Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Cezary Pazura

Cezary Pazura

Cezary PazuraSzczegółyOpisWydarzeniaCezary Pazura - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
61 lat
data urodzenia:
13.06.1962
miejsce urodzenia:
Tomaszów Mazowiecki
dyscyplina:
aktor, reżyser, youtuber
social media:

Opis

Cezary Pazura zaliczany jest do grona najznakomitszych polskich aktorów. Odegrał ogromną liczbę kultowych ról. Pomimo długiej obecności na scenie, znany i lubiany jest także wśród młodego pokolenia. Szerokiej publiczności Cezary Pazura znany jest przede wszystkim jako aktor komediowy. Nie jest to jednak jedyna pasja aktora. Gdzie się urodził i wychował? Jak wyglądały jego pierwsze kroki na scenie artystycznej? Przyjrzyjmy się kultowej postaci świata teatru, seriali oraz filmu.

Cezary Pazura i jego historia

Cezary Pazura urodził się oraz wychował w Tomaszowie Mazowieckim, na Osiedlu Niewiadów. Aktor jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, szkoły muzycznej w klasie klarnetu oraz Policealnego Studium Gastronomicznego, gdzie uczył się, kiedy nie dostał się za pierwszym razem do wymarzonej szkoły aktorskiej. Cezary Pazura ukończył w 1986 roku Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W trakcie studiów, w celu zdobycia pieniędzy, aktor dorabiał jako kelner. Jego kariera zaczął się dynamicznie rozwijać, a Cezary Pazura stał się aktorem niezwykle rozchwytywanym. 

 

Dziś Cezary Pazura jest aktorem teatralnym, filmowym, serialowym, dubbingowym. Co więcej, Cezary Pazura jest także reżyserem, producentem, artystą kabaretowym, youtuberem, a okazjonalnie także prezenterem telewizyjnym, a nawet piosenkarzem. Przez kolegów określany mianem "człowieka orkiestry". 

 

Życie prywatne aktora również obfitowało w barwne epizody. Trzykrotnie zawierał związki małżeńskie- z Żanetą Pazurą, Weroniką Pazurą oraz Edytą Pazurą. Ma także liczną gromadkę dzieci. 

Dorobek artystyczny Cezarego Pazury

Cezary Pazura to jeden z aktorów o najbogatszym dorobku artystycznym na polskiej scenie artystycznej. Występował w ogromnej ilości ról teatralnych, na deskach Teatru Ochoty w Warszawie, w Teatrze Powszechny w Warszawie, Teatr Scena Prezentacje w Warszawie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, Teatr 6. piętro, Teatr Capitol w niezliczonej liczbie spektakli, takich jak m.in.: Ożenek, Bóg mordu, Ożenek 2, Wujek Czarek na żywo, Ucho prezesa czyli Scheda, Król Lear, Ryszard III, Maria i Woyzeck oraz wiele innych. 

 

Cezary Pazura jest znany szerokiej grupie odbiorców także z wielkiego, szklanego ekranu. Debiut filmowy miał miejsce w 1986 roku w filmie Czarne Stopy. Wziął udział w takich produkcjach filmowych jak: Pożegnanie z Marią, Psy, Psy 2, Psy 3, Polska śmierć, Ostatnia krew, Nic śmiesznego, Tato, Dzieci i ryby, Kiler, Sara, Sztos, Szczęśliwego Nowego Roku, Kiler-ów 2-óch, E=mc², Chłopaki nie płaczą, Ajlawju, Kariera Nikosia Dyzmy, Złoty środek, Pitbull, 7 uczuć, Ostatni pies, W imię zasad oraz wiele, wiele innych. Bardzo dużą popularnością cieszą się rolę wykonane przez Cezarego Pazurę także w takich produkcjach filmowych jak: Rozmowy kontrolowane, Wielka wyspa, Enak czy Kraj Świata. 

 

Cezary Pazura występuje także w serialach, grając w nich jedne z głównych ról. Do jednych z najbardziej popularnych należy: 13 Posterunek, Pogranicze w ogniu, Faceci do wzięcia, Przypadki Cezarego P., Ślepnąc od świateł. 

 

Cezary Pazura jest także cenionym aktorem dubbingowym. Swojego niezwykle popularnego głosu udzieli w takich produkcjach jak: Epoka lodowcowa, jako Numernabis w filmach komediowych Asterix i Obelix: Misja Kleopatra i Asterix na olimpiadzie, filmie Looney Tunes znowu w akcji, Rybki z ferajny, Shrek Forever i wiele innych. 

Nagrody

Cezary Pazura w związku z ogromnym dorobkiem artystycznym jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Do najbardziej znaczący należy nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Cezary Pazura jest zdobywcą dwóch Złotych Lwów, dwóch Złotych Kaczek, Telekamery, Świra. Aktor jest także laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, Kaliskich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Filmów Akcji oraz innych. 

Współpraca z innymi artystami

Cezary Pazura współpracował z wieloma aktorami oraz reżyserami. Na szczególne wyróżnienie zasługują tacy twórcy jak: Marek Koterski, Olaf Lubaszenko, Juliusz Machulski, Maciej Ślesicki, Władysław Pasikowski. 

 

W związku z ogromną liczbą produkcji, w swoje karierze artystycznej aktor współpracował z wieloma wybitnymi osobistościami, takimi jak m.in.: Olaf Lubaszenko, Mirosław Zbrojewicz, Tomasz Sapryk, Radosław Pazura, Maciej Kozłowski, Bogusław Linda, Jerzy Bończak, Piotr Gąsowski, Sławomir Sulej, Piotr Zelt, Leon Niemczyk i inni.

 

Zobacz też: Marian Opania, Anna Dereszowska, Marieta Żukowska, Andrzej Zieliński, Aneta Zając, Zdzisław Wardejn, Anna Ilczuk, Katarzyna Żak, Anna Mucha, Michał Mikołajczak, Kasia Kołeczek, Hanna Śleszyńska, Viola Arlak, Anna Mrozowska, Ewa Cichocka, Robert Tondera, Paweł Orleański, Olga Paszkowska, Sambor Czarnota, Maria Niklińska,

Wydarzenia

Cezary Pazura - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Cezary Pazura?

Miejscowości, w których Cezary Pazura wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodził się Cezary Pazura?
Cezary Pazura, urodzony 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim, jest polskim aktorem (teatralnym oraz filmowym), reżyserem, artystom kabaretowym oraz byłym piosenkarzem. Jest uznawany za jednego z najpopularniejszych aktorów polskiego kina lat 90.
Jak rozpoczęła się kariera muzyczna Cezarego Pazury?
Cezary Pazura w 1999 roku wydał swój debiutancki album studyjny pod tytułem "Płyta Stereofoniczna", która zawierała utwory, skomponowane przez Jacka Kochana z tekstami Rafała Bryndala, Szymona Majewskiego oraz Piotra Bukartyka. Album promował trzema singlami: "Mam chorą wyobraźnię", "Przystojny jestem" i "Był pochmurny dzień". Singiel "Przystojny jestem" dotarł do 27. miejsca listy przebojów Programu III Polskiego Radia.
Jak wyglądała kariera reżyserska Cezarego Pazury?
W 2007 Cezary Pazura zrealizował jeden z odcinków serialu "Faceci do wzięcia". W 2010 zrealizował swój film pod tytułem "Weekend", który był jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim. Za film "Weekend" w 2012 roku otrzymał antynagrodę Węża dla najgorszego reżysera.
Jak nagrody, związane z karierą aktorską, otrzymał Cezary Pazura?
Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w Teatrze Ochoty w Warszawie, w którym występował od 1983 do 1991 roku. W 1987 otrzymał nagrodę jury za monodram "Człowiek z przedmieścia". W 1993 roku, za rolę w sztuce "Kaczo" został odznaczony nagrodą dla młodych aktorów na XXXIII Kaliskich Spotkaniach teatralnych. Od 2012, aż po dziś, Cezary Pazura występuje w Teatrze 6. piętro.
Czy Cezary Pazura prowadzi kanał w serwisie internetowy YouTube?
Cezary Pazura w 2015 roku założył kanał w serwisie internetowy YouTube. Początkowo publikowane były tam występy kabaretowe, a obecnie prowadzi video-bloga. Jego konto liczy prawie 700.000 subskrybentów.
Ile wzrostu ma Cezary Pazura
Cezary Pazura ma 185 cm wzrostu.
Czy Cezary Pazura ma dzieci?
Cezary Pazura ma czwórkę dzieci- Ritę, Amelię, Anastazję oraz Antoniego.
Która rola przyniosła Cezaremu Pazurze największą popularność?
Cezary Pazura zdobył popularność poprzez kreację Edwarda Wiadernego w filmie Kroll.
Czy Cezary Pazura ma rodzeństwo?
Cezary Pazura ma brata - Radosława Pazurę.

Fani lubią też

Zobacz też