Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Q (Steven Marsden)

Q (Steven Marsden)

Q (Steven Marsden)OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Q, znany również pod imieniem i nazwiskiem Steven Marsden, to amerykański przedstawiciel młodego pokolenia w muzyce R&B. 23-latek dorastał na Florydzie, gdzie zyskiwał pierwsze muzyczne szlify. Szerszej publiczności zaprezentował się w 2020 roku, kiedy to zaczął tworzyć personalną interpretację alternatywnej przestrzeni amerykańskiego R&B.

 

Ma na swoim koncie dwa wiodące albumy, które pozwoliły mu spopularyzować swoją muzykę w przestrzeni internetowej. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy dokonania, inspiracje, dorobek i ciekawostki dotyczące Stevena Marsdena, czyli Q.

Dzieciństwo, rodzina i początki kariery muzycznej Q

Q pochodzi z wyjątkowo uzdolnionej muzycznie rodziny. Jego ojciec, Steven “Lenky” Marsden, to znany jamajski producent reggae i muzyk, który zasłynął przede wszystkim dzięki tworzeniu nowoczesnych brzmień dancehallowych. Ojciec Q aranżuje i tworzy remiksy znanych piosenek rapowych. Największym hitem w jego twórczości było wyprodukowanie riddimu Masterpiece, znanego chociażby z piosenki Seana Paula pt. Ever Blazin. Mama Q przez wiele lat grała na klawiszach dla dancehallowych artystów.

 

Można zatem stwierdzić, że Steven Marsden pochodzi z wyjątkowo uzdolnionej muzycznie rodziny. Q urodził się w 1999 roku, dzieciństwo i lata nastoletnie spędził na Florydzie. Jest piosenkarzem, twórcą tekstów, multi-instrumentalistą i producentem muzycznym działającym w hrabstwie Broward. Jego dryg do muzyki był zauważalny już we wczesnym dzieciństwie – jako małolat spędzał czas przy ojcu, obserwując jego pracę w studiu nagraniowym.

Inspiracje i dorobek muzyczny Stevena Q Marsdena

Steven “Q” Marsden jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym. Inspirował się muzyką tworzoną przez Drake'a, Meeka Milla, Migosa czy Childish Gambino. Czerpał wzorce z twórczości Kendricka Lamara i perkusji Steve Lacey'a. W 2019 roku jako 21-latek zaprezentował swój debiutancki album pt. Forest Green. Projekt był przepełniony muzyką z pogranicza funku, R&B i popu. Muzyka Q uzupełniona jest iście filmowymi teledyskami w wakacyjnym, gorącym klimacie.

 

Dwa najbardziej znane albumy Q to:

 1. Forest Green (2019),
 2. The Shave Experiment (2021).

Raper posiada wyjątkowo trudną w wyszukiwaniu ksywę Q. Pytany o powody przyjęcia takiego pseudonimu, wskazuje na decyzję ojca. To Steven senior nadał mu ten przydomek ponieważ był przekonany, że jest syn jest "skazany na coś wielkiego". Muzyka dla Q jest czymś wrodzonym, w pełni naturalnym, wpajanym od dzieciństwa. Jest idealistą, który nie ma skrupułów w przypadku konieczności usunięcia całej ścieżki dźwiękowej – jeśli mu coś nie pasuje, po prostu bezkompromisowo kasuje nagrany utwór.

Styl, twórczość i współpraca

Muzyka Steven “Q” Marsdena nawiązuje w swoim brzmieniu do utworów R&B z lat 70. i 80. XX wieku. Jest to jednak sztuka nowoczesna, otwarta na współczesne doświadczenia. Q nie unika także motywów iście hiphopowych, które są nierozerwalnie związane z jego twórczością.

Q to muzyk praktycznie nieobecny w przestrzeni internetowej: wyszukanie jego pseudonimu w sieci graniczy z cudem. Po wnikliwej eksploracji zasobów sieciowych można w końcu natrafić na jego produkcje, umiejscowione m.in. w portalach Spotify czy YouTube. Marsden prowadzi także swój profil na Twitterze, ale jego zasięgi nie są przesadnie wysokie.

Muzyka Q, jak można szybko się przekonać, trafia do dosyć niewielkiej grupy docelowej. Jego profil na YouTube śledzi obecnie ok. 30 tysięcy subskrybentów. Największą liczbę wyświetleń zdobył jego charakterystyczny utwór: Garage Rooftop (ponad pół miliona odsłon). Q występuje najczęściej sam na swoich utworach, nie nawiązał jak dotąd żadnej charakterystycznej współpracy zespołowej czy dwustronnej.

 

Reasumując, muzyka można śledzić m.in. na serwisach:

 • Apple Music,
 • Audiomack,
 • iTunes,
 • Spotify,
 • Soundcloud,
 • Tidal,
 • YouTube,
 • Facebook,
 • Instagram,
 • TikTok,
 • Twitter.

Steven Mardsen tworzy eklektyczny R&B połączony z innymi stylami muzycznymi. Charakteryzuje go świeże brzmienie, w którym można usłyszeć inspiracje zaczerpnięte sprzed kilkudziesięciu lat. Z pewnością jest to artysta, którego twórczością warto się zainteresować.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Q (Steven Marsden): Erika de Casier, DIIV, Crows, Iggy Pop, $NOT, Kacperczyk, Dry Cleaning, Altin Gün, Bikini Kill, Bedoes , Arooj Aftab, Squid, Yard Act, Natalie Bergman, DJ Seinfeld, Mdou Moctar, Alyona Alyona, The Armed, Pierre Bourne, Papa Dance, shygirl, Jaubi, Metronomy, Duchy, Lex Amor, Mura Masa, Ela Minus, Yves Tumor & Its Band, WaluśKraksaKryzys, Myd, Central Cee, Rina Sawayama, Prospa, ROMY, Molchat Doma,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki jest najnowszy album Q?
Debiutancką EP-ką muzyka Q jest The Shave Experiment – album, z którym wypłynął na szerokie wody muzycznej popularności. Utwory z płyty można odsłuchać na najpopularniejszych serwisach multimedialnych.
Dlaczego Q został muzykiem?
Pasja do śpiewania i grania na instrumentach została niejako przeniesiona z rodziców. Q ma wyjątkowo muzyczne geny i jak sam podkreśla, raczej nie było dla niego innej drogi.
Od czego Q zaczyna tworzenie utworów?
Dla Stevena najważniejsza jest perkusja, która nadaje ton muzyce. Następnie skupia się na melodii i gitarze, by na końcu nagrać napisany tekst.
Czego boi się Q?
Muzyk w jednym wywiadów stwierdził, że obawia się upadku ze schodów w nowojorskim metrze. Może być to spowodowane dużym ruchem w obrębie stacji.
Ile lat ma Q?
Steven Marsden urodził się w 1999 roku. W 2022 roku skończy 23 lata.

Fani lubią też

Zobacz też