Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Renata Dancewicz

Renata Dancewicz

Renata DancewiczSzczegółyOpisWydarzeniaRenata Dancewicz - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
55 lat
data urodzenia:
07.02.1969
miejsce urodzenia:
Leszno
dyscyplina:
Aktorka filmowa, teatralna, serialowa i dubbingowa

Opis

Renata Dancewicz jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, uważaną za jedną z najpiękniejszych kobiet w naszym kraju. Odtwórczyni wielu kultowych ról, u boku najznakomitszych polskich aktorów, uważna jest po dziś dzień za ikonę polskiego aktorstwa, zmysłowości i kobiecości. Jak zaczynała się kariera znanej aktorki? Czy wszystko układało się gładko, a droga do osiągnięcia ogromnego sukcesu i rozgłosu należała do łatwych? Jakie fakty warto znać o Renacie Dancewicz? 

Renata Dancewicz i jej historia

Renata Dancewicz urodziła się 7 lutego 1969 roku w Lesznie. Aktorka ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. W początkowej fazie swojego życia artystka była zafascynowana historią starożytną. Aktorka przez dwa lata studiowała na popularnej, prestiżowej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, do której dostała się za drugim podejściem do egzaminów wstępnych.

 

Po dwóch latach studiów aktorka została jednak dyscyplinarnie skreślona z listy studentów, nie kończąc podjętej edukacji. Pomimo to, jej kariera rozwijała się niezwykle atrakcyjne, a w 1995 roku Renata Dancewicz zdała pozytywnie egzamin aktorski w trybie eksternistycznym. Co więcej, Renata Dancewicz przez rok studiowała także prawo, próbując swoich sił w zupełnie innym kierunku. Cechą charakterystyczną aktorki, oprócz doskonałej gry aktorskiej, jest ponadprzeciętna uroda, która uważana jest za symbol seksapilu współczesnego kina. 

 

Prywatnie Renata Dancewicz jest w związku małżeńskim z jednym z najwybitniejszych polskich brydżystów - Tomaszem Winciorkiem. Para doczekała się jednego dziecka.

Dorobek artystyczny Renaty Dancewicz 

Na swój dorobek artystyczny aktorka zaczęła pracować już w klasie maturalnej. Za swój debiut aktorski artystka uważa rolę Klary, w którą wcieliła się w ramach szkolnej inscenizacji "Ślubów Panieńskich" Aleksandra Fredry. Jeśli zaś chcemy wyróżnić debiut zawodowy, pierwsze kroki Renata Dancewicz stawiała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Początki swojej aktorskiej kariery to także praca w Teatrze Kwadrat.

 

Oprócz teatru bardzo szybko młodą artystkę pokochał wielki, szklany ekran. W 1993 roku Renata Dancewicz wystąpiła w "Samowolce", wcielając się w rolę Anki. To był początek do objęcia wielu, pierwszoplanowych bądź drugoplanowych ról w doskonałych, polskich filmach, takich jak "Diabelska Edukacja", "Wynajmę Pokój...", "Pułkownik Kwiatkowski", "Eukaliptus", "E=mc2", "Siedem przystanków na drodze do raju", "Deborah", "33 sceny z życia", "Bejbi blues" oraz wiele innych. 

 

Oprócz teatru czy filmu, Renata Dancewicz wzięła udział w wielu znakomitych produkcjach serialowych. Zobaczyć mogliśmy ją w serialu "Radio Romans" jako Agnieszkę Piotrowską, słynnym serialu "Ekstradycja" jako Beatę, serialu "Siedlisko", jako odtwórczyni roli Izy. Co więcej, od 2003 roku Renata Dancewicz gra w serialu "Na Wspólnej". Na swoim koncie artystka może zapisać udział także w takich serialach jak "Prawo Agaty", "Komisarz Alex", "Wojenne dziewczyny", "Szpilki na Giewoncie", "Ojciec Mateusz". 

 

W związku z ciekawą, oryginalną barwą głosu, Renata Dancewicz użyczyła swojego głosu w polskim dubbingu do filmu "Stefan Malutki" jako Basia, czy w "The Sting! Kariera gangstera" jako Daisy.

 

Rozwijając swoje pasje, wciąż dążyć do dalszego rozwoju, aktorka wzięła udział w programie Taniec z Gwiazdami, gdzie pod czujnym okiem Marcina Olszewskiego zdobyła piąte miejsce, odpadając dopiero w szóstym odcinku programu. 

Nagrody uzyskane przez aktorkę

Renata Dancewicz jest laureatką nagrody indywidualnej w kategorii za najlepsze role drugoplanowe w takich filmach jak Pułkownik Kwiatkowski, Tato czy Deborah, które przyznane zostały na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Współpraca z innym artystami

Renata Dancewicz w związku z pracą w wielu filmach, spektaklach teatralnych czy serialach, współpracuję z wieloma, doskonałej klasy artystami. Często mogliśmy widywać ją u boku Marka Kondrata. W wielu produkcjach, takich jak np. Pułkownik Kwiatkowski czy Ekstradycja, aktorzy tworzyli serialową czy filmową parę. Na swoim koncie mają aż dziewięć wspólnych produkcji. Co więcej, aktorka bardzo często współpracuje także z Adamem Ferencym, Mirosławem Zbrojewiczem czy Witoldem Wielińskim. 

Źródło zdjęcia: FOTON/PAP

Wydarzenia

Renata Dancewicz - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Renata Dancewicz?

Miejscowości, w których Renata Dancewicz wystąpi w najbliższym czasie: Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Radom, Łódź.

Czy Renata Dancewicz ma na swoim koncie inne osiągnięcia niż te związane z aktorstwem?
Renata Dancewicz oprócz tego, że jest doskonałą aktorką, jest członkiem Polskiego Związku Brydża Sportowego, nosząc tytuł Mistrza Międzynarodowego.
Czy Renata Dancewicz ma dzieci?
Renata Dancewicz ma syna Jerzego, który urodził się 15 września 2003 roku.
Ile wzrostu ma Renata Dancewicz?
Aktorka liczy 168 cm wzrostu.
Który film przyniósł Renacie Dancewicz największą popularność?
Renata Dancewicz zdobyła ogromną popularność i przychylność szerokiej grupy osób po współpracy z Markiem Kondratem w filmie Pułkownik Kwiatkowski.
Ile lat ma Renata Dancewicz?
Renata Dancewicz urodziła się 7 lutego 1969 roku.

Fani lubią też

Zobacz też