tworzyli różne zespoły punkowe, rockowe i metalowe, w 1997 roku założyli hiphopową kapelę RHX. Od początku Fisz był odważnym i kreatywnym tekściarzem na tle ówczesnego hip-hopu. Bohater jego tekstów mówił o swoich słabościach, a muzyka była dla niego uniwersalnym językiem wszechświata.

Fisz Emade Tworzywo - dokonania

We wrześniu 2002 roku powstał zespół Tworzywo Sztuczne, który później przybierał nazwy Fisz Emade jako Tworzywo sztuczne oraz Fisz Emade Tworzywo. Wydana została wtedy pierwsza płyta zespołu "F3" z wielkim przebojem pt. "Warszafka". W zespole zaczęli grać tacy muzycy jak gitarzysta Jerzy Zagórski, trębacz Dominik Trębski i raper Pablo Hudini. 

 

Następna wydana płyta to "Wielki Ciężki słoń", dołączył na niej do zespołu basista i klawiszowiec Staszek Wróbel. W 2004 roku ukazała się jeszcze płyta "Na rzywo w mózgu", a jesienią 2014 roku wydano płytę "Mamut". Płyta charakteryzowała się elektronicznym brzmieniem i nawiązaniem do tanecznej muzyki lat 80. i 90. Gościnnie wystąpiła Justyna Święs z The Dumplings, Katarzyna Nosowska, a także kwartet smyczkowy. Fisz odszedł od bogatego hiphopowego stylu i zaczął pisać teksty bardziej esencjonalne z użyciem metafor i skrótów. Płyta "Mamut" zdobyła Fryderyka dla albumu roku.

 

Dwa lata później w 2016 roku ukazała się płyta "Drony". Teksty utworów nawiązują do technologii dominującej w codziennym życiu i zmieniającej styl życia człowieka. Muzycznie album był kontynuacją płyty "Mamut". Fisz mówi o tym, że nadmiar bodźców nie sprzyja koncentracji na teraźniejszości i zdolności kontaktu ze sztuką. Został także wykorzystany charakterystyczny głos jednego z największych twórców muzyki ludowej Janusza Prusinowskiego.

 

W 2018 roku ukazał się dwupłytowy album "Numer 1", który miał na celu podsumowanie prawie 20 lat pracy braci Waglewskich.

 

W 2019 roku ukazała się następna płyta "Radar", nawiązywała konwencją do poprzednich dwóch albumów, ale jej brzmienie było już łagodniejsze. Artyści skupili się na muzyce lat 80. disco, rocku i syntezatorach. Fisz w swoich tekstach podkreślał fałsz wszechogarniającej propagandy szczęścia i pokazywania tylko atrakcyjnej strony swojego życia.

Współpraca z innymi artystami

Bracia Waglewscy współpracowali także ze swoim ojcem, tworzyli zespół pod nazwą Waglewski Fisz Emade, który wydał dwie płyty "Męska muzyka" i "Matka Syn Bóg". Współpraca między artystami przebiegała bardzo dobrze, ponieważ Emade odpowiadał za produkcję muzyczną, Fisz zajmował się grafiką płyty oraz pisaniem tekstów, a Wojciech Waglewski pracował nad kompozycją. W tym projekcie wystąpił również Mariusz Obijalski grając na fortepianie oraz Iwona Skwarek, która śpiewała w chórkach.

 

W 2010 roku bracia Waglewscy razem z gitarzystą Piotrem Sobolewskim stworzyli power trio Kim Nowak. Emade tradycyjnie odpowiadał za produkcję i grał na perkusji, a Fisz był wokalistą i grał na basie. Artyści nawiązali muzycznie do amerykańskich współczesnych kapeli The White Stripes oraz The Black Keys. Inspiracją była muzyka z lat 60. i tacy artyści jak Jimie Hendrix i Eric Clapton.

 

Muzyka Fisz Emade zmieniała się przez lata, każda z ich kolejnych płyt jest trochę inna, jeśli chodzi o styl i gatunek muzyczny. Ich muzyka to szczególnie na początku istnienia grupy hip-hop i rap, ale jest też wiele elementów rocka, jazzu czy funku. Problematyka utworów jest zróżnicowana, nawiązuje głównie do problemów egzystencjalnych każdego człowieka, ale także w szerszej perspektywie społecznej i kulturowej.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Fisz Emade Tworzywo: Kwiat Jabłoni, Kaśka Sochacka, Trupa Trupa, Krzysztof Zalewski, The Bug, Artur Rojek, Nilüfer Yanya, Spięty, Hodak, Monika Brodka, CatchUp, Tymek, Miuosh, Kollektiv Turmstrasse, Anna Calvi, Skream, Shyness, Andy Stott, Zdechły Osa, Wczasy, Resina, Baranovski, Szeptucha, Kasia Lins, Natalia Szroeder, Zalia, Julia Wieniawa, Moderat, Lorenzo Raganzini, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Ralph Kamiński, Marcin Maciejczak, Mrozu, BartoKatt, Lutto Lento, Błażej Król, .VRIL, Szczyl, Pezet, Daria Zawiałow, Bovska, Catnapp,

 

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Fisz Emade Tworzywo?

Miejscowości, w których Fisz Emade Tworzywo wystąpi w najbliższym czasie: Katowice, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Szczecin.

Kto tworzy projekt Fisz Emade Tworzywo?
Fisz Emade Tworzywo tworzą bracia Bartek i Piotr Waglewscy.
Jaką muzykę wykonuje Fisz Emade Tworzywo?
Fisz Emade Tworzywo grają szeroko pojęta muzykę hip-hopową z wpływami takich gatunków jak jazz, downtempo czy funk
Jak się nazywa najnowsza płyta Fish Emade Tworzywo?
Najnowsza płyta to "Ballady i protesty", album jest złożony z dwóch płyt, na których ironiczne teksty Fisza nawiązują do problemów społeczno-politycznych. Styl muzyczny albumu nawiązuje do muzyki lat 90., na której artyści zostali wychowani, jest to mieszanka rocka, hip-hopu i muzyki elektronicznej.
Spod jakich znaków zodiaku są bracia Waglewscy?
Bartosz Waglewski "Fisz" jest spod znaku ryb, a Piotr Waglewski "Emade" spod znaku koziorożca.
Kto był pierwszą inspiracją muzyczną Fisza?
Muzyk swoje pierwsze pieniądze w wieku 7 lat wydał na kasety "Purple Rain" Prince`a oraz "Tunnel of Love" Bruce`a Springsteena.
O jakim instrumencie marzył Fisz w dzieciństwie?
Fisz był fanem metalu, marzył o gitarze w kształcie litery V.
Z kim występował Emade na 20. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej?
Emade występował ze słynną amerykańską grupą rockową Nick Cave and the Bad Seeds, gdzie akompaniował na gramofonach.
Dlaczego bracia Waglewscy występowali pod pseudonimami Fisz i Emade?
Muzycy występowali pod pseudonimami nie tylko dlatego, że są one ważne w muzyce hip-hopowej, ale głównie dlatego, aby nie ujawniać nazwisk i uniknąć zarzutów, że swój sukces zawdzięczają ojcu, Wojciechowi Waglewskiemu.

Fani lubią też

Zobacz też