FISZ EMADE TWORZYWO

FISZ EMADE TWORZYWO

Fisz Emade Tworzywo to polska kapela muzyczna, która powstała w 2002 roku z inicjatywy braci Waglewskich, Piotra "Emade" i Bartosza "Fisz". Ich ojcem jest Wojciech Waglewski, założyciel, Voo Voo.

 

Bracia Waglewscy pochodzą z Warszawy, Bartosz urodził się w 1978 roku, zajmuje się pisaniem tekstów i jest wokalistą, Piotr urodził się w 1981 roku, jest perkusistą, ale od początku zajmuje się produkcją i miksem.

 

W latach 90. bracia tworzyli różne zespoły punkowe, rockowe i metalowe, w 1997 roku założyli hiphopową kapelę RHX. Od początku Fisz był odważnym i kreatywnym tekściarzem na tle ówczesnego hip-hopu. Bohater jego tekstów mówił o swoich słabościach, a muzyka była dla niego uniwersalnym językiem wszechświata.

Fisz Emade Tworzywo - dokonania

We wrześniu 2002 roku powstał zespół Tworzywo Sztuczne, który później przybierał nazwy Fisz Emade jako Tworzywo sztuczne oraz Fisz Emade Tworzywo. Wydana została wtedy pierwsza płyta zespołu "F3" z wielkim przebojem pt. "Warszafka". W zespole zaczęli grać tacy muzycy jak gitarzysta Jerzy Zagórski, trębacz Dominik Trębski i raper Pablo Hudini. 

 

Następna wydana płyta to "Wielki Ciężki słoń", dołączył na niej do zespołu basista i klawiszowiec Staszek Wróbel. W 2004 roku ukazała się jeszcze płyta "Na rzywo w mózgu", a jesienią 2014 roku wydano płytę "Mamut". Płyta charakteryzowała się elektronicznym brzmieniem i nawiązaniem do tanecznej muzyki lat 80. i 90. Gościnnie wystąpiła Justyna Święs z The Dumplings, Katarzyna Nosowska, a także kwartet smyczkowy. Fisz odszedł od bogatego hiphopowego stylu i zaczął pisać teksty bardziej esencjonalne z użyciem metafor i skrótów. Płyta "Mamut" zdobyła Fryderyka dla albumu roku.

 

Dwa lata później w 2016 roku ukazała się płyta "Drony". Teksty utworów nawiązują do technologii dominującej w codziennym życiu i zmieniającej styl życia człowieka. Muzycznie album był kontynuacją płyty "Mamut". Fisz mówi o tym, że nadmiar bodźców nie sprzyja koncentracji na teraźniejszości i zdolności kontaktu ze sztuką. Został także wykorzystany charakterystyczny głos jednego z największych twórców muzyki ludowej Janusza Prusinowskiego.

 

W 2018 roku ukazał się dwupłytowy album "Numer 1", który miał na celu podsumowanie prawie 20 lat pracy braci Waglewskich.

 

W 2019 roku ukazała się następna płyta "Radar", nawiązywała konwencją do poprzednich dwóch albumów, ale jej brzmienie było już łagodniejsze. Artyści skupili się na muzyce lat 80. disco, rocku i syntezatorach. Fisz w swoich tekstach podkreślał fałsz wszechogarniającej propagandy szczęścia i pokazywania tylko atrakcyjnej strony swojego życia.

Współpraca z innymi artystami

Bracia Waglewscy współpracowali także ze swoim ojcem, tworzyli zespół pod nazwą Waglewski Fisz Emade, który wydał dwie płyty "Męska muzyka" i "Matka Syn Bóg". Współpraca między artystami przebiegała bardzo dobrze, ponieważ Emade odpowiadał za produkcję muzyczną, Fisz zajmował się grafiką płyty oraz pisaniem tekstów, a Wojciech Waglewski pracował nad kompozycją. W tym projekcie wystąpił również Mariusz Obijalski grając na fortepianie oraz Iwona Skwarek, która śpiewała w chórkach.

 

W 2010 roku bracia Waglewscy razem z gitarzystą Piotrem Sobolewskim stworzyli power trio Kim Nowak. Emade tradycyjnie odpowiadał za produkcję i grał na perkusji, a Fisz był wokalistą i grał na basie. Artyści nawiązali muzycznie do amerykańskich współczesnych kapeli The White Stripes oraz The Black Keys. Inspiracją była muzyka z lat 60. i tacy artyści jak Jimie Hendrix i Eric Clapton.

 

Muzyka Fisz Emade zmieniała się przez lata, każda z ich kolejnych płyt jest trochę inna, jeśli chodzi o styl i gatunek muzyczny. Ich muzyka to szczególnie na początku istnienia grupy hip-hop i rap, ale jest też wiele elementów rocka, jazzu czy funku. Problematyka utworów jest zróżnicowana, nawiązuje głównie do problemów egzystencjalnych każdego człowieka, ale także w szerszej perspektywie społecznej i kulturowej.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Fisz Emade Tworzywo: Kwiat Jabłoni, Kaśka Sochacka, Trupa Trupa, Krzysztof Zalewski, The Bug, Artur Rojek, Nilüfer Yanya, Spięty, Hodak, Monika Brodka, CatchUp, Tymek, Miuosh, Kollektiv Turmstrasse, Anna Calvi, Skream, Shyness, Andy Stott, Zdechły Osa, Wczasy, Resina, Baranovski, Szeptucha, Kasia Lins, Natalia Szroeder, Zalia, Julia Wieniawa, Moderat, Lorenzo Raganzini, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Ralph Kamiński, Marcin Maciejczak, Mrozu, BartoKatt, Lutto Lento, Błażej Król, .VRIL, Szczyl, Pezet, Daria Zawiałow, Bovska, Catnapp,

 

FISZ EMADE TWORZYWO - Często zadawane pytania

  • W najbliższym czasie FISZ EMADE TWORZYWO wystąpi w:
  • Fisz Emade Tworzywo tworzą bracia Bartek i Piotr Waglewscy.
  • Fisz Emade Tworzywo grają szeroko pojęta muzykę hip-hopową z wpływami takich gatunków jak jazz, downtempo czy funk
  • Najnowsza płyta to "Ballady i protesty", album jest złożony z dwóch płyt, na których ironiczne teksty Fisza nawiązują do problemów społeczno-politycznych. Styl muzyczny albumu nawiązuje do muzyki lat 90., na której artyści zostali wychowani, jest to mieszanka rocka, hip-hopu i muzyki elektronicznej.
  • Bartosz Waglewski "Fisz" jest spod znaku ryb, a Piotr Waglewski "Emade" spod znaku koziorożca.
  • Muzyk swoje pierwsze pieniądze w wieku 7 lat wydał na kasety "Purple Rain" Prince`a oraz "Tunnel of Love" Bruce`a Springsteena.
  • Fisz był fanem metalu, marzył o gitarze w kształcie litery V.
  • Emade występował ze słynną amerykańską grupą rockową Nick Cave and the Bad Seeds, gdzie akompaniował na gramofonach.
  • Muzycy występowali pod pseudonimami nie tylko dlatego, że są one ważne w muzyce hip-hopowej, ale głównie dlatego, aby nie ujawniać nazwisk i uniknąć zarzutów, że swój sukces zawdzięczają ojcu, Wojciechowi Waglewskiemu.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

FISZ EMADE TWORZYWO
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

FISZ EMADE TWORZYWO BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Szczyrk
3-4.03.2023
sprawdzanie dostępności
od 239 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/