Na czasie

opener-festivalagnieszka-chylinskadawid-podsiadlovan-goghto-krakow-tworzy-metamorfozyharry-potter-symfonicznie
Home Artysta Krzysztof Herdzin

Krzysztof Herdzin

Krzysztof HerdzinOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Krzysztof Herdzin to pianista, dyrygent, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz autorem jazzowych coverów Fryderyka Chopina. Pochodzi z Bydgoszczy z rodziny o muzycznych korzeniach. Jego ojcem jest tenor bydgoskiej opery Henryk Herdzin, a matką chórzystka Maria Herdzin.

 

Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat, a swój debiut miał w grudniu 1991 roku. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej imienia F. Nowowiejskiego jako akompaniator i wykładowca. Wykonywał z orkiestrą „Błękitną rapsodię”, grał też w zespole Zbigniewa Namysłowskiego oraz w „City Jazz Trio Jacka Paleca i wielu innych. Współpracował z Ewą Bem oraz występował w duecie z Edytą Gepeppert. Jako aranżer i producent muzyczny pracował z największymi nazwiskami polskiej sceny m.in. Ireną Santor, Marylą Rodowicz, Edyta Górniak czy Kayah. Prowadził też audycję radiową „Kalambury z partytury” w Radiu Jazz.

 

Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005. Był szefem muzycznym musicali “Na Końcu Tęczy”, "Błękitne Krewetki" oraz "Songi Stu" w Teatrze Stu w Krakowie, "Pięciu Braci Moe" i  “Deszczowa Piosenka” w Teatrze Roma w Warszawie, "Sunset Boulevard" w Operze Nova w Bydgoszczy, własnego musicalu “Cyrano” w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz "Żołnierz Królowej Madagaskaru" w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Dyrygował ponad 40 orkiestrami, wśród nich: Academy of St. Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Orkiestrą "Wirtuozi Lwowa", NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, AUKSO.

 

W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy instrumentalne. Jego płyty były wielokrotnie nominowane do nagrody Fryderyka w kategorii muzyka współczesna. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał monograficzną płytę w słynnym, londyńskim Abbey Road Studio wraz z orkiestrą Academy Of St Martin in The Fields.

 

W 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem “Gloria Artis”, jest laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor/aranżer roku), Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1993 r., dziewięciokrotnie w ankiecie czytelników Jazz Forum „Jazz Top” wybierany aranżerem roku.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też