Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Jan Wieczorkowski

Jan Wieczorkowski

Sprawdź wydarzenia
Jan WieczorkowskiSzczegółyOpisWydarzeniaJan Wieczorkowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
52 lata
data urodzenia:
24.02.1972
miejsce urodzenia:
Rabka-Zdrój
dyscyplina:
Aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy
social media:

Opis

Jan Wieczorkowski to aktor młodego pokolenia, który popularność zdobył dzięki roli w serialu TVP1 "Klan". Wielu pamięta go również, jako narzeczonego Moniki Brodki, z którą rozstał się w 2006 roku. To jednak jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć o tym utalentowanym aktorze. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Początki kariery

Jan Wieczorkowski pochodzi z Rabki-Zdrój, gdzie urodził się i spędził swoją młodość. Jego ojciec był burmistrzem tego miasta, a matka dobrze zapowiadającą się malarką. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce–Zdroju w 1992 roku młody Janek postanowił więc iść artystyczne ślady matki i zapisał się na studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. Studia aktorskie ukończył 5 lat później. Podczas obrony dyplomu zagrał w sztuce Rolanda Topora "Joko świętuje rocznicę", za którą w 1997 roku dostał nagrodę na II Festiwalu Przedstawień Dyplomowych w Łodzi. Co więcej, za czasów studenckich odbył się też jego debiut kinowy. Mowa o dramacie psychologicznym Andrzeja Barańskiego "Dzień wielkiej ryby", którego premiera miała miejsce w 1996 roku.

Pierwsza duża rola w serialu

Ukończenie szkoły aktorskiej było dla niego początkiem kariery. Niedługo po zdobyciu dyplomu aktor dostał się do obsady jednego z najpopularniejszych seriali drugiej połowy lat 90. – "Klan". Jan Wieczorkowski otrzymał w nim rolę Michała, którym był aż do 2004 roku. Kiedy odchodził z tej telenoweli miał już na swoim koncie występ aż w 854 odcinkach! Co więcej, w 1998 roku aktor pojawił się również na dużym ekranie, m.in. w komedii "U pana Boga za piecem", a w 2000 roku zagrał w  filmach "To ja, złodziej", "Pierwszy milion" oraz "Enduro Bojz".

Przygoda z dubbingiem i muzyką

W 2002 r. Jan Wieczorkowski po raz pierwszy użyczył swojego głosu – na potrzeby bajki "Pinokio". Zrobił to ponownie w 2008 roku, kiedy dubbingował postać Rexa w produkcji "Speed Racer". Co więcej, w tym samym czasie po raz pierwszy wystąpił w klipie wideo do piosenki "Drogi kolego" Patrycji Markowskiej, która ukazała się w 2002 roku. W teledysku wystąpił jeszcze raz 2012 roku w piosence Ani Dąbrowskiej "Bawię się świetnie". 

Odejście z "Klanu" i dalsza kariera

Choć podjęcie decyzji o odejściu z "Klanu" nie była dla aktora lekka, okazała się strzałem w dziesiątkę. Wtedy bowiem jego kariera aktorska zaczęła się rozpędzać. Aktor wystąpił w kilku serialach, w tym m.in. w "Pensjonat pod Różą", "Zakręcone", "Oficer", "Królowie śródmieścia", "Twarzą w twarz", "Niania", "Ojciec Mateusz". Jednak to w serialu "Fala zbrodni" spędził kolejne 4 lata, gdzie zagrał aż w 88 odcinkach. Współpracę przy produkcji tego serialu zakończył w 2008 r., kiedy dostał rolę w "Czasie honoru", w którym występował aż do 2014 roku.

Dalsze losy

Po występie w emitowanym na TVP2 "Czasie honoru" Jan Wieczorkowski pojawił się także w serialu "Hela w opałach" oraz "M jak miłość", gdzie przez 2 lata wcielał się w postać Jacka. W międzyczasie pojawił się także w "Na dobre i na złe", gdzie zaistniał jako kardiolog Marek. W 2018 roku otrzymał on natomiast rolę w brytyjskim dramacie wojennym "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". W filmie wcielił się w postać pilota Ludwika Witolda Paszkiewicza. Rok 2018 przyniósł ma także rolę w serialu historycznym "Korona królów", gdzie zgrał księcia Władysława Garbatego.

 

Ponadto pojawił się także na deskach Teatru Kamienica w "Czarnej komedii" Petera Shaffera, a rok później w "Blefie" Andrew Payne’a. Po tym jak w 2019 otrzymał on główną rolę w serialu "Stulecie Winnych" można jednak śmiało stwierdzić, że aktor ma smykałkę do produkcji historycznych. 

Aktywizm oraz występy w reklamach

Mało kto wie o tym, że aktor jest również aktywistą społecznym. W 2014 roku pojawił się m.in. w kampanii "Szacunek i wsparcie", którą zorganizowano na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Ponadto wziął on również udział w kampanii "Wolność liczy się w każdym wieku", która odbyła się w 2018 r. Wraz z gwiazdami takimi jak Katarzyna Herman, Mateusz Damięcki i Olga Kalicka, aktor wstąpił na rzecz 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Ponadto może być on także znany z reklam telewizyjnych. W 2017 roku Jan Wieczorkowski wystąpił bowiem wraz z Penelope Cruz w reklamie piwa Karmi.

 

 

Zobacz też: Ewa Skibińska, Agata Kulesza, Barbara Kurdej-Szatan, Mikołaj Krawczyk, Adriana Kalska, Kazimierz Mazur, Julia Kamińska, Anna Dereszowska, Mateusz Banasiuk, Jan Frycz, Anna Iberszer, Tomasz Sapryk, Maria Winiarska, Jarosław Gajewski, Przemysław Sadowski, Krzysztof Dracz, Ludmiła Warzecha, Katarzyna Herman, Jerzy Grzechnik, Maria Tyszkiewicz,

 

Wydarzenia

Jan Wieczorkowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Jan Wieczorkowski?

Miejscowości, w których Jan Wieczorkowski wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Lublin, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, Chorzów, Wrocław, Gdynia, Bielany Wrocławskie.

Skąd pochodzi Janek Wieczorkowski?
Aktor urodził się w Rabka-Zdrój, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera.
Kim byli rodzice Janka Wieczorkowski?
Ojciec aktora Jan Andrzej Wieczorkowskiego był burmistrzem Rabki-Zdroju, a matka Maria Wieczorkowska była malarką.
Gdzie studiował Jan Wieczorkowski?
Jan Wieczorkowski studiował aktorstwo na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie zdobył dyplom w 1997 roku.
Pierwsza duża rola Janka Wieczorkowski?
Na wielkim ekranie aktor zadebiutował jeszcze za czasów studenckich. Jego debiutem kinowym była rola w filmie Andrzeja Barańskiego "Dzień wielkiej ryby". Premiera tego dramatu psychologicznego odbyła się w 1996 roku.
W jakiej reklamie i z kim wystapił ?
Jan Wieczorkowski wystąpił w 2017 roku w reklamie piwa Karmi – razem ze słynną aktorką Penelope Cruz.

Fani lubią też

Zobacz też