Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Duchy

DuchyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Założony w roku 2021 zespół Duchy to duet stworzony przez autorkę tekstów i wokalistkę Joannę Komorowską oraz producenta muzycznego i kompozytora, Michała Szturomskiego (Afro Kolektyw, Nerwowe Wakacje, Sowy Polski, Poradnia G). Muzycznie to eksperymentalny, alternatywny pop z elementami house’u czy ambientu, w których słychać inspiracje latami 80-tymi. Skład ma na koncie jeden album, “Nocą widać lepiej”, wydany pod koniec roku 2021.

Duchy — skład zespołu

Duchy powstały ze spotkania dwóch nieco odmiennych artystycznych dusz. Michał Szturmowski to muzykolog, konsultant muzyczny i kompozytor poruszający się głównie w eksperymentalnej muzyce alternatywnej. To członek i twórca takich projektów jak Afro Kolektyw, Poradnia G, Nerwowe Wakacje czy połączenie muzyki elektronicznej ze słuchowiskiem — Sowy Polski. Joanna Komorowska (wcześniej znana jako Asia Komorowska) to z kolei autorka intymnych, lirycznych piosenek, zawieszonych pomiędzy współcześnie pojmowaną poezją śpiewaną a alternatywnym popem, inspirowanych muzyką wykonawców pokroju Feist czy Kimbry. Pierwsze utwory nagrywała w domowym studio ze swoim tatą, kompozytorem Piotrem Komorowskim. To multiinstrumentalistka, potrafi grać między innymi na gitarze i skrzypcach. To niecodzienne połączenie artystów nadaje wyjątkowości muzyce duetu Duchy. W Polsce to dość niespotykane połączenie gatunków.

Duchy — historia

Pierwszy utwór składu, “Czego nie wie nikt” z gościnnym udziałem Jerzego Mazzolla, ukazał się oficjalnie 17 marca 2021 roku. Dało się w nim usłyszeć połączenie fascynacji niepokojącymi brzmieniami starych syntezatorów (zespół chętnie przyznaje się do inspiracji twórczością Davida Lyncha), przetworzonych dźwięków gitary elektrycznej i brzmień akustycznych. Kompozycja pozwalała poznać próbkę tego, jaki styl wybrał dla siebie duet. Niedługo później zespół opublikował na swoim fanpage’u informację o pracy nad debiutancką EP-ką. Minialbum miał ukazać się w połowie roku 2021. W październiku opublikowano okładkę płyty autorstwa Jacka Łozińskiego. Premiera radiowa nowych nagrań Duchów nastąpiła niedługo później, a 29 października 2021 miała miejsce oficjalna premiera minialbumu “Nocą widać lepiej”, jednocześnie na wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych. Płyta ukazała się w Wytwórni Krajowej, której Michał Szturomski jest założycielem. Na singiel promujący wydawnictwo wybrano utwór “Jestem tylko ja”. Pozostałe kompozycje znajdujące się na EP-ce to “Idę”, “Nocą widać lepiej” oraz “Czego nie wie nikt”. 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydał dotychczas zespół Duchy?
Zespół Duchy do tej pory wydał jedną EP-kę pod nazwą “Nocą widać lepiej”w roku 2021. Na minialbumie znajdują się cztery utwory, a na pierwszy singiel wybrano utwór “Jestem tylko ja”.
Jaką muzykę tworzy zespół Duchy?
Zespół Duchy tworzy muzykę, którą można zaliczyć do gatunku dream pop z elementami wczesnego house’u czy ambientu, inspirowaną brzmieniami lat ‘80 i twórczością Davida Lyncha.
Kiedy zaczęła się kariera zespołu Duchy?
Kariera zespołu Duchy rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to miał premierę ich pierwszy utwór “Czego nie wie nikt” (do którego partie instrumentalne zagrał Jerzy Mazzoll) na wszystkich serwisach streamingowych, zbierając pozytywne recenzje.

Fani lubią też

Zobacz też