Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Sławomir Orzechowski

Sławomir Orzechowski

Sprawdź wydarzenia
Sławomir OrzechowskiSzczegółyOpisWydarzeniaSławomir Orzechowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
66 lat
data urodzenia:
06.07.1958
miejsce urodzenia:
Warszawa
dyscyplina:
Aktor serialowy, filmowy, dubbingowy i teatralny

Opis

Sławomir Orzechowski to polski aktor, który w 1983 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od tamtej pory rozwijał swoją karierę aż do momentu, kiedy śmiało można powiedzieć, że jest on jedną z bardziej rozpoznawalnych twarzy na krajowej scenie telewizyjnej. Szersza publika może go kojarzyć z takich produkcji jak "Ojciec Mateusz" czy "Czas honoru".

Historia Sławomira Orzechowskiego

Sławomir Orzechowski urodził się 6 lipca 1958 roku w Warszawie. W wywiadach wspomina, że już od najmłodszych lat wiedział, co chce robić w życiu. Opowiada, że kiedy recytował wierszyki w szkole podstawowej, wywoływał tym łzy w oczach słuchaczy. Choć jeszcze wtedy nie rozumiał, na czym polega teatr, to dało to bardzo dobre podwaliny pod jego przyszłe życie zawodowe.

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w stolicy, którą ukończył w 1983 roku. Później był aktorem Teatru Dramatycznego, gdzie miejsce miał jego debiutancki występ sceniczny. Aktor wziął wówczas udział w spektaklu "Wesele Figara", które było początkiem jego kariery. W późniejszych latach występował także w Teatrze Północnym, Teatrze Studio i Teatrze Współczesnym.

W wywiadach Sławomir Orzechowski przyznaje, że scena jest dla niego wyjątkowym miejscem, w którym ucieka od tandety. Może na niej doświadczać skrajnych emocji i być kimkolwiek tylko chce — od lekarza, przez adwokata i duchownego, po bandytę. Przyznaje, że nie mógłby bez tego żyć.

Sławomir Orzechowski realizuje się jednak nie tylko na deskach teatrów. Już w 1894 roku po raz pierwszy pojawił się przed kamerą podczas zdjęć do filmu "Rozalka Olaboga", gdzie wystąpił jako nauczyciel. Jego późniejsze role, przede wszystkim w popularnych polskich serialach, zagwarantowały mu rozpoznawalność.  

Sławomir Orzechowski - największe sukcesy

Sławomir Orzechowski jest laureatem wielu nagród branżowych. Pierwszą z nich aktor otrzymał już w 1983 roku, czyli wówczas, kiedy ukończył warszawskie PWST. Było to wyróżnienie za rolę Peachuma, którą odegrał w spektaklu "Opera za trzy grosze". Nagroda została przyznana na I Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

Kolejne nagrody również dotyczyły konkretnych ról i spektakli, które pozytywnie wyróżniały się na tle innych sztuk. Sławomir Orzechowski został doceniony m.in. za rolę drugoplanową w "Pamięci wody" czy otrzymał wyróżnienie aktorskie za spektakl "Miś Kolabo". Jego pracę doceniły m.in. takie organizacje jak Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" czy VIII Międzynarodowy Festiwal Komedii "Talia" w Tarnowie.

Najpopularniejsze filmy, seriale i dubbingi Sławomira Orzechowskiego

Sławomir Orzechowski wystąpił m.in. w:

 • filmach:
  • "Ludzie i anioły", gdzie zagrał rolę Iwana Paszkina,
  • "Pokaż, kotku, co masz w środku", gdzie zagrał rolę leśniczego,
  • "Kiler", gdzie zagrał rolę prawdziwego Kilera,
 • serialach:
  • "Ojciec Mateusz", gdzie zagrał rolę biskupa,
  • "Czas honoru", gdzie zagrał rolę Lippke,
  • "Na dobre i na złe", gdzie zagrał rolę rockmana Ryśka,
 • dubbing:
  • "Karol. Człowiek, który został papieżem", gdzie użyczył głosu Nowakowi,
  • "102 dalmatyńczyki", gdzie użyczył głosu Jean Pierre le Pett.

Z kim współpracuje Sławomir Orzechowski?

Na planie filmowym Sławomir Orzechowski współpracował m.in. z:

 • Jerzym Stuhrem, Cezarym Pazurą, Janem Englertem, Małgorzatą Kożuchowską, Katarzyną Figurą, Olafem Lubaszenko, Cezarym Żakiem (w ramach filmu "Kiler"),
 • Kamilem Bończykiem, Janem Fryczem, Patrycją Topajew, Rafałem Zawieruchą, Małgorzatą Buczkowska (w ramach filmu "Pokaż, kotku, co masz w środku"),
 • Andrzejem Grabowskim, Andrzejem Zielińskim, Katarzyną Bujakiewicz, Zbigniewem Zamachowskim, Bartłomiejem Topą, Joanną Żółkowską, Andrzejem Zaborskim (w ramach filmu "Zróbmy sobie wnuka").

 

Zobacz też: Jakub Wons, Beata Ścibakówna, Mateusz Banasiuk, Aleksandra Szwed, Piotr Pręgowski, Marieta Żukowska, Jan Frycz, Katarzyna Żak, Karolina Chapko, Krzysztof Ibisz, Andrzej Andrzejewski, Izabela Dąbrowska, Weronika Bochat-Piotrowska, Piotr Janusz, Wojciech Solarz, Robert Tondera, Katarzyna Bujakiewicz, Agnieszka Warchulska, Mieczysław Morański, Katarzyna Polewany,

 

Wydarzenia

Sławomir Orzechowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Sławomir Orzechowski?

Miejscowości, w których Sławomir Orzechowski wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodził się Sławomir Orzechowski?
Sławomir Orzechowski urodził się 6 lipca 1958 roku.
Skąd pochodzi Sławomir Orzechowski?
Sławomir Orzechowski pochodzi z Warszawy.
Kiedy rozpoczęła się kariera Sławomira Orzechowskiego?
Kariera Sławomira Orzechowskiego rozpoczęła się w 1983 roku.
Jak nazywała się pierwsza sztuka Sławomir Orzechowski?
Pierwsza sztuka, w której zagrał Sławomir Orzechowski, nazywała się "Wesele Figara" i była wystawiana w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Gdzie zagrał Sławomir Orzechowski?
Sławomir Orzechowski zagrał m.in. w "To nie tak, jak myślisz, kotku", "Kiler", "M jak Miłość", "Panna z mokrą głową", "13 posterunek" czy "Na dobre i na złe".

Fani lubią też

Zobacz też