Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Romy

RomyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Romy to gwiazda elektronicznej muzyki alternatywnej. Urodziła się w 1989 roku w Londynie. Angielska piosenkarka i gitarzystka jest najbardziej znana ze swojego członkostwa w grupie muzycznej The xx. Występowała jako gitarzystka oraz wokalistka tej wyspiarskiej grupy muzycznej. W swojej karierze muzycznej zaliczyła także ekscytujący epizod współpracy z gwiazdą popu, Dua Lipą. Kim jest Romy i jakie są jej najpopularniejsze utwory? Co ciekawego można dowiedzieć się o jej życiu? Zamieszczamy najważniejsze informacje i ciekawostki o karierze oraz życiu prywatnym angielskiej artystki Romy.

Romy – początki kariery, współpraca zespołowa, najważniejsze albumy

Romy, właściwie Romy Madley Croft, to angielska gitarzystka urodzona w Londynie. Wiodącym gatunkiem wykonywanym przez nią jest muzyka taneczna, elektroniczna i popowa. Ukończyła szkołę Elliott School Putney w Anglii, gdzie zdobyła pierwsze muzyczne znajomości. W wieku 15 lat zaczęła grać na gitarze. Wraz ze swoimi przyjaciółmi grywała w angielskich Queer Clubs. Początkowo zajmowała się DJ-ką, by później rozszerzyć działalność muzyczną. Swoją profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku, stanowiąc u boku Jamiego xx i Oliviera Sima trzon grupy The xx. Pozostałych członków ekipy poznała jeszcze w czasach szkolnych. Zespół The xx dał się poznać jako grupa tworząca muzykę z pogranicza gatunku niezależnego i elektronicznego. Wśród jej najważniejszych albumów w karierze wyróżnia się:

 • "xx" (2009),
 • "Coexist" (2012),
 • "I See You" (2017).

Osiągnięcia muzyczne Romy i współpraca z innymi artystami

Pierwszy album zdobył nagrodę Mercury Prize. Drugi album Romy osiągnął bardzo duży sukces zagraniczny. Notowały go międzynarodowe listy przebojów nie tylko w Europie, ale także w Oceanii. W Wielkiej Brytanii krążek "Coexist" zdobył pierwsze miejsce w rankingach. Po kilku latach grupa zmniejszyła zakres swojej działalności, a kolega z zespołu Romy, czyli Jamie xx, rozpoczął solową karierę. Zarówno Romy, jak i trzeci członek zespołu Sim, zostali zaproszeni do gościnnego udziału na jego solowej płycie. Grupa powróciła w 2017 roku z płytą I See You. Album powtórzył sukces poprzedniego krążka i dotarł do topowych miejsc brytyjskich list muzycznych. Według krytyków był to album ze znacznie dojrzalszym, dopracowanym brzmieniem. Po sukcesie z 2017 roku Romy kontynuowała swoją przygodę z muzyką w nieco innej roli. Zajmowała się pisaniem tekstów muzycznych dla wielu renomowanych gwiazd estrady. Jedną z jej najgłośniejszych współprac była kolaboracja z Dua Lipą. Romy miała swój udział w tworzeniu piosenki Electricity. Współpracowała także z King Princess, Jehnny Beth czy Fred Again. Romy jest utalentowaną piosenkarką, twórczynią tekstów i muzyki. Znakomicie gra na gitarze. Klasyfikacja gatunków muzycznych, w których Romy czuje się najlepiej prezentuje się następująco:

  • indie rock,
  • indie pop,
  • pop,
  • muzyka alternatywna,
  • rock elektroniczny,
  • muzyka elektroniczna.

Kariera solowa, aktywność internetowa i najpopularniejsze utwory

Oprócz pisania tekstów dla innych artystów, przez wiele lat notowała również pomysły dla siebie. W pewnym momencie postanowiła, że rozpocznie solową karierę. Dziś występuje solowo na wielu różnych festiwalach. Udziela się cały czas w grupie The xx, która pozostaje aktywna od 2005 roku. W czasie kolejnej fali pandemii w 2020 roku wydała swój pierwszy singiel pt. "Lifetime". Romy pracuje nad swoim debiutanckim albumem. Pierwszy singiel z nowej płyty to wspominany wcześniej "Lifetime". Drugi utwór, który finalnie znajdzie się na krążku to "Lights Out". Romy to artystka przede wszystkim niszowa, która ma szanse wypłynąć niebawem na bardzo szerokie wody. Prowadzi swój profil na Facebooku, gromadząc ok. 2000 obserwujących. Jest aktywna także na: YouTube (ok. 8,5 tys. subskrypcji), Twitterze (3,5 tys. obserwujących), Instagramie (145 tys. obserwujących) i Spotify (ponad 350 tys. słuchaczy w miesiącu). Wśród jej najczęściej odtwarzanych utworów w serwisie multimedialnym YouTube można wyróżnić:

 • Lifetime – 600 tys. wyświetleń,
 • Lights Out – 175 tys. wyświetleń,
 • Angels (razem z zespołem The xx) – 72,5 mln wyświetleń,
 • I Dare You (razem z zespołem The xx) – 51 mln wyświetleń,
 • Together (razem z zespołem The xx) – 42 mln wyświetleń.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi ROMY: Erika de Casier, DIIV, Crows, Iggy Pop, $NOT, Kacperczyk, Dry Cleaning, Altin Gün, Bikini Kill, Bedoes , Arooj Aftab, Squid, Yard Act, Natalie Bergman, DJ Seinfeld, Mdou Moctar, Alyona Alyona, The Armed, Pierre Bourne, Papa Dance, shygirl, Q (Steven Marsden), Jaubi, Metronomy, Duchy, Lex Amor, Mura Masa, Ela Minus, Yves Tumor & Its Band, WaluśKraksaKryzys, Myd, Central Cee, Rina Sawayama, Prospa, Molchat Doma,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakiego znaku zodiaku jest piosenkarka?
Prawdziwym znakiem zodiaku Romy Madley Croft jest lew.
Kiedy dokładnie urodziła się Romy i ile ma obecnie lat?
Romy Madley Croft urodziła się 18 sierpnia 1989 roku w Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii. W sierpniu 2022 roku skończy 33 lata.
Kim są jej rodzice?
Ojciec Romy Madley Croft pracował w bibliotece, zaś jej matka jest nauczycielką plastyki. Romy odziedziczyła pasję do kultury i sztuki od rodziców.
Czy Romy Madley Croft jest w związku?
Romy nie udziela informacji w sieci o swoim życiu prywatnym. Nie ma jak dotąd informacji dotyczących jej byłych związków.
Z jakich współprac najbardziej jest znana Romy?
Angielska wokalistka jest członkinią grupy The xx, z którą wydała trzy albumy studyjne. Romy współpracowała m.in. z Dua Lipą.

Fani lubią też

Zobacz też