Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Eleni

EleniOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Eleni to wyjątkowa artystka – charakterystyczny głos, a także greckie korzenie sprawiły, że Helena Dzoka, czyli Eleni jest jedyna w swoim rodzaju. Kochana przez tłumy, na scenie występuje już od 40 lat. W swoim dorobku ma takie tytuły, jak „Do widzenia mój kochany” czy „Za wszystkie noce”. Jakie wydarzenia z udziałem piosenkarki czekają na fanów w najbliższym czasie?

Eleni – życie i twórczość

Eleni jest z pochodzenia greczynką, ale urodziła i wychowała się w Bielawie na Dolnym Śląsku. Ma dziesięcioro rodzeństwa i jak sama przyznaje, to dzięki rodzinie rozpoczęła się jej kariera muzyczna. W domu od zawsze śpiewano przy stole podczas rodzinnych uroczystości, a bracia i siostry artystki grają na tradycyjnych, greckich instrumentach.

 

Eleni w młodości nie myślała o karierze piosenkarki, marzyła o zawodzie nauczycielki wychowania muzycznego. Piosenkarka ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. Artystka zaczęła rozwijać swój talent muzyczny w szkolnym zespole Niezapominajki, następnie śpiewała w licealnym żeńskim tercecie wokalno-instrumentalnym Ballada. Po maturze dołączyła do studenckiego zespołu Hellen.

 

Kostas Dzokas przyjął Eleni do zespołu Prometeusz, gdzie początkowo współpraca z zespołem miała trwać jedynie przez rok, artystka jednak związała się z muzyką na ponad 45 lat, a jej przygoda ze śpiewaniem trwa do dziś.

Eleni – koncerty, muzyka, wydarzenia

Melodyjne teksty, z dużym ładunkiem emocjonalnym – to właśnie za te cechy publiczność pokochała Eleni. Bilety na koncert pozwalają spotkać się na żywo z artystką zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, piosenkarka pojawiła się ze swoim repertuarem m.in. w USA, Kanadzie oraz Australii.

 

Eleni na stałe współpracuje z kompozytorem i piosenkarzem Andrzejem Elmanem, gitarzystą Mariuszem Rybickim oraz kompozytorem i aranżerem Aleksandrem Biaousem. Piosenkarka zaprasza do współgrania również muzyków pochodzących z Grecji, którzy na buzuki (greckim instrumencie ludowym) oraz sazzie (tureckim instrumencie strunowym).

 

Na jakich imprezach mogliśmy dotychczas usłyszeć Eleni? Bilety na takie wydarzenia jak: koncerty charytatywne, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, występy w domach kultury czy Festiwal Piosenek Eleni w Bielawie cieszyły się dużą popularnością wśród fanów artystki.

 

W najbliższym czasie koncerty Eleni odbędą się we:  Wrocławiu, Czersku, Łodzi oraz Pruszkowie ze swoim zespołem kierowanym przez aranżera i kompozytora – Kostasa Dzokasa.

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydała dotychczas Eleni?
Pierwszą płytę longplej – Po słonecznej stronie życia Eleni nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. W kolejnych latach ukazały się takie płyty długogrające, jak: Moja miłość, Buzuki disco, Ty jak niebo, ja – jak obłok, Lovers, Grecja raz jeszcze, Morze snu, Muzyka Twoje imię ma, Miłość jak wino, Wakacyjny flirt, Moje Credo, Nic miłości nie pokona, a także Kolędy Polskie. Za większość z wymienionych krążków Eleni otrzymała certyfikat sprzedaży Złota Płyta
Jaką muzykę tworzy Eleni?
Eleni tworzy muzykę w nurcie disco-pop, na jej krążkach znajdziemy utwory śpiewane zarówno po polsku, jak i grecku. Śpiewne, dźwięczne teksty traktują o życiu, codziennych troskach i emocjach. Teksty utworów piszą m.in. Andrzej Sikorowski, Leszek Bukowski, Jacek Kuryło czy Leszek Konopiński. Muzyka Eleni jest taneczna i przesycona kulturą Grecji.
Kiedy zaczęła się kariera Eleni?
Kariera muzyczna Eleni na dobre rozpoczęła się w 1975 roku. Piosenkarka dołączyła wówczas do zespołu Prometeusz, z którym jest związana do dziś. W 1980 roku lider zespołu, kompozytor i aranżer – Kostas Dzokas, rozwiązał grupę i zajął się solową karierą Eleni.

Fani lubią też

Zobacz też