Na czasie

voucher-kinowy-heliosspeedlandopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskasun-festival
Home KSW: Konfrontacja Sztuk Walki

KSW: Konfrontacja Sztuk Walki

KSW: Konfrontacja Sztuk WalkiOpisBiletyZawodnicyMiejsca

Czym jest KSW?

KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki to największa polska federacja MMA (mixed martial arts, czyli mieszane sztuki walki) promujące rozwój tego sportu. Założona została w 2004 roku przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego – dwóch przedsiębiorców, których połączyła pasja do sztuk walki. Pierwsza gala odbyła się tego samego roku w restauracji Champions w Warszawie. Początkowo, wydarzenia nie gromadziły szczególnych tłumów, jednak z roku na rok wyraźnie zyskiwały na popularności.

Momentem przełomowym była zgoda Polsatu na transmitowanie wydarzeń KSW. Z uwagi na rosnące zainteresowanie publiczności, gale zaczęto organizować w coraz większych lokacjach np. na warszawskim Torwarze, a także za granicą Polski. Dziś federacja KSW jest liderem wśród organizacji MMA w Europie i jedną z najważniejszych organizacji na świecie. Starcia zawodników oglądają dziesiątki tysięcy widzów na żywo, a oglądalność transmisji wynosi setki tysięcy.

Bilety na KSW

MMA

MMA to sport wymagający od zawodników wszechstronnych zdolności, ogromnej precyzji ruchu, siły, zwinności i szybkości. Sztuki walki wymagają wielu poświęceń i wyrzeczeń. To sport trudny nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Zakres dozwolonych technik jest bardzo szeroki. Dopuszczalne są wszelkie techniki stosowane w innych sportach walki bez broni. W MMA liczy się wszechstronność. Najlepsi zawodnicy łączą chwyty zapaśnicze, uderzenia oraz umiejętności obalenia przeciwnika. Walki KSW odbywają się na ringu lub w klatce. 

Zasady walki

Gala KSW składa się z walk, które odbywają się na dystansie 2 lub 3 rund. Starcia o mistrzostwo nagradzane pasem, przewidują 3 rundy. Każda z nich trwa 5 minut, wówczas następuje 1-minutowa przerwa. Charakterystyczny ring, na którym odbywają się pojedynki ma 8x8 m. Jeżeli starcie ma przebiegać w klatce, musi ona mieć przekątną o długości 9 metrów. Walkę oceniają sędziowie, którzy przyznają odpowiednią ilość punktów zgodnie z kryteriami sędziowania stowarzyszenia komisji stanowych w USA. Punktacja rund prezentuje się następująco:

10-10 remis
10-9 lekka przewaga
10-8 wygrana
10- 7 dominacja 

Podczas walk wymagany jest od zawodnika stosowny strój ochronny. Każdy musi posiadać ochraniacz szczęki i suspensor oraz odpowiednie rękawice, dostarczane przez organizatora. 

Sposoby na zwycięstwo 

Istnieje wiele sposobów na wygranie walki. Najbardziej brutalnym jest knockout przez uderzenie (KO) lub knockout techniczny (TKO). Różnią się tym, że w przypadku KO przeciwnik upada na ring po wcześniej wymierzonym ciosie lub kopnięciu i nie jest w stanie kontynuować walki. TKO wymaga interwencji sędziego ringowego lub lekarza ringowego. Może to nastąpić w sytuacji wyraźnej dominacji jednego zawodnika nad drugim, a przeciwnik nie jest w stanie się obronić, lub gdy sytuacja zagraża zdrowiu. Może to również nastąpić, kiedy zawodnik straci przytomność. Starcie może również przerwać sekundant, poddając tym samym swojego zawodnika.

Innym sposobem na wygraną jest poddanie (S) i poddanie techniczne (TS). Poddanie następuje w momencie, gdy jeden zawodnik musi przerwać walkę, więc odklepuje 2 lub więcej razy matę, przeciwnika lub własne ciało. Możliwe jest również zasygnalizowanie poddania poprzez krzyk. TS, czyli poddanie techniczne to sytuacja, w której to sędzia ringowy uznaje poddanie, ponieważ zawodnik nie może się bronić, krzyczy np. z bólu, albo nie odpowiada. Sędzia może również zauważyć, gdy technika przeciwnika jest tak precyzyjna a dany ruch zastosowany przez jednego zawodnika, prowadzi do poddania przeciwnika.

Walka może zakończyć się zwycięstwem w momencie dyskwalifikacji, będącej ukaraniem zawodnika za łamanie zasad. Następuje to, gdy sędziowie (ringowy i główny) po konsultacji, decydują, że zawodnik trzy razy złamał zasady nieumyślnie lub raz z premedytacją, albo sfaulował przeciwnika, który w takiej sytuacji nie może kontynuować walki.

Niedozwolone ruchy

Dyskwalifikacja może nastąpić w momencie, gdy jeden z zawodników zastosuje na drugim niedozwolone ruchy. Lista takich zachowań jest precyzyjnie określona i zawiera m.in.: uderzenia w tył głowy, w kręgosłup, nerki, kopnięcia w krocze, ciosy wymierzone łokciem w twarz i tułów (12-6), a także szczypanie, drapanie, ciągnięcie za włosy, wsadzanie palców w oczy, łapanie za tchawicę, spodenki czy też rękawice rywala. Zawodnicy nie mogą też opuszczać ringu lub klatki celowo, atakować po czasie przerwy, po gongu lub w momencie, gdy sędzia musi rozdzielić przeciwników.

Zawodnicy i mistrzowie

Mistrzowie zdobywają tytuł w odpowiedniej kategorii wagowej. Dzielą się one na:

  • kogucią (do 61,2 kg)
  • piórkową (do 66 kg)
  • lekką (do 70 kg)
  • półśrednią (do 77 kg)
  • średnią (do 84 kg )
  • półciężką (do 93 kg)
  • ciężką (do 120 kg)

Aktualnymi mistrzami w kolejnych kategoriach wagowych zaczynając od koguciej, są: Sebastian Przybysz (Polska), Salahdine Parnasse (Francja), Marian Ziółkowski (Polska), Roberto Soldić (Chorwacja), który ma aktualny tytuł mistrza w kategorii półśredniej od 2018 i zdobyty w 2021 roku w średniej, następnie Ibragim Czużygajew (Rosja) i kończąc na kategorii ciężkiej – Phil De Fries (Anglia). To właśnie nazwiska najważniejszych aktualnie zawodników, którzy z zaangażowaniem będą toczyć walki o obronę tytułów. 

Znani zawodnicy

Jednym z najgłośniejszych nazwisk w KSW jest Mariusz Pudzianowski, który przyczynił się do wzrostu popularności tego sportu. Jego widowiskowe walki przyciągają szerokie grono odbiorców, nie tylko z kręgu MMA. Znany z kariery strongmana zawodnik, niejednokrotnie wyeliminował swoich rywali poprzez nokaut czy poddanie. Zwyciężył zdecydowaną większość wszystkich przeprowadzonych walk. 

Łukasz Jurkowski to jednej z najstarszych zawodników w historii KSW. Swoje występy rozpoczął już podczas pierwszego turnieju, który zakończył zwycięstwem. W następnych latach zwyciężył wiele walk, jednak w 2011 roku po porażce, zakończył chwilowo karierę zawodniczą, aby po 6 latach powrócić do kontynuowania sukcesów sprzed lat. Jedną z najbardziej widowiskowych walk była konfrontacja z Mariuszem Pudzianowskim podczas gali KSW 61: To Fight or Not To Fight, którą przegrał w 3 rundzie. 

Innym ważnym polskim nazwiskiem w KSW, tym razem zawodnikiem wagi piórkowej, jest Daniel Rutkowski. Jest on najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej w Polsce. Jego debiut w KSW był miłą niespodzianką dla fanów MMA. Zawodnik zaczął walczyć w KSW dopiero pod koniec 2021 roku i od razu znokautował swojego przeciwnika Filipa Pejicia, nie dając mu cienia szans na wygraną. O tym zawodniku z pewnością będzie jeszcze głośno w KSW.

Mamed Khalidov ten polski zawodnik czeczeńskiego pochodzenia to były mistrz wagi półciężkiej, a następnie średniej. Niejednokrotnie obronił tytuł i nagradzany był licznymi bonusami jak np. w kategorii Nokaut Wieczoru podczas KSW 55. W grudniu 2021 roku Khalidov przegrał walkę przez nokaut z mistrzem Roberto Soldiciem. Sytuacja wymagała interwencji lekarzy, a zawodnik został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jego powrót do zdrowia potrwa co najmniej 6 miesięcy, a przyszła kariera zawodowa może stać pod znakiem zapytania.

Gala Konfrontacji Sztuk Walki

Gale Konfrontacji Sztuk Walki to wiele ekscytujących starć, w tym widowiskowa walka wieczoru. To właśnie na nią najczęściej czekają kibice, ponieważ budzi ogromne emocje. Warto dodać, że sport ten nie jest skierowany tylko do mężczyzn. Duży procent publiczności stanowią kobiety, a od pewnego czasu organizowane są również walki tej płci. Polska kadra zawodników nie zawodzi kibiców i odnosi liczne zwycięstwa, również na arenie międzynarodowej.

Obecnie gale KSW organizowane są w największych i najważniejszych halach widowiskowych w kraju i za granicą. Są to między innymi PGE Stadion Narodowy, Arena Gliwice, czy Wembley Arena. Transmisja walk jest dostępna na platformie streamingowej przez internet, jednak taka forma oglądania wydarzenia nie zastąpi emocji, które sprzyjają publiczności uczestniczącej w widowisku na żywo. Z tego powodu warto zakupić bilety na gale KSW i oglądać walki z poziomu trybun. 

Zobacz też