Jaubi

Jaubi

Jaubi to, pochodzący z Lahore w Pakistanie kwartet, który tworzą: gitarzysta Ali Riaz Baqar, perkusista Qammar "Vicky" Abbas, grający na sarangi Zohaib Hassan Khan oraz tablista Kashif Ali Dhani. Zespół został zauważony i wydany przez polską wytwórnię jazzową Astigmatic Records.

Nazwa

Zwrot "Jaubi”, wymawiany jako "Jaw-Be", oznacza w  indoirańskim języku urdu "cokolwiek" lub "ktokolwiek". Nazwę zapożyczono, by podkreślić filozofię zespołu, skupiającą się na tworzeniu czegokolwiek, ale tak, aby powodowało to dobre samopoczucie twórców oraz aby mogło być akceptowane przez kogokolwiek.

Powstanie zespołu Jaubi

Początki zespołu Jaubi sięgają 2013 roku. To wówczas Ali Riaz Baqar spotkał w studiu nagraniowym Zohaiba Hassana Khana. Rok później przedstawieni im zostali kolejni członkowie bandu: Qammar "Vicky" Abbas oraz Kashif Ali Dhani i po spontanicznym nagraniu kilku piosenek, artyści zdecydowali się wydać je w 2016 roku. Na tym miała się zakończyć zespołowa przygoda, niemniej "The Deconstructed Ego" spotkał się z tak dobrym odbiorem, że zapoczątkował dłuższe wspólne muzykowanie.

Eklektyczna strona muzyki

Jaubi tworzy muzykę z pogranicza kilku gatunków. Można w niej znaleźć nawiązania do północnoindyjskiej muzyki klasycznej, elementy hip-hopu oraz uduchowionego jazzu.

Dyskografia Jaubi

 W 2016 roku zespół wydał minialbum "The Deconstructed Ego". Rok później ukazał się singiel "Lahore State Of Mind".  W 2021 roku zespół wydał vinyl "Satanic Nafs" oraz album "Nafs At Peace".

Nafs at Peace

"Nafs at Peace" to pierwszy pełny album grupy. Płyta zawiera siedem kompozycji:

 • "Seek Refuge"
 • "Insia"
 • "Raga Gujri Todi"
 • "Straight Path"
 • "Mosty"
 • "Zari"
 • "Nafs at Peace"

Dwa pierwsze utwory wprowadzają refleksyjny, medytacyjny ton. Po nich, "Raga Gunji Todi", przenosi słuchacza w sam środek indyjskiej muzyki, pełnej rytmu, tempa i energii. Zrelaksować się pozwalają dwie kolejne wręcz mistyczne pozycje: "Straight Path" i "Mostly". Następnie, z perkusyjnym przytupem wkracza na scenę "Zari", by ostatecznie ustąpić miejsca tytułowemu utworowi, otwierającemu słuchaczom bogate możliwości interpretacyjne.

 

Album promował singiel "Satanic Nafs”, który podbił serca DJ-ów na niemal całym świecie.

 

Nagrania miały miejsce w Riot Studios w Lahore w Pakistanie oraz w Newtone Studios w Oslo, w Norwegii.

Na okładce płyty przedstawiona jest matka Aliego Riaza Baqara. Kobieta ze łzami w oczach modli się do Boga w intencji syna, który przechodzi mroczny etap w życiu, zmagając się z osobistymi udrękami.

 

Podczas sesji nagraniowych w 2019 roku nie powstały żadne tytuły utworów ani zapisy nutowe. Na etapie tworzenia artyści skupieni byli jedynie na muzyce płynącej z wnętrza, będącej efektem działania sił wyższych. Cała koncepcja, odsłona wizualna i tytuły pojawiły się dopiero w momencie masterowania materiału w 2020 roku. 

 

Albumem zachwycił się prestiżowy The Guardian, ogłaszający go albumem miesiąca, amerykański magazyn jazzowy Down Beat oraz BBC Radio euforycznie wychwalające: "What an incredible album!”.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jaubi: Erika de Casier, DIIV, Crows, Iggy Pop, $NOT, Kacperczyk, Dry Cleaning, Altin Gün, Bikini Kill, Bedoes , Arooj Aftab, Squid, Yard Act, Natalie Bergman, DJ Seinfeld, Mdou Moctar, Alyona Alyona, The Armed, Pierre Bourne, Papa Dance, shygirl, Q (Steven Marsden), Metronomy, Duchy, Lex Amor, Mura Masa, Ela Minus, Yves Tumor & Its Band, WaluśKraksaKryzys, Myd, Central Cee, Rina Sawayama, Prospa, ROMY, Molchat Doma,

 

Jaubi - Często zadawane pytania

 • Utwór "Figaro (Farewell MF DOOM)” powstał jako hołd dla występującego w metalowej masce, weterana sceny hip-hopowej, zmarłego 31 października 2020 roku - Daniela Dumile, znanego jako MF Doom. Wraz z muzykami Jaubi w nagraniu udział wzięli: klawiszowiec Marek Pędziwiatr znany z EABS / Błoto oraz brytyjski saksofonista i flecista Tenderlonious.
 • Sarangi, nazywane również saran lub saranga, to popularny w hinduskiej muzyce klasycznej smyczkowy instrument strunowy, mający naśladować ludzki głos. Wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna, składa się z trzech głównych strun melodycznych, wykonanych z kozich jelit, oraz od 11 do 37 metalowych strun wibrujących. Podczas gry muzyk siedzi ze skrzyżowanymi nogami, trzymając instrument w pozycji pionowej, na lewym ramieniu.
 • Tabla to hinduski instrument z grupy membranofonów. Składa się z dwóch bębnów - wyższego, określanego jako daya, na którym gra się prawą ręką oraz niższego, zwanego baya, granego lewą ręką. Podczas gry artysta w pozycji siedzącej uderza palcami oraz całymi dłońmi.
 • Album wziął swój tytuł od arabskiego "nafs”, oznaczającego jaźń lub ego czy duszę. Koran opisuje trzy stadia nafs: ziemską egzystencję podatną na pokusy, duszę walczącą wewnętrznie ze swoimi słabościami duszę spokojną i wyzwoloną. Płyta dotyka tematu drogi prowadzącej do odnalezienia pokoju w samym sobie.
 • W 2013 roku Zohaib Hassan Khan został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Młodych Solistów VSA, który umożliwia rozwój zawodowy oraz uczestnictwo w występach organizowanych przez John F. Kennedy Center w Waszyngtonie.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Jaubi
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/