ROMY

ROMY

Romy to gwiazda elektronicznej muzyki alternatywnej. Urodziła się w 1989 roku w Londynie. Angielska piosenkarka i gitarzystka jest najbardziej znana ze swojego członkostwa w grupie muzycznej The xx. Występowała jako gitarzystka oraz wokalistka tej wyspiarskiej grupy muzycznej. W swojej karierze muzycznej zaliczyła także ekscytujący epizod współpracy z gwiazdą popu, Dua Lipą. Kim jest Romy i jakie są jej najpopularniejsze utwory? Co ciekawego można dowiedzieć się o jej życiu? Zamieszczamy najważniejsze informacje i ciekawostki o karierze oraz życiu prywatnym angielskiej artystki Romy.

Romy – początki kariery, współpraca zespołowa, najważniejsze albumy

Romy, właściwie Romy Madley Croft, to angielska gitarzystka urodzona w Londynie. Wiodącym gatunkiem wykonywanym przez nią jest muzyka taneczna, elektroniczna i popowa. Ukończyła szkołę Elliott School Putney w Anglii, gdzie zdobyła pierwsze muzyczne znajomości. W wieku 15 lat zaczęła grać na gitarze. Wraz ze swoimi przyjaciółmi grywała w angielskich Queer Clubs. Początkowo zajmowała się DJ-ką, by później rozszerzyć działalność muzyczną. Swoją profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku, stanowiąc u boku Jamiego xx i Oliviera Sima trzon grupy The xx. Pozostałych członków ekipy poznała jeszcze w czasach szkolnych. Zespół The xx dał się poznać jako grupa tworząca muzykę z pogranicza gatunku niezależnego i elektronicznego. Wśród jej najważniejszych albumów w karierze wyróżnia się:

 • "xx" (2009),
 • "Coexist" (2012),
 • "I See You" (2017).

Osiągnięcia muzyczne Romy i współpraca z innymi artystami

Pierwszy album zdobył nagrodę Mercury Prize. Drugi album Romy osiągnął bardzo duży sukces zagraniczny. Notowały go międzynarodowe listy przebojów nie tylko w Europie, ale także w Oceanii. W Wielkiej Brytanii krążek "Coexist" zdobył pierwsze miejsce w rankingach. Po kilku latach grupa zmniejszyła zakres swojej działalności, a kolega z zespołu Romy, czyli Jamie xx, rozpoczął solową karierę. Zarówno Romy, jak i trzeci członek zespołu Sim, zostali zaproszeni do gościnnego udziału na jego solowej płycie. Grupa powróciła w 2017 roku z płytą I See You. Album powtórzył sukces poprzedniego krążka i dotarł do topowych miejsc brytyjskich list muzycznych. Według krytyków był to album ze znacznie dojrzalszym, dopracowanym brzmieniem. Po sukcesie z 2017 roku Romy kontynuowała swoją przygodę z muzyką w nieco innej roli. Zajmowała się pisaniem tekstów muzycznych dla wielu renomowanych gwiazd estrady. Jedną z jej najgłośniejszych współprac była kolaboracja z Dua Lipą. Romy miała swój udział w tworzeniu piosenki Electricity. Współpracowała także z King Princess, Jehnny Beth czy Fred Again. Romy jest utalentowaną piosenkarką, twórczynią tekstów i muzyki. Znakomicie gra na gitarze. Klasyfikacja gatunków muzycznych, w których Romy czuje się najlepiej prezentuje się następująco:

  • indie rock,
  • indie pop,
  • pop,
  • muzyka alternatywna,
  • rock elektroniczny,
  • muzyka elektroniczna.

Kariera solowa, aktywność internetowa i najpopularniejsze utwory

Oprócz pisania tekstów dla innych artystów, przez wiele lat notowała również pomysły dla siebie. W pewnym momencie postanowiła, że rozpocznie solową karierę. Dziś występuje solowo na wielu różnych festiwalach. Udziela się cały czas w grupie The xx, która pozostaje aktywna od 2005 roku. W czasie kolejnej fali pandemii w 2020 roku wydała swój pierwszy singiel pt. "Lifetime". Romy pracuje nad swoim debiutanckim albumem. Pierwszy singiel z nowej płyty to wspominany wcześniej "Lifetime". Drugi utwór, który finalnie znajdzie się na krążku to "Lights Out". Romy to artystka przede wszystkim niszowa, która ma szanse wypłynąć niebawem na bardzo szerokie wody. Prowadzi swój profil na Facebooku, gromadząc ok. 2000 obserwujących. Jest aktywna także na: YouTube (ok. 8,5 tys. subskrypcji), Twitterze (3,5 tys. obserwujących), Instagramie (145 tys. obserwujących) i Spotify (ponad 350 tys. słuchaczy w miesiącu). Wśród jej najczęściej odtwarzanych utworów w serwisie multimedialnym YouTube można wyróżnić:

 • Lifetime – 600 tys. wyświetleń,
 • Lights Out – 175 tys. wyświetleń,
 • Angels (razem z zespołem The xx) – 72,5 mln wyświetleń,
 • I Dare You (razem z zespołem The xx) – 51 mln wyświetleń,
 • Together (razem z zespołem The xx) – 42 mln wyświetleń.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi ROMY: Erika de Casier, DIIV, Crows, Iggy Pop, $NOT, Kacperczyk, Dry Cleaning, Altin Gün, Bikini Kill, Bedoes , Arooj Aftab, Squid, Yard Act, Natalie Bergman, DJ Seinfeld, Mdou Moctar, Alyona Alyona, The Armed, Pierre Bourne, Papa Dance, shygirl, Q (Steven Marsden), Jaubi, Metronomy, Duchy, Lex Amor, Mura Masa, Ela Minus, Yves Tumor & Its Band, WaluśKraksaKryzys, Myd, Central Cee, Rina Sawayama, Prospa, Molchat Doma,

 

ROMY - Często zadawane pytania

 • Prawdziwym znakiem zodiaku Romy Madley Croft jest lew.
 • Romy Madley Croft urodziła się 18 sierpnia 1989 roku w Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii. W sierpniu 2022 roku skończy 33 lata.
 • Ojciec Romy Madley Croft pracował w bibliotece, zaś jej matka jest nauczycielką plastyki. Romy odziedziczyła pasję do kultury i sztuki od rodziców.
 • Romy nie udziela informacji w sieci o swoim życiu prywatnym. Nie ma jak dotąd informacji dotyczących jej byłych związków.
 • Angielska wokalistka jest członkinią grupy The xx, z którą wydała trzy albumy studyjne. Romy współpracowała m.in. z Dua Lipą.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

ROMY
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/