Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskarzeszowskie-juwenaliaopener-festivaldawid-podsiadloheilung
Home Artysta Jacek Bończyk

Jacek Bończyk

Jacek BończykOpisWydarzeniaJacek Bończyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Jacek Bończyk to pochodzący z Wałbrzycha polski aktor filmowy, głosowy i teatralny, a także autor tekstów, piosenkarz, reżyser i scenarzysta spektakli muzycznych. Należy do zespołów rockowych: Nowe Sytuacje i Bończyk/Krzywański. Jest autorem polskich wersji językowych wielu piosenek w filmach, m.in. “Shrek”, “Mała Syrenka” czy “Niedźwiedź w wielkim niebieskim domu”. Ma też na koncie kilka recitali oraz płyt. Pisze teksty m.in. dla Michała Bajora i Katarzyny Groniec.

Jacek Bończyk informacje o aktorze

Jacek Bończyk urodził się 31 maja 1967 w Wałbrzychu. W latach osiemdziesiątych XX wieku był harcerzem oraz instruktorem Wałbrzyskiej Chorągwi ZHP, Wałbrzyskiej Środowiskowej Drużyny Staroharcerskiej “Fokszekmek” i Kręgu Instruktorskiego “Draka”. W roku 1992 ukończył studia na  wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu). Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Wyróżnienie XIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1992 r.), Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000 r.), Nagroda za najlepszy spektakl muzyczny w 2015 roku - musical “Cyrano” - w ramach X edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury czy Dyplom Mistrzowski Kapituły im. Aleksandra Bardiniego - Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2017 r.). Był mężem aktorki Olgi Bończyk.

Jacek Bończyk spektakle

Wiele jest ról teatralnych które zagrał Jacek Bończyk. Spektakle, które swoją grą aktorską zaszczycił artysta, to już lista kilkudziesięciu wydarzeń teatralnych, takich jak “Terapia Jonasza” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, “Galeria - piosenki Jacka Kaczmarskiego” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu czy “Tuwim dla dorosłych” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Grał m.in. Cliffa w musicalu “Cabaret” oraz “Brada” w “The Rocky Horror Show”. Jacek Bończyk to także uznany reżyser i scenarzysta teatralny, którego praca wielokrotnie została nagrodzona. 

 

Jacek Bończyk to artysta niezwykle aktywny, także na deskach teatrów polskich. Niedawno można było go zobaczyć w spektaklu “Młynarski - obowiązkowo”. Bilety na spektakle z jego udziałem to gwarancja spotkania z kulturą najwyższej próby.

 

Jacek Bończyk - kariera filmowa i telewizyjna

Kariera filmowa i telewizyjna Jacka Bończyka jest równie udana jak teatralna. Wystąpił w wielu filmach kinowych i serialach telewizyjnych, w tym w “Ojcu Mateuszu”, “Barwach szczęścia” czy “Marszałku Piłsudskim”. Jego głos młodszej publiczności może być znany z niezliczonych ról dubbingowych, m.in. w seriach “Miasto piesprawia”, “Myszka Miki i przyjaciele”, “Wszystkie psy idą do nieba” i “Scooby Doo”. To autor piosenek do polskich wersji zagranicznych hitów, w tym do “Shreka” i “Małej Syrenki” oraz wielu innych. Od roku 2016 jest też wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Wydarzenia

Jacek Bończyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Jacek Bończyk?

Miejscowości, w których Jacek Bończyk wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Poznań, Katowice, Gdynia, Kraków.

Jakie spektakle reżyserował Jacek Bończyk?
Jacek Bończyk jest reżyserem wielu spektakli teatralnych i kulturalnych wydarzeń, w tym między innymi: “Walc na trawie - piosenki Marka Grechuty” (Teatr Syrena w Warszawie, 2008), “Osiecka czy Młynarski?” (Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, 2009), “Nie dorosłem. Piosenki Stanisława Staszewskiego” (Teatr Syrena w Warszawie, 2011), “Singielka czyli na co ja czekam?” (Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2011), “Zorro” (Teatr Muzyczny w Łodzi, 2012), “Śpiewamy Młynarskiego - I Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego” (Zatoka Sztuki w Sopocie, 2013), “Jacek Kaczmarski. Lekcja historii” (Teatr Ateneum w Warszawie, 2014), “Młynarski - obowiązkowo” (Teatr 6. piętro w Warszawie, 2015), “Młody Frankenstein” (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2016), “Cabaret” (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2018), “Piosenka jest dobra na wszystko” (Teatr Muzyczny w Łodzi, 2021).
Kiedy zaczęła się kariera Jacka Bończyka?
Kariera Jacka Bończyka zaczęła się w roku 1992 od spektakli “Cabaret”, “Skrzypek na dachu” i “Betlejem polskie” w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu.

Fani lubią też

Zobacz też