Fisz Emade Tworzywo
Fisz Emade Tworzywo

Szczegóły
Fisz Emade Tworzywo BILETY
Opis
Fisz Emade Tworzywo to polska kapela muzyczna, która powstała w 2002 roku z inicjatywy braci Waglewskich, Piotra "Emade" i Bartosza "Fisz". Ich ojcem jest Wojciech Waglewski, założyciel, Voo Voo.
Bracia Waglewscy pochodzą z Warszawy, Bartosz urodził się w 1978 roku, zajmuje się pisaniem tekstów i jest wokalistą, Piotr urodził się w 1981 roku, jest perkusistą, ale od początku zajmuje się produkcją i miksem.
W latach 90. bracia tworzyli różne zespoły punkowe, rockowe i metalowe, w 1997 roku założyli hiphopową kapelę RHX. Od początku Fisz był odważnym i kreatywnym tekściarzem na tle ówczesnego hip-hopu. Bohater jego tekstów mówił o swoich słabościach, a muzyka była dla niego uniwersalnym językiem wszechświata.
Fisz Emade Tworzywo - dokonania
We wrześniu 2002 roku powstał zespół Tworzywo Sztuczne, który później przybierał nazwy Fisz Emade jako Tworzywo sztuczne oraz Fisz Emade Tworzywo. Wydana została wtedy pierwsza płyta zespołu "F3" z wielkim przebojem pt. "Warszafka". W zespole zaczęli grać tacy muzycy jak gitarzysta Jerzy Zagórski, trębacz Dominik Trębski i raper Pablo Hudini.
Następna wydana płyta to "Wielki Ciężki słoń", dołączył na niej do zespołu basista i klawiszowiec Staszek Wróbel. W 2004 roku ukazała się jeszcze płyta "Na rzywo w mózgu", a jesienią 2014 roku wydano płytę "Mamut". Płyta charakteryzowała się elektronicznym brzmieniem i nawiązaniem do tanecznej muzyki lat 80. i 90. Gościnnie wystąpiła Justyna Święs z The Dumplings, Katarzyna Nosowska, a także kwartet smyczkowy. Fisz odszedł od bogatego hiphopowego stylu i zaczął pisać teksty bardziej esencjonalne z użyciem metafor i skrótów. Płyta "Mamut" zdobyła Fryderyka dla albumu roku.
Dwa lata później w 2016 roku ukazała się płyta "Drony". Teksty utworów nawiązują do technologii dominującej w codziennym życiu i zmieniającej styl życia człowieka. Muzycznie album był kontynuacją płyty "Mamut". Fisz mówi o tym, że nadmiar bodźców nie sprzyja koncentracji na teraźniejszości i zdolności kontaktu ze sztuką. Został także wykorzystany charakterystyczny głos jednego z największych twórców muzyki ludowej Janusza Prusinowskiego.
W 2018 roku ukazał się dwupłytowy album "Numer 1", który miał na celu podsumowanie prawie 20 lat pracy braci Waglewskich.
W 2019 roku ukazała się następna płyta "Radar", nawiązywała konwencją do poprzednich dwóch albumów, ale jej brzmienie było już łagodniejsze. Artyści skupili się na muzyce lat 80. disco, rocku i syntezatorach. Fisz w swoich tekstach podkreślał fałsz wszechogarniającej propagandy szczęścia i pokazywania tylko atrakcyjnej strony swojego życia.
Współpraca z innymi artystami
Bracia Waglewscy współpracowali także ze swoim ojcem, tworzyli zespół pod nazwą Waglewski Fisz Emade, który wydał dwie płyty "Męska muzyka" i "Matka Syn Bóg". Współpraca między artystami przebiegała bardzo dobrze, ponieważ Emade odpowiadał za produkcję muzyczną, Fisz zajmował się grafiką płyty oraz pisaniem tekstów, a Wojciech Waglewski pracował nad kompozycją. W tym projekcie wystąpił również Mariusz Obijalski grając na fortepianie oraz Iwona Skwarek, która śpiewała w chórkach.
W 2010 roku bracia Waglewscy razem z gitarzystą Piotrem Sobolewskim stworzyli power trio Kim Nowak. Emade tradycyjnie odpowiadał za produkcję i grał na perkusji, a Fisz był wokalistą i grał na basie. Artyści nawiązali muzycznie do amerykańskich współczesnych kapeli The White Stripes oraz The Black Keys. Inspiracją była muzyka z lat 60. i tacy artyści jak Jimie Hendrix i Eric Clapton.
Muzyka Fisz Emade zmieniała się przez lata, każda z ich kolejnych płyt jest trochę inna, jeśli chodzi o styl i gatunek muzyczny. Ich muzyka to szczególnie na początku istnienia grupy hip-hop i rap, ale jest też wiele elementów rocka, jazzu czy funku. Problematyka utworów jest zróżnicowana, nawiązuje głównie do problemów egzystencjalnych każdego człowieka, ale także w szerszej perspektywie społecznej i kulturowej.
Wydarzenia
