Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

Daniel OlbrychskiSzczegółyOpisWydarzeniaDaniel Olbrychski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
79 lat
data urodzenia:
27.02.1945
miejsce urodzenia:
Łowicz
dyscyplina:
aktor filmowy, serialowy, dubbingowy i teatralny

Opis

Daniel Olbrychski to jeden z najznamienitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego dorobek aktorski wynosi prawie 180 produkcji kinowych i telewizyjnych. A wszystko zaczęło się od jego debiutu na ekranie w 1963 roku w filmie "Ranny w lesie". Przeczytaj i dowiedz się, jak dalej potoczyła się jego kariera!

Początki aktorstwa

Urodzony 27 lutego 1945 roku w Łowiczu, a z aktorstwem miał do czynienia praktycznie od najwcześniejszych lat. Jako syn znanego polskiego publicysty Franciszka Olbrychskiego oraz polonistki Klementyny z Sołonowiczów , Daniel od dziecka  występował w sztukach wystawianych w kościołach w Czerniewie, Łodzi i Drohiczynie. Następnie rodzice zapisali go do szkoły muzycznej, gdzie uczęszczał do klasy skrzypiec, a dodatkowo uprawiał boks, szermierkę, judo oraz wiele innych sportów. Jednak to aktorstwo było jego największą pasją. 

 

Jeszcze jako dziecko wstąpił do kółka recytatorskiego Miłośników Starej Warszawy, które prowadził Józef Małgorzewski – aktor okresu międzywojennego. Następnie będąc jeszcze w liceum, dostał swój pierwszy duży angaż. Była to rola Papkina w inscenizacji "Zemsty", którą wystawiono w Teatrze Buffo. Następnie na początku lat 60. zaczął występować w Młodzieżowym Studiu Poetyckim, a w 1963 roku po ukończeniu liceum dostał się na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Co ciekawsze, w związku z nawałem pracy musiał je przerwać. Studia aktorskie ukończył dopiero w 1971 roku po przystąpieniu do egzaminu eksternistycznego.

Lata 60. i początki kariery

Pierwszą rolę filmową aktor dostał już w 1963 roku u reżysera Janusza Nasfetera w filmie "Ranny w lesie". Zdecydowanie jednak pierwszą dużą rolę zagrał dopiero 2 lata później – wcielając się w Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. I tak oto jego kariera nabrała rozpędu. 

 

W kolejnych latach aktor pojawił się jako podporucznik Stefan Olewicz w dramacie wojennym "Potem nastąpi cisza", a do końca lat 60. dostał jeszcze kilka innych, głównych ról filmowych, m.in. w komedii muzycznej "Małżeństwo z rozsądku" Stanisława Barei, w "Bokserze", "Skoku" oraz "Jowicie". 

 

Ponadto 1968 roku dostał także rolę studenta w filmie krótkometrażowym Krzysztofa Zanussiego "Zaliczenie", "Karola XII" w "Hrabina Cosel" oraz zagrał Azję Tuhajbejowicza w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana. Pod koniec dekady został pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, pojawił się w "Struktura kryształu" – pierwszym filmie długometrażowym Krzysztofa Zanussiego oraz zagrał 2 role teatralne – w "Ślubach panieńskich" oraz "Makbecie" Teatru Telewizji.

Kolejne wielkie sukcesy

W latach 70. Daniel Olbrychski był już bardzo znanym aktorem. Nic więc dziwnego, że w 1970 roku zagrał u Wajdy 2 główne role – w filmie "Brzezina" oraz "Krajobraz po bitwie", za który otrzymał nominację do nagrody Festiwalu Filmowego w Cannes za najlepszą rolę męską. W tym samym roku debiutował w międzynarodowej produkcji "Pacyfistka", a następnie pojawił się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w sztuce "Hamlet" i "Beniowski". 

 

Pojawił się także w ekranizacji "Wesela" oraz w "Potopie" Jerzego Hoffmana, gdzie zagrał postać Andrzeja Kmicica. Następnie wystąpił w ekranizacji "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Blaszany, bębenku" Volkera Schlöndorffa, a na początku lat 80. zaangażował się w działalność na rzecz "Solidarności". Po sprzeciwie przeciw stanowi wojennemu wyjechał do Francji, gdzie wystąpił w kilku przedstawieniach teatralnych.

Powrót na polską scenę

Do kraju aktor powrócił w 1985 roku i od razu zagrał w sztuce wystawianej w Teatrze Ateneum w Warszawie. W tym samym roku zagrał we włoskiej komedii "Casablanca", a w 1986 roku w filmie "Róża Luksemburg". 

 

Pojawił się także w niemieckim filmie telewizyjnym "Kampf der Tiger", za który otrzymał rekordową gażę w wysokości 120 tys. niemieckich marek. Równocześnie grał epizodyczne role w serialach telewizyjnych oraz polskich filmach. Natomiast w 2010 zagrał ważną rolę drugoplanową u boku Angeliny Jolie – w kinowym hicie "Salt". W 2012 roku aktor dołączył na krótko do obsady serialu "Klan", a w 2015 zasiadł w jury na 68. MFF w Cannes.

 

Zobacz też: Antoni Pawlicki, Ewa Błaszczyk, Piotr Zelt, Mateusz Damięcki, Klaudia Halejcio, Piotr Nowak, Ewa Kasprzyk, Maja Ostaszewska, Jan Wieczorkowski, Tomasz Sapryk, Cezary Morawski, Michał Ziembicki, Rafał Szałajko, Beata Jankowska-Tzimas, Maciej Miecznikowski, Andrzej Poniedzielski, Barbara Kurzaj, Katarzyna Herman, Maciej Wilewski,

Wydarzenia

Daniel Olbrychski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Daniel Olbrychski?

Miejscowości, w których Daniel Olbrychski wystąpi w najbliższym czasie: Siedlce, Warszawa, Pabianice, Szczecin, Radziejów, Jasionka, Częstochowa.

Gdzie i kiedy urodził się Daniel Olbrychski?
Aktor urodził się w 1945 roku w Łowiczu.
Jak zaczęła się kariera aktorska Daniela Olbrychskiego?
Z aktorstwem Daniel Olbrychski związany był od najmłodszych lat. Od dziecka występował w sztukach wystawianych w kościołach, a w liceum na scenie "Teatru Buffo" wystąpił w inscenizacji "Zemsty", gdzie dostał rolę Papkina.
Czy Daniel Olbrychski ukończył studia aktorskie?
Tak. Daniel Olbrychski jest dyplomowanym aktorem. Na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie dostał się w 1963 roku. Z powodów zawodowych ukończył je jednak dopiero w 1971 roku po zdaniu egzaminu eksternistycznego.
W jakim filmie zadebiutował Daniel Olbrychski?
Pierwszą rolę w filmie Olbrychski zagrał już w 1963 roku w filmie "Ranny w lesie". Jednak za jego pierwszą dużą rolę uważa się postać Rafała Olbromskiego z filmu "Popioły" Andrzeja Wajdy, gdzie aktor zagrał w 1965 roku.
W jakich filmach zagranicznych wystąpił Daniel Olbrychski?
Aktor wystąpił m.in. w filmie "Pacyfistka" (1970), w niemieckim dramacie "Piłat" (1972), polsko–norweskiej produkcji "Haakona Sandøya Dagny" (1978), "Blaszany bębenek" (1979), "Casablanca" (1985), "Róża Luksemburg". (1986) oraz "Salt" (2010).

Fani lubią też

Zobacz też