Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Adam Woronowicz

Adam Woronowicz

Adam WoronowiczOpisWydarzeniaAdam Woronowicz - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Adam Woronowicz to aktor teatralny i filmowy. Urodził się w 1973 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej.

 

Zaraz po ukończeniu rozpoczął współpracę z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był tez częścią zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2010 roku jednak ponownie związał się z TR Warszawa.

Adam Woronowicz Piękni czterdziestoletni

Zapraszamy na spotkanie z Adamem Woronowiczem! Wydarzenie online zorganizowane zostało przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i TR Warszawa. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Piękni Czterdziestoletni, poprowadzi je Michał Smolis.  

 

 

U Grzegorza Jarzyny wcielił się w rolę Mężczyznę w "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej (2009), Arthura Holmwooda w "Nosferatu" według Brama Stockera (2011) i "Drugiej kobiecie" Johna Cassevetesa (2014), u Artura Urbańskiego Markusa w "Wiarołomnych" Ingmara Bergmana, a u Natalii Korczakowskiej Snauta w "Solaris. Raporcie" Stanisława Lema (2009). Wielkim sukcesem Woronowicza był spektakl Kornéla Mundruczó "Nietoperz" na motywach "Zemsty nietoperza"Johanna II Straussa.

Adam Woronowicz w spektaklach TR Warszawa

W TR Warszawa występował w spektaklach  Anny Karasińskiej – debiutanckim "Ewelina płacze", za który został wyróżniony nagrodą aktorską dla zespołu podczas 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W czerwcu 2018 roku w Teatrze Oratorium przedpremierowo odbył się pokaz spektaklu "Jestem z tobą", oparte na dzienniczku świętej Faustyny. Adam Woronowicz był jego reżyserem.

Adam Woronowicz na dużym ekranie 

Aktor pracował m.in. z Urszulą Urbaniak przy jej debiucie reżyserskim - "Torowisku" (1999), który przedstawiał historie młodych ludzi próbujących uciekać z nudnego, prowincjonalnego miasta. Wcielił się tam w postać Andrzeja. Wystąpił również jako Maurycy - syn George Sand w biograficznym filmie o Chopinie Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości" (2002).

 

Jego głośną rolą była rola księdza Popiełuszki w biograficznym filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego (2009). Uznaną przez krytyków drugoplanową  rolę zagrał w w filmie Rewers  Borysa Lankosza (2009). Postać księgowego, pana Józefa, nieszczęsnego kandydata na męża głównej bohaterki (Agata Buzek) pozwoliła zdobył mu nominację do nagrody Orła za drugoplanową rolę męską. W późniejszych latach nominowany do niej za rolę drugoplanową był jeszcze cztery razy.

 

W 2010 roku zdobył nagrodę za rolę szefa gangu w filmie Chrzest Marcina Wrony.  W 2016 roku zdobył też nagrodę za rolę w ostatnim filmie reżysera Demon. 

 

Można było oglądać go też w roli seryjnego mordercy w filmie Czerwony Pająk Marcina Koszałki z 2015 roku. Wcielił się tam w postać Karola Kota, który znany jest też jako Wampir z Krakowa, który wzbudzał strach na krakowskich ulicach w latach 60. Główną rolę męską zagrał w filmie Kamerdyner Filipa Bajona. Za pracę w tej produkcji został wyróżniony Złotymi Lwami za najlepszą pierwszoplanową rolę męską podczas 43. FPFF w Gdyni. Przyniosła mu też nominację do Orłów. Grał również w telewizyjnych serialach "Czas honoru", "Krew z krwi" i "Pakt".

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Telemagazyn, CC-BY-SA 3.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Adam Woronowicz - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Adam Woronowicz?

Miejscowości, w których Adam Woronowicz wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Fani lubią też

Zobacz też