Papa D

Papa D

Papa D (Papa Dance) to jedna z najbardziej znanych grup muzycznych w Polsce, grająca muzykę pop, new romantic i dance. Zespół powstał w 1984 roku z inicjatywy dwóch producentów muzycznych - Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego.

Historia Papa Dance

Początkowo zespół według planów Wesołowskiego i Zabrodzkiego, którzy wspierani byli przez wokalistę Grzegorza Zabrodzkiego miał być tylko pewnego rodzaju eksperymentem, który szybko przerodził się w prawdziwy klasyk polskiej sceny muzycznej, który działa na niej po dziś dzień.

 

Grupa szybko zyskała na popularności, dlatego do składu dołączyły kolejne osoby:

 • Grzegorz Wawrzyniak odpowiedzialny za wokal,
 • Marek Karczmarek odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe,
 • Tadeusz Łyskawa odpowiedzialny za perkusję.

Pierwotna nazwa zespołu nadana przy pierwszym występie brzmiała Papa Dock. Niestety, ze względu na ówczesną cenzurę i niezbyt dobre skojarzenia nazwa musiała zostać zmieniona. Wybór padł na Papa Dance.

 

Pierwsze przeboje zespołu nagrane w 1984 roku takie jak ''W 40 dni dookoła świata'' czy ''Ordynarny faul" spotkały się z entuzjastycznym odbiorem publiczności, co zachęciło zespół do dalszego działania i nagrywania kolejnych piosenek. Z uwagi na rozwój formacji do składu dołączyli kolejni muzycy grający na instrumentach klawiszowych, czyli Kostek Joriadis oraz Krzysztof Kasprzyk. Zespół zyskiwał sobie szybko na popularności, a latem w 1985 roku niemal rok po powstaniu formacji pojawiła się debiutancka płyta, zatytułowana po prostu ''Papa Dance (Savitor)".

 

Dobra passa zespołu trwała aż do na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 roku, kiedy to zarzucono zespołowi brak umiejętności zarówno co do gry na instrumentach, jak i śpiewu. Zespół jednak nie przejął się zbyt mocno krytyką i kontynuował swoją działalność. Po półtora roku działalności zespół został rozwiązany i przekształcony w duet Pawła Stasiaka i Kostka Joriadisa. Przez kolejne miesiące duet używał w dalszym ciągu nazwy Papa Dance, choć muzycy nie mieli do tego prawa. Dopiero po jakimś czasie w wyniku konkursu, który został przeprowadzony na antenie Programu Czwartego Polskiego Radia, duet Papa Dance przekształcono na Ex-Dance.

 

Paweł Stasiak i Kostek Joriadis po niepowodzeniach swojego duetu powrócili do zespołu, razem z Wesołowskim i Zabrodzkim tworząc grupę Papa Dance New Sound działającą w latach 1985-1986. To właśnie w tym składzie zespół stworzył jeden ze swoich największych przebojów znanych do dziś, czyli piosenkę ''Naj story'', która na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 w głosowaniu publiczności zdobyła 3. miejsce.

Rozłam w zespole i powstanie Papa D

Zespół w nowej formie z powodzeniem działał na polskiej scenie muzycznej aż do 1990 roku, kiedy to muzycy koncertowali w klubach polonijnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie co warto wiedzieć, zespół wydał swoją pierwszą składankową płytę ''The Best Of Papa Dance vol. 1". W czasie koncertów po USA podjęto decyzję o rozwiązaniu grupy, która miała w planach nową płytę, która z oczywistych względów nie została wydana.

 

Z inicjatywy Mariusza Zabrodzkiego zespół Papa Dance został aktywowany w 2001 roku. W składzie znaleźli się muzycy, którzy współpracowali ze sobą w latach 80. (Paweł Stasiak. Waldemar Kuleczka, Jacek Szewczyk, Tadeusz Łyskawa, Andrzej Zieliński, Dariusz Piskorz, Marcin Tywoniuk). Reaktywacja była udana, zespół grał bardzo dużo koncertów, wydawał kolejne nowe hity, zyskując sobie coraz większe grono wiernych fanów. W 2007 roku z zespołem pożegnał się współzałożyciel Mariusz Zabrodzki oraz Tadeusz Łyskawa. W grupie pozostali:

 • wokalista Paweł Stasiak,
 • gitarzysta solowy Jacek Szewczyk,
 • gitarzysta basowy Waldemar Kuleczka,
 • grający na instrumentach klawiszowych Marcin Tywoniuk,
 • perkusista Dariusz Piskorz.

W czasie zmiany składu doszło również do zmiany nazwy. Od tej chwili zespół nosił nazwę Papa D.

Dyskografia

Jako Papa Dance zespół wydał 7 płyt:

 • Papa Dance (1985)
 • Poniżej krytyki (1986)
 • Nasz ziemski Eden (1988)
 • The Best Of (1990)
 • Platynowa Kolekcja Papa Dance (1999)
 • Złota kolekcja (2004)
 • 1 000 000 fanek nie mogło się mylić (2005)

Jako Papa D zespół wydał 3 płyty:

 • Bezimienni (2008)
 • Papa Loves Dance (2013)
 • 35 lat Papa D - największe przeboje (2019)

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Papa D: Erika de Casier, DIIV, Crows, Iggy Pop, $NOT, Kacperczyk, Dry Cleaning, Altin Gün, Bikini Kill, Bedoes , Arooj Aftab, Squid, Yard Act, Natalie Bergman, DJ Seinfeld, Mdou Moctar, Alyona Alyona, The Armed, Pierre Bourne, shygirl, Q (Steven Marsden), Jaubi, Metronomy, Duchy, Lex Amor, Mura Masa, Ela Minus, Yves Tumor & Its Band, WaluśKraksaKryzys, Myd, Central Cee, Rina Sawayama, Prospa, ROMY, Molchat Doma,

 

Papa D - Często zadawane pytania

 • W najbliższym czasie Papa D wystąpi w:
 • Zespół Papa Dance powstał w 1984 roku z inicjatywy Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego
 • W zespole gra 5 muzyków - Paweł Stasiak (wokal), Waldemar Kuleczka (gitara basowa i wokal pomocniczy), Jacek Szewczyk (gitara), Dariusz Piskorz (perkusja), Marcin Tywoniuk (instrumenty klawiszowe)
 • Od 2007 roku zespół zmienił nazwę na Papa D
 • Jako Papa Dance zespół wydał 7 płyt (pierwszą w 1985 roku, ostatnią w 2005 roku). Po zmianie nazwy na Papa D pojawiły się jeszcze 3 albumy (w roku 2008, 2013 oraz 2019)
 • Piosenka powstała w 2016 roku i nosiła tytuł ''Mamy cały świat''.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Papa D
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Papa D BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Radzymin
24.11
czwartek, 20:00
Scena Cegielnia
sprawdzanie dostępności
od 99 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/