Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmasunrise-festivalsun-festival

TSA

Sprawdź wydarzenia
TSASzczegółyOpisWydarzeniaTSA - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Opole
dyscyplina:
Zespół rockowy (hard rock) i metalowy (heavy metal)
social media:

Opis

TSA czyli Tajne Stowarzyszenie Abstynentów to polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy nieżyjącego już gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego.

Rozwój kariery zespołu TSA

Zespół TSA zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku. W 1981 TSA wygrało festiwal w Jarocinie. W tym samym roku do zespołu dołączył wokalista Marek Piekarczyk. Wraz z zespołami Turbo i Kat należą do tak zwanej "Wielkiej Trójki Polskiego Heavy Metalu". Ich muzyka charakteryzuje się ciężkim brzmieniem, bardzo ekspresyjnymi utworami oraz wykazuje dużą żywiołowość podczas koncertów. Muzyka grupy TSA była wypadkową twórczości grup AC/DC i wczesnych dokonań Led Zeppelin. Słychać to doskonale na albumach Live, TSA, anglojęzycznej Spunk i polskiej edycji Heavy Metal World. Na zagranicznej wersji tego ostatniego wydawnictwa uwydatniły się inspiracje współczesnym metalem. Jeszcze dalej posunął się na płycie Proceder, gdzie eksperymentuje z soulowymi zaśpiewami (Mój Cień Omija Mnie).

Teksty grupy pasowały do muzyki, lecz nie były typowymi heavy metalowymi wierszykami. W latach osiemdziesiątych teksy pisał Jacek Rzehak. Były one mocno kontestatorskie, wyrażały niezgodę na komunistyczną "poprawność". Później pałeczkę tekściarza przejął Piekarczyk. Jego teksty z "52 Dla Przyjaciół" są dość frywolne i "zabawowe", lecz te z Procederu mówią o ludzkich wadach, o tym, jak wielką krzywdę można wyrządzić wrażliwej jednostce kłamstwem i obłudą. Po latach zmian personalnych i zawieszeń działalności w 2001 zespół powrócił w oryginalnym składzie. W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy - „TSA - czerwony”, „Rock’n’Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz CD „1981” zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na rynku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych - m.in. słynny koncert w Teatrze STU.

Wydarzenia

TSA - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi TSA?

Miejscowości, w których TSA wystąpi w najbliższym czasie: Łódź, Toruń, Kraków.

Fani lubią też

Zobacz też