Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta Kendrick Lamar

Kendrick Lamar

Kendrick LamarOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Nie da się ukryć, że Kendrick Lamar jest jednym z najpotężniejszych nazwisk w świecie hip-hopu. Z biednego Compton w Los Angeles dotarł tam gdzie bywali w muzyce tylko najwięksi. 

Początki wszystkiego, czyli dzieciństwo Kendricka Lamara

Kendrick Lamar Duckworth urodził się 17 czerwca 1987 roku w Compton, gdzie to przeprowadzili się jego rodzice z Chicago, aby uciec od brutalnego środowiska. Paradoksem w tej historii jest to, że Compton okazało się równie niebezpiecznym miastem. Jego matka, Paula Olivier, nazwała go na cześć Eddie'go Kendricksa, amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów. Dorastanie w ognisku przestępczości i gangów nie sprawiło jednak, że zaniechał swoje marzenia o byciu raperem. Miał duże wsparcie w rodzicach, a w jego domu zawsze wybrzmiewały rapowe klasyki tej muzyki. Jako ośmiolatek miał okazję zagrać w teledysku California Love z Tupakiem i Dr. Dre, którzy wówczas już byli bardzo popularni. Było to znaczącym wydarzeniem w jego życiu. 

Wychowywał się w środowisku gangów - Westside Piru Bloods oraz Gangster Disciples, do którego należał jego ojciec, Kenny Duckworth, jednak sam nie został ich członkiem.  Nigdy nie miał problemów z nauką, był wzorowym uczniem. 

Wczesny okres popularności Kendricka Lamara

Zadebiutował w wieku 16 lat, pod pseudonimem K. Dot, wydając mixtape Youngest Head Nigga In Charge, dzięki któremu zyskał uznanie. To zaprowadziło go do wytwórni Top Dawg Entertainment, w której wydał dwa lata później kolejny mixtape Training Day, na którym znalazło się 26 piosenek. Między latami 2006 i 2007 współpracował z Jay Rockiem i Ya Boyem. Zdobył popularność również po tym, jak opublikowano nagranie z bitwy na rapowanie, w której brał udział. W 2009 roku wydał mixtape C4, który pojawił się na albumie Tha Carter lll Lil Waynea. W tym roku zrezygnował z poprzedniego pseudonimu i zaczął używać prawdziwego imienia. Następnie wydał The Kendrick Lamar EP. Wraz z raperami Jay Rockiem, Schoolboyem Q i Ab-Soulem uformowali grupę Black Hippy i od tego czasu bardzo często pojawiali się w swoich klipach i nagraniach.

Pierwsze osiągnięcia i sława

Pierwszym mixtapem, który wydał jako Kendrick Lamar, był Overly Dedicated z 2010 roku, dzięki któremu pojawił się na znanej w Ameryce liście przebojów, Billboard R&B/Hip-Hop Albums. Wydając swój pierwszy solowy album, Section.80, znalazł się na kolejnej liście hitów, Billboard 200. 

 

W 2011 podczas koncertu został nazwany nowym królem west coastu przez Snoop Dogga, Dr. Dre i Gamea, których podziwiał i, jak sam mówił, byli dla niego inspiracją. Przełomowym momentem dla jego kariery okazał się album Good Kid, M.A.A.D City, w którym gościnnie wystąpili Drake, Jay-Z, Dr. Dre, Jay Rock, MC Eiht i Anna Wise. Płyta została świetnie przyjęta przez krytyków i słuchaczy, co potwierdzały wyniki, jakie osiągnęła: 4 nominacje do nagrody Grammy, pozycja 2 na Billboard 200, 242 tysiące sprzedanych kopii tylko w pierwszym tygodniu (a był to największy wynik sprzedaży hip-hopowego albumu męskiego artysty w 2012 roku), w późniejszym czasie trzykrotnie pokrył się platyną. Na okładce albumu znajduje się napis "A short film by: Kendrick Lamar", który odwzorowuje charakter płyty, bo ma ona fabularne tło, czym wyróżniła się wśród innych nagrań. 

W 2013 i 2014 roku grał koncerty i pojawiał się we współpracach z innymi artystami.

 

Kolejnym albumem, który osiągnął sukces był wydany w 2015 To Pimp a Butterfly, na którym pojawił się m.in. Snoop Dogg. Ponownie skupiał się on na ważnych tematach. Sprzedaż w pierwszym tygodniu była jeszcze wyższa, niż poprzedniego albumu, bo wyniosła aż 324 tysiące kopii! Płyta otrzymała aż 7 nominacji do nagrody Grammy, z czego wygrała w kategorii Najlepszy album - rap. Poza nominacjami za album, Kendrick Lamar otrzymał jeszcze 4 nominacje za inne współprace i łącznie wygrał 5 nagród. Płyta pokryła się platyną i zdobyła pierwsze miejsce w Billboard 200. W 2015 roku współpracował z Taylor Swift przy remiksie do Bad Blood

 

DAMN. ujrzał światło w 2017 roku i na ten moment jest to ostatni solowy album Kendricka Lamara. Na płycie można usłyszeć Rihannę, U2 czy Zacari. DAMN. wygrał Grammy ponownie w kategorii Najlepszy album - rap i ponadto, był to pierwszy w historii hip-hopowy album, który wygrał nagrodę Pulitzera. Album potrójnie pokrył się platyną. 


Źródło zdjęcia: Wikipedia,  Merlijn Hoek, CC BY 30.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodził się Kendrick Lamar?
Kendrick Lamar Duckworth, urodzony 17 czerwca 1987 roku w Compton jest amerykańskim artystą tworzącym muzykę w gatunku hip-hop. W 2003 roku pod pseudonimem K.Dot wydał swój pierwszy mixtape pt. "Youngest Head Nigga In Charge".
Z kim współpracował Kendrick Lamar?
Od początku swojej kariery, aż po dziś Kendrick Lamar współpracował z takimi artystami jak: Snoop Dogg, Travis Scott, Wiz Khalifa, A$AP Rocky, Drake czy Kanye West. Wystąpił gościnnie podczas koncertu Kanye'go Westa oraz Drake'a.
Ile albumów sprzedał Kendrick Lamar?
Kendrick Lamar aktualnie sprzedał ponad 7 milionów płyt na całym świecie. Debiutował na liście Billboard 200 pięć razy, w tym trzy razy zajął tam 1. miejsce. Utwór pod tytułem "HUMBLE." okrył się w stanach siedmiokrotną platyną oraz zdobył 1. miejsce na listach przebojów w USA.
Jaki jest ostatni album wydany przez Kendricka Lamara?
Kendrick Lamar 14 kwietnia 2017 roku wydał swój czwarty album studyjny, który nosi nazwę "DAMN.". Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200, sprzedając się w 603.000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu. W kwietniu 2018 roku płyta uzyskała status potrójnej platyny w Stanach Zjednoczonych.
Z jaką grupą współpracuje Kendrick Lamar?
Kendrick Lamar jest członkiem amerykańskiej grupy "Black Hippy" , które swoje początki ma w Kalifornii 2008 roku. W skład zespołu wchodzą artyści tacy jak Ab-Soul, Jay Rock, Kendrick Lamar i Schoolboy Q. Grupa nie posiada jeszcze wspólnych albumów, ale członkowie często pojawiają się na projektach każdego z nich.

Fani lubią też

Zobacz też