Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta Bikini Kill

Bikini Kill

Bikini KillOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Bikini Kill to żeński zespół punkowy, założony w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku. Grupa muzyczna popiera idee feministyczne i od początku funkcjonowania zachęcała kobiety do działalności w sektorze muzyki.

 

Bikini Kill – muzyka

Poglądy odważnych kobiet popierał popularny w tamtym okresie zespół Nirvana, zwłaszcza lider grupy Kurt Cobain, który właśnie po konwersacji z liderką Bikini Kill napisał swój największy hit – Smells Like Teen Spirit. W skład zespołu wchodzą Kathleen Hanna, Tobi Vail, Bill Korren, Kathi Wilcox. Grupa uważana była za prekursora ruchu riot grrrl, założonego w celu propagowania feminizmu. Subkultura ta zajmuje się także aktywizmem, działaniami politycznymi, sztuką, etyką DIY, zinami, a także rasizmem, przemocą domową, anarchizmem i patriarchatem.

 

Powstanie zespołu zapoczątkowało stworzenie przez Kathleen Hanna (wokalistka), Tobi Vail (perkusistka) oraz Kathi Wilcox (basistka) zina feministycznego pod nazwą Bikini Hill. Hasłem przewodnim pisma było „Revolution Girl Style Now”, co oznacza "Rewolucja w kobiecym stylu – teraz”. Był to również tytuł pierwszej EPki zespołu, powstałej w 1990 roku. Zespół zaczął koncertować w 1991 roku. Można było posłuchać go na żywo w Stanach Zjednoczonych, Europie czy Azji. Koncerty Bikini Kill stanowiły falę energii i zaskoczenia.

 

Po wydaniu EP-ek Revolution Girl Style Now!, Bikini Kill oraz utworu nagranego wspólnie z Huggy Bear – Yeah Yeah Yeah Yeah zespół Bikini Kill wydał album – Pussy Whipped. To właśnie na tej płycie znajduje się singiel Rebel Girl, który uczynił krążek najpopularniejszym w dorobku artystek.

 

Bikini Kill dotychczas wydało krążki Revolution Girl Style Now! (1991), Bikini Kill (1991), Yeah Yeah Yeah Yeah (1993), Pussy Whipped (1993), The C.D. Version of the First Two Records (1994), Reject All American (1996), The Singles (1998).

 

Bikini Kill – rozpad zespołu

Artystki z Bikini Kill aktywnie zachęcały inne kobiety do zakładania zespołów – miał to być ich sposób na postawienie oporu oraz zachęta do udziału w feministycznej społeczności. Trasy koncertowe były sposobem na stworzenie podziemnej sieci dziewczyn, które łączy muzyka.

 

Ostatnie produkcje zespołu, między innymi Reject All American, nie cieszyły się już tak dużą popularnością. Fama riot grrrl spadała, media uznały ją w pewnym momencie za trend, który już przeminął. Jego założycielki również nie były zadowolone z faktu, że jego sukces stał się tak bardzo komercyjny. Grupa muzyczna rozpadła się w 1998 roku. Obecnie Kathleen Hanna jest częścią zespołu Le Tigre, w której skład wchodzą również Johanna Fateman oraz JD Samson.

 

Bikini Kill – koncerty

Niedawno zespół powróciły na scenę muzyczną – jest to ogromne wydarzenie zarówno natury społecznej, jak i artystycznej. Koncerty Bikini Kill będą miały miejsce w Stanach Zjednoczonych i w Europie, m.in. w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Włoszech, Francji i Belgii.

 

Bikini Kill w Polsce! To nie sen – legendarny zespół pojawi się na OFF Festival Katowice w Dolinie Trzech Stawów. Zagrają obok Iggy Pop, Rina Sawayama, Metronomy, Altin Gün, Dry Cleaning, Q, DJ Seinfeld presents MIRRORS: LIVE!, Molchat Doma, Yves Tumor & Its Band, Yard Act, Natalie Bergman, Erika de Casier, Pi’erre Bourne, Squid, Mdou Moctar, The Armed i innych.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydał dotychczas Bikini Kill?
Bikini Kill wydało dotychczas albumy Revolution Girl Style Now! (1991), Bikini Kill (1991), Yeah Yeah Yeah Yeah (1993), Pussy Whipped (1993), The C.D. Version of the First Two Records (1994), Reject All American (1996), The Singles (1998).
Jaką muzykę tworzy Bikini Kill?
Bikini Kill tworzy muzykę punk rock, hardcore punk, emancypunx, riot grrrl.
Kiedy zaczęła się kariera Bikini Kill?
Kariera Bikini Kill zaczęła się w 1990 roku.

Fani lubią też

Zobacz też