Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskaprojekt-warszawa
Home Artysta Marta Bryła

Marta Bryła

Marta BryłaOpisWydarzeniaMarta Bryła - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Marta Bryła to polska aktorka filmowa, która ma już na swoim koncie pierwsze role filmowe i serialowe. Szersza publiczność może ją kojarzyć jako królową Aldonę Annę Giedyminównę z serialu "Korona królów". Artystka ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, a dokładniej jej wrocławską filię.

Historia Marty Bryły

Marta Bryła w wywiadach wspomina, że już w dzieciństwie interesowała się teatrem. Ciągnęło ją do wystąpień publicznych. W związku z tym jako nastolatka zaczęła uczęszczać do Ogniska Teatralnego Haliny i Jana Machulskich, które działało przy Teatrze Ochota w Warszawie. Tam nauczyła się jak pracować z tekstem, jak współpracować z innymi aktorami oraz improwizować. Przygotowywała także spektakle. Ponadto chodziła dużo do teatru, co pozwoliło jej podpatrzeć warsztat od bardziej doświadczonych. Zresztą sama Marta Bryła przyznaje, że od zawsze lubiła się inspirować innymi — tym bardziej wielkimi ikonami świata filmu. Uwielbiała oglądać Audre Hepburn, Kate Winslet, Cate Blanchett i Nicole Kidman.

Marta Bryła swoją pasję szybko przekształciła w zawód. Po ukończeniu Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie przeprowadziła się do Wrocławia. Tam w 2021 roku ukończyła Wydział Aktorski na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie — Filii we Wrocławiu. Jeszcze zanim otrzymała dyplom, wzięła udział w wielu produkcjach filmowych i serialowych. Największą popularność przyniosła jej rola królowej Aldony Anny Giedyminówny pierwszej żony króla Kazimierza Wielkiego, którą aktorka grała w latach 2018-2019 na planie serialu "Korona królów". Fani "Na dobre i na złe" mogli także przez dłuższy czas oglądać Martę Bryłę wcielającą się w rolę Oliwii Popławskiej.

Pomimo tego, że rola Marty Bryły w "Koronie królów" dała jej popularność, to jednocześnie przyniosła także dużo hejtu. Wielu odbiorców zaczęło postrzegać serial przez pryzmaty polityczne, a razem z nią - również aktorów. Artystkę straszono m.in. brakiem pracy w zawodzie w przyszłości. Nie przestano nawet wówczas, kiedy zaczęła grać w serialu "Na Wspólnej". Marta Bryła długo milczała, jednak w końcu postanowiła zabrać głos. Zaapelowała o wzajemny szacunek i podkreśliła, że jest przeciwna takim zachowaniom nie tylko w jej stronę, ale także w kierunku innych aktorów.

Pominąwszy te nieprzyjemne aspekty, sama Marta Bryła potwierdza, że dużo się nauczyła, grając rolę królowej Anny. Na początku jej postać była nieokrzesaną dziewczyną z Litwy, która z upływem czasu stała się dobrą i rozważną osobą. Choć odpowiednie poprowadzenie postaci nie było łatwym zadaniem, szczególnie na początku, to aktorka jest bardzo z niej zadowolona. 

Najpopularniejsze filmy i seriale Marty Bryły

Marta Bryła wystąpił m.in. w:

 • filmach:
  • "Proceder", gdzie zagrała rolę pielęgniarki ze szpitala psychiatrycznego,
  • "Podatek od miłości", gdzie zagrała rolę recepcjonistki Klaudii na promie,
 • serialach:
  • "Korona królów", gdzie zagrała rolę królowej Aldony Anny Giedyminównej,
  • "Na dobre i na złe", gdzie zagrała rolę Oliwii Popławskiej,
  • "Barwy szczęścia", gdzie zagrała rolę dziewczyny.

Z kim współpracuje Marta Bryła?

Na planie filmowym Marta Bryła współpracowała m.in. z:

 • Agnieszką Wiedłochą, Antonim Pawlickim, Sonią Bohosiewicz, Małgorzatą Kożuchowską, Anną Matysiak (w ramach filmu "Proceder"),
 • Aleksandrą Domańską, Romą Gąsiorowską, Grzegorzem Damięckim, Ewą Gawryluk, Weroniką Rosati (w ramach filmu "Podatek od miłości"),
 • Andrzejem Hausnerem, Aleksandrą Przesław, Dagmarą Bryzek, Mateuszem Królem (w ramach serialu "Korona królów").

 

Zobacz też: Agnieszka Kaczorowska-Pela, Tomasz Dedek, Jan Wieczorkowski, Weronika Książkiewicz, Renata Dancewicz, Olga Bołądź, Julia Kamińska, Jan Frycz, Andrzej Zieliński, Joanna Jarmołowicz, Krzysztof Szczepaniak, Dariusz Kordek, Maria Tyszkiewicz, Magdalena Wróbel, Jan Jankowski, Bartosz Porczyk, Janusz Kruciński, Wojciech MachnickiKatarzyna Maciąg,

 

Wydarzenia

Marta Bryła - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marta Bryła?

Miejscowości, w których Marta Bryła wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Wrocław.

Kiedy urodziła się Marta Bryła?
Marta Bryła urodziła się 21 lipca 1993 roku.
Skąd pochodzi Marta Bryła?
Marta Bryła urodziła się i wychowywała w Warszawie.
Ile wzrostu ma Marta Bryła?
Marta Bryła ma 170 cm wzrostu.
Kiedy rozpoczęła się kariera Marty Bryły?
Kariera Marty Bryły rozpoczęła się w 2013 roku.
Jak nazywał się pierwszy film lub serial Marty Bryły?
Marta Bryła pierwszy raz przed okiem kamery stanęła w serialu "Idealna niania". Zagrała tam rolę kandydatki na rolę - Marty.

Fani lubią też

Zobacz też