Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo
Home Artysta Rafał Szałajko

Rafał Szałajko

Rafał SzałajkoOpisWydarzeniaRafał Szałajko - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Rafał Szałajko to polski aktor występujący zarówno w teatrze, jak i przed obiektywem kamery. Szerszej publiczności może być znany z licznych ról serialowych oraz udziału w takich filmach jak "Planeta Singli 3" czy "Pitbull. Ostatni pies". Kształcił się na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

Historia Rafała Szałajko

Rafał Szałajko wychowywał się w Sanoku i to tutaj ukończył także szkołę średnią. Potem postanowił  się wyprowadzić z domu tuż po maturze. Chciał zdawać do szkoły teatralnej. Niestety nie udało mu się to za pierwszym razem. Rozpoczął więc naukę w studium aktorskim Lart w Krakowie, które przygotowuje przyszłych aktorów do egzaminów. W końcu udało mu się dostać upragnione miejsce na uniwersytecie. Dostał się na Wydział Aktorski wrocławskiego PWST. Dyplom otrzymał w 1998 roku.

Z rozpoczęciem kariery aktorskiej Rafał Szałajko nie czekał jednak aż do czasu ukończenia studiów. Już wcześniej pojawił się zarówno na planie filmowym, jak i deskach teatru. W 1996 roku zagrał w "Operze za trzy grosze" jako Kobstabl, która była wystawiana w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Swoją pierwszą przygodę przed obiektywem kamery miał natomiast rok wcześniej.

Rafał Szałajko po studiach współpracował z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Potem przeniósł się do Krakowa, gdzie związał się z tamtejszym Teatrem Stu. W końcu jednak ostatecznie postanowił związać swoje życie zarówno prywatne, jak i zawodowe ze stolicą. Zamieszkał w Warszawie, gdzie występował m.in. na scenie Teatru Capitol oraz Teatru Kamienica.

Rafał Szałajko w wywiadach wspomina, że początki jego kariery nie były proste. To były czasy, kiedy przeciętny Kowalski nie miał jeszcze dostępu do Internetu. Ponadto z rodzinnego miasta aktora do samego Krakowa jechało się nawet 8 godzin, a do Warszawy całą noc. Nie mówiąc już o Wrocławiu, który jest miastem jeszcze bardziej wysuniętym na zachód Europy.

Rafał Szałajko - największe sukcesy

Rafał Szałajko ma na swoim koncie jedną poważną nagrodę branżową, którą otrzymał w roku ukończenia studiów wyższych (1998). Było to wyróżnienie od Prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Zostało ono wręczone aktorowi na 16. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Lucjusza w spektaklu "Igraszki z diabłem" w reżyserii Jerzego Drdy.

Najpopularniejsze filmy, seriale i spektakle teatralne Rafała Szałajko

Rafał Szałajko wystąpił m.in. w:

 • filmach:
  • "Planeta singli 3", gdzie zagrał rolę dostawcy cateringu,
  • "Pitbull. Ostatni pies", gdzie zagrał rolę właściciela kawiarni,
  • "Ostatnia rodzina", gdzie zagrał rolę pielęgniarza w szpitalu,
 • serialach:
  • "Ojciec Mateusz", gdzie zagrał rolę Alfreda Chwały,
  • "O mnie się nie martw", gdzie zagrał rolę brata wędkarza,
  • "Komisarz Alex", gdzie zagrał rolę prezesa związku gołębiarzy - Kwaśniewicza,
 • spektaklach teatralnych:
  • "Opera za trzy grosze", gdzie zagrał rolę Konstabla,
  • "Historia PRL według Mrożka", gdzie zagrał rolę chórzysty,
  • "Igraszki z diabłem", gdzie zagrał rolę Lucjusza.

Z kim współpracuje Rafał Szałajko?

Na planie filmowym Rafał Szałajko współpracował m.in. z:

 • Dorotą "Dodą" Rabczewską, Cezarym Pazurą, Marcinem Dorocińskim, Agnieszką Kawiorską, Mirosławą Maludzińską (w ramach filmu "Pitbull. Ostatni pies"),
 • Joanną Jarmołowicz, Maciejem Stuhrem, Agnieszką Więdłochą, Weroniką Książkiewicz, Bogusławem Lindą, Tomaszem Karolakiem, Jakubem Józefowiczem (w ramach filmu "Planeta singli 3"),
 • Aleksandrą Konieczną, Andrzejem Sewerynem, Andrzejem Chyrą, Dawidem Ogrodnikiem (w ramach filmu "Ostatnia rodzina").

 

Zobacz też: Jakub Sasak, Wojciech Zieliński, Kazimierz Mazur, Kaja Paschalska, Marzena Rogalska, Maciej Zakościelny, Grzegorz Damięcki, Daniel Olbrychski, Krzysztof Ibisz, Anna Cieślak, Stanisław Banasiuk, Kazik Mazur, Ewa Konstancja Bułhak, Joanna Niemirska, Maciej Wilewski, Robert Rozmus, Jerzy Schejbal, Maja Barełkowska, Andrzej Szwan, Dominika Biernat,

 

Wydarzenia

Rafał Szałajko - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Rafał Szałajko?

Miejscowości, w których Rafał Szałajko wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Oświęcim.

Kiedy urodził się Rafał Szałajko?
Rafał Szałajko urodził się 15 maja 1974 roku.
Skąd pochodzi Rafał Szałajko?
Rafał Szałajko pochodzi z Sanoka, czyli miasta położonego w województwie podkarpackim.
Ile wzrostu ma Rafał Szałajko?
Rafał Szałajko ma 172 cm wzrostu.
Kiedy rozpoczęła się kariera Rafała Szałajko?
Kariera Rafała Szałajko rozpoczęła się w 1995 roku.
Jak nazywał się pierwszy film Rafała Szałajko?
Pierwszy film, w którym zagrał Rafał Szałajko, nazywał się "Wyspa przy ulicy Ptasiej". Aktor zagrał w nim Żyda w getcie.

Fani lubią też

Zobacz też