Newsletter

Na czasie

drift-masterswe-will-rock-youopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Mikromusic

Mikromusic

MikromusicOpisWydarzeniaMikromusic - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Mikromusic to zespół już od 20 lat obecny na polskiej scenie muzycznej. Ich twórczość, jak określają członkowie zespołu to avant art pop, otwarty na nowe poszukiwania muzyczne i wpływy jazzu, folku w wersji słowiańskiej i elektroniki oraz trip hopu. W 2016 r. i w 2018 r. r. zespół był nominowany do zdobycia najważniejszej polskiej nagrody muzycznej - Fryderyków. W 202 r. Mikromusic zdobyło statuetkę za album w kategorii muzyka poetycka. Mikromusic od lat utrzymuje się w czołówce polskiej muzyki, a ich koncerty przyciągają licznych fanów.

Historia zespołu Mikromusic

Natalia Grosiak - wokalistka i autorka tekstów i Dawid Korbaczyński (gitara) po raz pierwszy spotkali się w 1999 r., podczas warsztatów bluesowych organizowanych w Bolesławcu. Trzy lata później regularnie zaczęli występować z piosenkami w klubie Niebo. Od czasu, gdy zdobyli nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie występują pod nazwą Mikromusic, która ma najlepiej oddawać charakter ich twórczości. Po dotarciu do finałów sekcji Debiuty podczas festiwalu w Opolu, kariera w 2004 r., kariera grypy nabrała tempa. W 2006. ukazał się ich pierwszy album o nazwie Mikromusic. Płyta stanowiła mieszankę trip hopu z jazzem i funkiem. W debiutanckim krążku pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer i Sambor Dudziński. W tym czasie, wraz z rozwojem artystycznym i rosnącą popularnością, skład grupy uległ powiększeniu. Do zespołu dołączyli:

 

  • Robert Szydło - gitara basowa,
  • Łukasz Sobolak - perkusja,
  • Adam Lepka - trąbka,
  • Robert Jarmużek - instrumenty klawiszowe,
  • Piotr Pluta - realizator dźwięku.

Albumy studyjne

Grupa ma na swoim koncie 7 albumów studyjnych. Po debiucie z Mikromusic przyszła kolej na "Sennik" z 2008 r. Tytułowa piosenka porusza tematykę snów, ten motyw wraca także w "Kołysance Karolinki". Druga płyta była bardziej melodyjna, mniej zaś w niej elementów elektronicznych. Dwa lata później, w 2010 r. ukazał się album "SOVA", który w większym stopniu eksploruje obszar jazzu, z domieszką folku i psychodeliki. To z tej płyty pochodzi popularny, melodyjny singiel "Niemiłość" czy kontrowersyjny "Szkodnik".

 

W 2013 r. zespół Mikromusic powrócił z krążkiem "Piękny koniec". Wiele utworów z tego albumu było pisanych z myślą o wydaniu solowej płyty Natalii Grosiak, stąd jego odmienność od wcześniejszych wydań - o wiele bliżej mu do rockowych brzmień niż do jazzu. W warstwie tekstowej, album to lekkie i przekorne rozmyślania o końcu: życia, miłości i świata. Na krążku znalazły się m.in. takie utwory jak "Takiego chłopaka" czy "Pod włos". 2015 to rok w którym ukazał się album "Matka i żony", pełen niebanalnych, głębokich rozważań w tekstach. Warto wspomnieć, ze większość piosenek trafiła do ścieżki dźwiękowej filmu "Chemia".

 

Po upływie kolejnych dwóch lata ukazała się płyta Tak mi się nie che, pełna onirycznych melodii, idealnie pasujących do delikatnego, lecz zmysłowego głosu wokalistki, śmielej sięgająca po elektronikę. Najnowszy album to wydana w 2020 r. "Kraksa", pełna muzycznych nawiązań do lat 80. i 90. i melancholijnych tekstów o miłości - nie tylko romantycznej, lecz innych jej odcieniach, do siebie, do przyjaciół, toksycznej czy odchodzącej (jak w przypadku tytułowej "Kraksy" - tak bowiem nazywał się pies Natalii Grosiak).

Koncerty Mikromusic

Zespół Mikromusic słynie ze świetnych koncertów, w trakcie których muzycy nawiązują kontakt z widownią. Regularnie występują w salach koncertowych i klubach na terenie całej Polski. Zespół występował na największych polskich festiwalach, jak m.in. Open'er czy Orange Warsaw Festiwal, a także Opolskie Debiuty i Top Trendy.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Mikromusic: Mateusz Pospieszalski, Skubas, L.U.C., Wojciech Waglewski,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Mikromusic z Górnej Półki - 20-lecie zespołu

Mikromusic z Górnej Półki - 20-lecie zespołu

EDISON FESTIVAL 2023

EDISON FESTIVAL 2023

07-08.07.2023

Baranowo

Mikromusic

Mikromusic

16.11.2023

Wrocław

Mikromusic - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Mikromusic?

Miejscowości, w których Mikromusic wystąpi w najbliższym czasie: Baranowo, Wrocław.

W jakim wydawnictwie ukazały się płyty Mikromusic?
Każdy album studyjny zespołu powstał we współpracy z inną wytwórnią muzyczną. Były to kolejno: Polskie Radio, Rockers Publishing, Adapter, EMI Music Poland, Warner Music Poland, Agora, Micro Management.
Co studiowała wokalistka i autorka tekstów, Natalia Grosiak?
Natalia Grosiak chodziła do szkoły muzycznej (gra na skrzypcach), a następnie ukończyła studia na wydziałach prawa i filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Czy Mikromusic to jedyny projekt muzyczny, który tworzy Natalia Grosiak?
Nie. Do 2014 r. jednocześnie działała w ramach grupy Digit All Love. Podczas Red Bull Music Academy w Melbourne zaczęła pracę z Fernandą Cardoso z Brazylii. Razem artystki stworzyły zespół o nazwie Herbatta. W 2009 r. w Brazylii ukazała się ich wspólna płyta.
Którzy z członków grupy najczęściej podejmuje się różnych współprac z innymi zespołami?
Robert Szydło bardzo aktywnie działa jako kompozytor, producent, realizator dźwięku i gitarzysta basowy. Od lat należy do Wolnej Grupy Bukowina, współpracował m.in. z Krzysztofem Kiljańskim, Krystyną Prońko, Mieczysławem Szcześniakiem, Tatianą Okupnik czy zespołem Stare Dobre Małżeństwo.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn