Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Alyona Alyona

Alyona Alyona

Alyona AlyonaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Są artyści, których historia losów muzycznych i nie tylko bywa bardzo pokręcona. Nie każdy muzyk trafia "suchą stopą" do rynku muzycznego, a nawet niektórych z nich wcześniejsze życie nie miało wiele z nią wspólnego. Ukraińska artystka jaką jest Alyona Alyona miała mocne wejście, które zostało zauważone nie tylko na wschodzie Europy, ale również w innych miejscach. Zdecydowanie warto przybliżyć jej sylwetkę; przygotowaliśmy parę ciekawostek z jej życia, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko się z nią zapoznać.

Jaka jest historia Alyona Alyona?

W kontekście wschodniej muzyki mamy raczej na myśli piosenki typu "Biełyje Rozy" Jurija Szatunowa oraz podobne rytmy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jest to barwna muzyka, która jeszcze jest okraszona tradycyjnymi strojami, które znacznie różnią się od europejskich. Kariera Alyona Alyona nie jest modelowym przykładem na to, jak się przebić do mainstreamu. Warto powiedzieć, że już sama jej historia powinna wzbudzać sympatię. Nie dość, że jest kobietą raperką, a takich przecież wiele nie ma, bo choć sporo fanów muzyki zna i kojarzy Missy Elliott, to trudno o kontynuatorki tego dzieła. Zanim jednak Ukrainka zaczęła na dobre zajmować się muzyką, była nauczycielką w przedszkolu w Baryszówce, która jest położona w obwodzie kijowskim i liczy tylko 10 tys. mieszkańców.

 

Alyona Alyona, a właściwie Alona Olehiwna Sawranenko urodziła się 14 czerwca 1991 roku w Kapitaniwce. Jak już wspomnieliśmy, jest to raperka, która bardzo mocno wstrząsnęła sceną muzyczną na Ukrainie. Już sam widok ukraińskiej dziewczyny, która rapuje jest czymś nowatorskim. W kontekście Alyony Alyony nie można zapomnieć o jej wyglądzie, który zdecydowanie odbiega od kobiety dbającej o każdy centymetr swojego ciała. Sawranenko jest dziewczyną, która śmiało mogłaby ubiegać się o miano "dziewczyny z osiedla", ale właśnie to jest jej największym atutem. Brak nadmiernego dbania o swój wygląd sprawia, że wielu ludzi się z nią utożsamia, gdyż jest w 100% naturalna. Jest idealnym przeciwieństwem kobiet, które wręcz prześcigają się o to, która z nich jest najpiękniejsza.

Największe dokonania Alyona Alyona oraz inspiracje muzyczne

Alyona Alyona jest muzykiem, którego śmiało można nazwać najlepszą raperką w tej części Europy. Nie bez powodu została dostrzeżona przez New York Times, Vogue oraz inne branżowe periodyki. Żeby umieścić muzykę Alony w pewnych kanonach, trzeba z całą pewnością cofnąć się do jej przeszłości i do tego, że pracowała z nastoletnimi matkami, a także ofiarami przemocy czy gwałtów. Jest swego rodzaju fenomenem, że wystarczy dziewczyna, która ubiera się bez wielkiej dbałości o swój wizerunek sceniczny i mówi o prostych rzeczach, i to właśnie pociąga wielu fanów.

 

Jeżeli chodzi o jej osiągnięcia, to już przez nas wspomniany Vogue, napisał o niej, że jest "najbardziej nieprawdopodobną gwiazda rapu na Ukrainie". Jej piosenki opisują nie tylko jej życie, ale również to, co się dzieje w kraju. Nie potrafiła milczeć, gdy wybuchały kolejne polityczne skandale, na czele z prezydentem Petro Poroszenką. Nagrała nawet o tym kawałek "Obietnice", a przecież mówimy o dziewczynie, która w tamtym czasie miała mniej niż 30 lat. Sprawiało to, że Alyona Alyona stawała się synonimem kobiecej walki o lepszą przyszłość. 

 

Jej styl to mieszanka streetwearu, hip-hopu, a w zasadzie boom-rapu czy kampu, a dokładając do tego jej kolorowy, ale zarazem prosty ubiór, tworzy ona wyjątkowe zjawisko kulturowe oraz muzyczne. Jeżeli chodzi o inspiracje muzyczne, to nie mogą być one jak te, które są znane na całym świecie - Nicki Minaj. To skojarzenie, które się ciśnie na pierwszy rzut oka, chociaż muzycznie nie odbiega to w żadnym stopniu od rapowania mężczyzn.

 

Sawranenko na chwilę obecną wydała 4 albumy:

  • Пушка (Puszka)
  • В хаті МА (W chati MA)
  • Galas 
  • Lava

Dodatkowo ma na swoim koncie wiele singli, które cały czas podbijają scenę muzyczną jak Залишаю свій дім. Odpowiada w nim o opuszczeniu rodzinnego miasta w bardzo barwny sposób. Jeżeli chodzi o stricte same sukcesy muzyczne, to 15 stycznia 2021 zdobyła nagrodę Public Choice w konkursie Music Moves Europe Talent Awards, a była również częścią krajowego jury popularnej "Eurowizji". Co ciekawe, w 2021 roku podpisała kontrakt z polską wytwórnią DefJam Polska, czego efektem był album "Galas", na którym pojawili się Żabson w piosence "Dym", czy też Kukon. Na ukraińskiej scenie muzycznej występowała z takimi artystami jak: Vladimir Cauchemar czy KALUSH. Alyona Alyona występuje po całej Europie, czego efektami były koncerty m.in. w Czechach, Polsce czy też Niemczech.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Alyona Alyona?
Alyona Alyona naprawdę nazywa się Alona Olehiwna Sawranenko i urodziła się 14 czerwca 1991 roku na Ukrainie.
Czym zajmowała się Alyona Alyona zanim zaczęła karierę raperki?
Zanim Sawranenko rozpoczęła swoją karierę muzyczną, była pracownicą przedszkola w Baryszówce oraz współpracowała z młodymi matkami i ofiarami przemocy. Ponadto ukończyła studia pedagogiczne w Kijowie.
Od kiedy Sawranenko tworzy muzykę?
Jej pierwszy klip pojawił się w 2018, a rok później powstał jej pierwszy album "Пушка"
Jaki jest jej najchętniej oglądany teledysk w sieci?
Najchętniej oglądanym teledyskiem z jej udziałem jest ten, w którym wystąpiła z raperem KALUSH w 2019 roku "Гори", a od momentu publikacji w serwisie YouTube zobaczyło go ponad 12 mln osób.
Czy Alyona Alyona miała okazję nagrywać z polskimi raperami?
Tak, w przeszłości miała okazję nagrać piosenkę "Dym" wraz z Żabsonem oraz "Dobre Pre" z Kukonem.

Fani lubią też

Zobacz też