Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Błażej Król

Błażej Król

Błażej Król OpisWydarzeniaBłażej Król - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Błażej Król szerszej publiczności dał się poznać gdy wraz z Darią Zawiałow i Igo nagrał przebój Męskiego Grania 2018 "Świt". Jest wokalistą, muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów. Jego talent i wszechstronność pozwalają na swobodne poruszanie się w różnych stylach i podejmowanie wyzwań daleko przekraczających dotychczasowe dokonania.

Konsekwentnie idzie własną drogą

Zadebiutował utworami w Kawałku Kulki. Kawałek Kulki rozpadł się, a Król wraz z Maurycym Kiebzak-Górskim powołał do życia duet UL/KR. Nagrali dwa albumy, które przyniosły im nagrodę Gazety Wyborczej dla Polskiej Płyty Roku i otworzyły bramę do występów na dużych scenach festiwalowych. 

 

Pomimo niemałych sukcesów eksperymentalnego składu, UL/KR zakończył działalność w 2014 roku i wtedy Król rozpoczął swoją karierę solową wydając po kolei trzy płyty. Jego praca przyniosła mu nagrody: Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna, Fryderyka 2020 w kategorii Autor Roku.

Znakomite połączenie mainstreamu i niszowych brzmień

Król dość regularnie dostarcza swoim fanom nowych utworów i płyt. Zaskakujące współprace oraz różnorodność materiału jaki przedstawia sprawiają, że nie da się obok jego twórczości przejść obojętnie. Ma bardzo wyrazisty styl często osadzony w  stylistyce lat osiemdziesiątych, który zaskakuje abstrakcyjnością, nawiązaniami do poezji śpiewanej. 

 

Jego zabawa muzyka zadowala zarówno fanów mainstreamu, jak i wielbicieli niszowych, niestandardowych brzmień. Bardzo ciekawym epizodem w jego twórczości jest fascynacja dubem, którą zaprezentował na mało popularnych mixtape'ach, które tworzył pod pseudonimem Bangeliz. Dziś muzyk jest już człowiekiem instytucją, który na dobre wpisał się w historię polskiej muzyki rozrywkowej. 

 

Nie spoczywa jednak na laurach tylko aktywnie tworzy i występuje. Na nowy album fani musieli czekać aż dwa lata, dlatego Król symbolicznie nazwał go Dziękuję by podziękować swojej publiczności za cierpliwe oczekiwanie na świeży materiał. Ma ona retro brzmienie i swoim klimatem nawiązuje do nagrań z kaset magnetofonowych. Dziękuję to osiemnaście utworów, które są połączeniem muzyki elektronicznej i brzmienia tradycyjnych instrumentów. 

Pisząc o wokaliście nie sposób docenić go jako autora tekstów. Za pomocą tekstów buduje klimat swoich utworów, bardzo precyzyjnie dobiera słownictwo i swobodnie żongluje wyrazami. Choć sam o sobie mówi, ze jest grafomanem, z pewnością uczynił z tego atut.

Współprace muzyczne

Pomimo udanej kariery solowej Król nierzadko angażuje się w projekty z innymi wykonawcami. W projekcie Dwutysięczny eksperymentował muzycznie wraz z Jerzym Mazzollem, Radkiem Dziubkiem, oraz Wojciechem Kucharczykiem, tworząc album improwizacyjny z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej. Najbardziej sztandarowym utworem nagranym z innymi wokalistami jest wspomniany, wcześniej "Świt", który powstał we współpracy z Darią Zawiałow i Igo. Kultowym stał się już kawałek Przeciął wykonany na scenie Męskiego Grania wraz z zespołem Coma.

 

Jednak najważniejszą jego współpracą jest ta, którą tworzy z własną żoną Iwoną. Małżeństwo współpracuje muzycznie od 2016 roku powołując do życia projekt Lauda z płytą "Gennin". Razem we współpracy z Mateuszem Rychlickim założyli także zespół Kobieta z Wydm. Zadebiutował on płytą "Bental". Król nie boi się współprac na pograniczu różnych gatunków muzycznych.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Błażej Król: Heima, The Dumplings, LemON, Kortez, Mitch & Mitch, Sarius, Smolik/Kev Fox, Bryska, Natalia Przybysz, WaluśKraksaKryzys, Lordofon, Mery Spolsky, Karaś/Rogucki, Bartek Królik, Monika Brodka, The Bullseyes, Mrozu,

 

Wydarzenia

Błażej Król - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Błażej Król ?

Miejscowości, w których Błażej Król wystąpi w najbliższym czasie: Kraków, Lublin, Olsztyn, Warszawa, Szczecin, Wrocław, Katowice.

Gdzie mieszka wokalista?
Mieszka w niewielkim domku na wsi pod Gorzowem Wielkopolskim wraz ze swoją żoną Iwoną, dom ten jest także miejscem ich pracy, tam komponują i planują kolejne muzyczne projekty.
Ile lat ma Błażej Król?
Urodził się 9 lutego 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim, zatem ma 38 lat.
Jakie tajemnice skrywa muzyk?
Jak sam o sobie mówi jest strasznym hipochondrykiem i lekomanem. Wciąż wynajduje u siebie nowe choroby, z których, na szczęście, żadna nie została potwierdzona medycznie. Sam przyznaje, że nudzi się muzyką i nie żongluje słuchanymi utworami, bo rzadko, którego jest w stanie wysłuchać w całości. W dzieciństwie nie bawił się samochodami, najbardziej interesowały go przygody superbohaterów.
Czy angażował się w pozamuzyczne projekty?
Wraz z Michałem Kempą prowadził humorystyczną audycję w radiu Newonce pod tytułem Kempa Król Zawinione Przyjemności. Wokalista jest po liceum plastycznym i przejawia artystyczne zdolności w tym kierunku.
Czym zajmuje się żona wokalisty?
Żona Króla - Iwona gra w jego zespole na klawiszach, współtworzy z nim różne projekty muzyczne oraz komponuje.

Fani lubią też

Zobacz też