Król

Król

Błażej Król szerszej publiczności dał się poznać gdy wraz z Darią Zawiałow i Igo nagrał przebój Męskiego Grania 2018 "Świt". Jest wokalistą, muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów. Jego talent i wszechstronność pozwalają na swobodne poruszanie się w różnych stylach i podejmowanie wyzwań daleko przekraczających dotychczasowe dokonania.

Konsekwentnie idzie własną drogą

Zadebiutował utworami w Kawałku Kulki. Kawałek Kulki rozpadł się, a Król wraz z Maurycym Kiebzak-Górskim powołał do życia duet UL/KR. Nagrali dwa albumy, które przyniosły im nagrodę Gazety Wyborczej dla Polskiej Płyty Roku i otworzyły bramę do występów na dużych scenach festiwalowych. 

 

Pomimo niemałych sukcesów eksperymentalnego składu, UL/KR zakończył działalność w 2014 roku i wtedy Król rozpoczął swoją karierę solową wydając po kolei trzy płyty. Jego praca przyniosła mu nagrody: Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna, Fryderyka 2020 w kategorii Autor Roku.

Znakomite połączenie mainstreamu i niszowych brzmień

Król dość regularnie dostarcza swoim fanom nowych utworów i płyt. Zaskakujące współprace oraz różnorodność materiału jaki przedstawia sprawiają, że nie da się obok jego twórczości przejść obojętnie. Ma bardzo wyrazisty styl często osadzony w  stylistyce lat osiemdziesiątych, który zaskakuje abstrakcyjnością, nawiązaniami do poezji śpiewanej. 

 

Jego zabawa muzyka zadowala zarówno fanów mainstreamu, jak i wielbicieli niszowych, niestandardowych brzmień. Bardzo ciekawym epizodem w jego twórczości jest fascynacja dubem, którą zaprezentował na mało popularnych mixtape'ach, które tworzył pod pseudonimem Bangeliz. Dziś muzyk jest już człowiekiem instytucją, który na dobre wpisał się w historię polskiej muzyki rozrywkowej. 

 

Nie spoczywa jednak na laurach tylko aktywnie tworzy i występuje. Na nowy album fani musieli czekać aż dwa lata, dlatego Król symbolicznie nazwał go Dziękuję by podziękować swojej publiczności za cierpliwe oczekiwanie na świeży materiał. Ma ona retro brzmienie i swoim klimatem nawiązuje do nagrań z kaset magnetofonowych. Dziękuję to osiemnaście utworów, które są połączeniem muzyki elektronicznej i brzmienia tradycyjnych instrumentów. 

Pisząc o wokaliście nie sposób docenić go jako autora tekstów. Za pomocą tekstów buduje klimat swoich utworów, bardzo precyzyjnie dobiera słownictwo i swobodnie żongluje wyrazami. Choć sam o sobie mówi, ze jest grafomanem, z pewnością uczynił z tego atut.

Współprace muzyczne

Pomimo udanej kariery solowej Król nierzadko angażuje się w projekty z innymi wykonawcami. W projekcie Dwutysięczny eksperymentował muzycznie wraz z Jerzym Mazzollem, Radkiem Dziubkiem, oraz Wojciechem Kucharczykiem, tworząc album improwizacyjny z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej. Najbardziej sztandarowym utworem nagranym z innymi wokalistami jest wspomniany, wcześniej "Świt", który powstał we współpracy z Darią Zawiałow i Igo. Kultowym stał się już kawałek Przeciął wykonany na scenie Męskiego Grania wraz z zespołem Coma.

 

Jednak najważniejszą jego współpracą jest ta, którą tworzy z własną żoną Iwoną. Małżeństwo współpracuje muzycznie od 2016 roku powołując do życia projekt Lauda z płytą "Gennin". Razem we współpracy z Mateuszem Rychlickim założyli także zespół Kobieta z Wydm. Zadebiutował on płytą "Bental". Król nie boi się współprac na pograniczu różnych gatunków muzycznych.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Błażej Król: Heima, The Dumplings, LemON, Kortez, Mitch & Mitch, Sarius, Smolik/Kev Fox, Bryska, Natalia Przybysz, WaluśKraksaKryzys, Lordofon, Mery Spolsky, Karaś/Rogucki, Bartek Królik, Monika Brodka, The Bullseyes, Mrozu,

 

Król - Często zadawane pytania

  • W najbliższym czasie Król wystąpi w: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Sopocie
  • Mieszka w niewielkim domku na wsi pod Gorzowem Wielkopolskim wraz ze swoją żoną Iwoną, dom ten jest także miejscem ich pracy, tam komponują i planują kolejne muzyczne projekty.
  • Urodził się 9 lutego 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim, zatem ma 38 lat.
  • Jak sam o sobie mówi jest strasznym hipochondrykiem i lekomanem. Wciąż wynajduje u siebie nowe choroby, z których, na szczęście, żadna nie została potwierdzona medycznie. Sam przyznaje, że nudzi się muzyką i nie żongluje słuchanymi utworami, bo rzadko, którego jest w stanie wysłuchać w całości. W dzieciństwie nie bawił się samochodami, najbardziej interesowały go przygody superbohaterów.
  • Wraz z Michałem Kempą prowadził humorystyczną audycję w radiu Newonce pod tytułem Kempa Król Zawinione Przyjemności. Wokalista jest po liceum plastycznym i przejawia artystyczne zdolności w tym kierunku.
  • Żona Króla - Iwona gra w jego zespole na klawiszach, współtworzy z nim różne projekty muzyczne oraz komponuje.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Król
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Król BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Warszawa
16.04.2023
niedziela, 19:00
Hala COS Torwar
sprawdzanie dostępności
od 169 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Wrocław
07.05.2023
niedziela, 19:00
Narodowe Forum Muzyki
sprawdzanie dostępności
od 169 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Szczecin
19.05.2023
piątek, 20:00
Teatr Letni w Szczecinie
sprawdzanie dostępności
od 169 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Sopot
25.06.2023
niedziela, 20:00
Opera Leśna
sprawdzanie dostępności
od 169 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Szczecin
sprawdzanie dostępności
od 180 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
sprawdzanie dostępności
od 160 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Łódź
05.11.2023
niedziela, 18:00
Klub Wytwórnia
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/