Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Altın Gün

Altın Gün

Altın GünOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Altın Gün, w języku tureckim „złoty dzień”, to anatolijski zespół rockowy, pochodzący z Amsterdamu w Holandii. Założył go Jasper Verhulst – basista, w 2016 roku. Styl muzyczny grupy określany jest jako psychodeliczny, z domieszką dźwięków gitary wah-wah, organów analogowych oraz rytmów funkowych. Altın Gün tworzy własne kawałki, jednak wykonuje również niepowtarzalne covery rockowe tureckiej muzyki ludowej. Wokaliści zespołu, Merve Daşdemir i Erdinç Ecevit Yıldız, pochodzą z Turcji, pozostali natomiast są Holendrami. To Jasper Verhulst: basista, Daniel Smienk i Chris Bruining – perkusiści oraz Thijs Elzinga - gitarzysta

 

Altın Gün – o zespole

Debiutancki album, zatytułowany On, zespół Altın Gün wydał w 2018 roku. W swojej twórczości łączą przeszłość i teraźniejszość, tworząc muzykę, określaną jako psychodeliczny pop. Widoczne jest to zwłaszcza na ich drugim albumie Gece, wydanym w 2019 roku. Płyta ta była nominowana do 62. nagrody Grammy w kategorii Best World Music Album.

 

Altın Gün wnosi do swoich kolejnych propozycji styl groove i mnóstwo dźwiękowych niespodzianek. Czerpie z różnorodnej i bogatej tradycji ludowej muzyki tureckiej oraz anatolijskiej, dodając nowoczesnego sznytu, co zauważyć można w ich trzecim albumie – Yol (2021). Altın Gün tworzy ścieżki dźwiękowe, których nie słychać było od późnych lat 60. i wczesnych 70. Ich nagrania przenoszą słuchacza do niezwykłego świata. Czwartym albumem zespołu jest płyta Âlem, która wydarza została kilka miesięcy po krążku Yol. Ponownie łączy tureckie rytmy z charakterystycznym, cienkim electro-funkem i muzyką house. Nagrana została już po odejściu z zespołu gitarzysty, Bena Ridera. 

 

Altın Gün - koncerty

Koncerty Altın Gün cieszą się ogromną popularnością wśród publiczności. Bilety na wydarzenia z ich udziałem sprzedają się błyskawicznie. Do tej pory wystąpili na wielu scenach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Europie – w Niemczech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Irlandii, Belgii, Norwegii, Szwajcarii i wielu innych. Pojawili się na największych festiwalach muzycznych: Footprints 2019, Elbjazz Festival 2019, Beaches Brew 2017, Way Back When 2019, Tomavistas 2018, The Jesus and Mary Cha, Festival Les Primeurs de Massy 2018, Upon The-My-O-My 2019, Paaspop 2021, Into the Great Wide Open 2018, Pukkelpop 2019, obok Billie Eilish, Post Malone, Twenty One Pilots.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydał dotychczas Altın Gün?
Altın Gün wydał dotychczas albumy On (2018), Gece (2019), Yol (2021), lem (2021).
Altın Gün tworzy muzykę w stylach anatolijski rock, turecki folk i psychodeliczny rock.
Altın Gün tworzy muzykę w stylach anatolijski rock, turecki folk i psychodeliczny rock.
Kiedy zaczęła się kariera Altın Gün?
Kariera Altın Gün rozpoczęła się w 2016 roku.

Fani lubią też

Zobacz też