Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Centrum Sztuki Współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej

Warszawa, Jazdów 2
Centrum Sztuki WspółczesnejOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) powstało w 1985 roku. Mieści się w odbudowanym przed 20 laty późnobarokowym Zamku Ujazdowskim, usytuowanym na miejscu XIII-wiecznego grodu książąt mazowieckich. Centrum jest miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej we wszystkich jej przejawach i aspektach. Istotą programu Centrum jest ukazywanie różnorodnych dyscyplin sztuki współczesnej w procesie ich przemian, w momencie reagowania na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie. 

Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim

Od 1922 roku w Ujazdowie znajdowała się Wojskowa Szkoła Sanitarna, a w czasie Powstania Warszawskiego był tam szpital powstańczy. Na skutek działań wojennych budynek został niemal zrównany z ziemią. Z inicjatywy profesorów: Stanisława Lorentza, Aleksandra Gieysztora i Jana Zachwatowicza postanowiono wybudować Zamek od nowa w pierwotnej, wczesnobarokowej wersji. W 1981 roku zapadła decyzja o przekazaniu Zamku Ujazdowskiego szerokiemu środowisku artystów, a od 1985 roku mieści się tam Centrum Sztuki Współczesnej.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa koncentruje się na prezentacji działalności artystycznej twórców polskich i zagranicznych organizując wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe, seminaria, wykłady, spotkania autorskie i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Działalność Centrum to również utrzymywanie kontaktów, prowadzenie wymian z ośrodkami sztuki na całym świecie oraz dokumentowanie osiągnięć współczesnych artystów. Wszechstronną dokumentację prowadzi Ośrodek Informacji i Dokumentacji.

Centrum Sztuki Współczesnej - wydarzenia i wystawy

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie organizując liczne wystawy i wydarzenia prezentuje dzieła najwybitniejszych współczesnych artystów. Wśród nich znajdują się: Magdalena Abakanowicz, Jerzy Bereś, Włodzimierz Borowski, Eric Anderssen, Marek Chlanda, Stanisław Dróżdż, Yoko Ono i wielu innych. Na początku 2002 roku w Zamku Ujazdowskim otwarto stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej. W poprzednich latach: 1992, 1994 oraz 1996/1997 prezentowane były trzy edycje kolekcji na wystawach okresowych. Kolekcja dzieł Centrum Sztuki Współczesnej jest stale poszerzana i wzbogacana o obiekty sztuki pochodzące z zakupów, artystycznych darów oraz depozytów. Niezwykle istotne jest również dopełnienie ekspozycji pracami zakupionymi przez Gminę Warszawa Centrum. Jednym z celów działalności Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim jest szeroka edukacja kulturalna i stymulacja życia artystycznego.

 

Śledź nadchodzące wydarzenia w Centrum Sztuki Współczesnej i sprawdź dostępne bilety na wystawy, spektakle, festiwale i wiele innych!

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej?
Centrum Sztuki Współczesnej znajduje się w Zamku Ujazdowskim obok Łazienek Królewskich w Warszawie.
Kiedy zostało wybudowane Centrum Sztuki Współczesnej?
Centrum Sztuki Współczesnej powstało w 1985 roku.
Jakie wydarzenia odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej?
Od początku działalności Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się tam około 600 wystaw z udziałem najwybitniejszych artystów, liczne spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncerty, pokazy, prezentacje, seminaria, wykłady, spotkania autorskie.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też