Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Miejsce Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - NOSPR

Katowice, Plac Wojciecha Kilara 1
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - NOSPROpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

NOSPR

Synergia architektury i muzyki. Jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce i jedna z najdoskonalszych akustycznie sal koncertowych w Europie. Budynek został wybudowany w 2013 roku, w samym sercu miasta i stał się siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która od lat jest ambasadorem kultury reprezentującym Polskę na międzynarodowej scenie artystycznej. Współpracuje z jednymi z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku prezentując prawykonania ich utworów. Zespół nagrał w sumie ponad 190 płyt dla wielu polskich i zagranicznych wytwórni. Od 2023 roku NOSPR może poszczycić się także największymi organami piszczałkowymi w Europie!

Siedziba NOSPR

Zaprojektowana przez studio Tomasza Koniora nowa siedziba NOSPR jest nowoczesna, ale też zanurzona w tradycji architektury Śląska: filary z cegieł, chropowate na powierzchni, gładkie i jaskrawoczerwone we wnękach, przypominają okna familoków górniczego osiedla Nikiszowiec. Wewnątrz gwarno jak w dawnej hucie: w ponad 400 pomieszczeniach rozlokowano biura, garderoby, sale prób, studia nagraniowe, restaurację i przestrzeń rekreacji. Wszystko to w harmonii materiałów: betonu, marmuru i drewna.

Akustyka

Nad akustyką sali NOSPR czuwał mistrz w swoim fachu - Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, mający w portfolio realizacje dla najlepszych sal koncertowych świata. Doskonała akustyka pozwala wychwycić każdą nutę płynącą ze sceny i każdy szelest z widowni.

Instytucja kultury

NOSPR to także prężnie działająca instytucja kultury będąca domem dla wielu lokalnych rezydenckich zespołów takich jak AUKSO, Camerata Silesia, Kwartet Śląski i {oh!} Orkiestra Historyczna. Można tu posłuchać orkiestr z najróżniejszych krajów Europy, koncertów artystów sceny operowej ale i hip-hopowej czy nawet - muzyki elektronicznej. Organizowane są warsztaty dla młodych dyrygentów, krytyków teatralnych i muzyków, spotkania autorskie w mieszczącej się w siedzibie - BOOKiestrze, a począwszy od 2018 roku, co pięć lat – Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.

Przestrzeń wokół NOSPR

Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zaprojektowany bez nuty improwizacji zielony labirynt z grabu wzorowany na mapie Katowic z 1926 r. Gatunki roślin doradzał projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog. Przestrzeń wokół budynku NOSPR zajmuje ogród sztuk ze skwerami, fontannami, amfiteatrami i przestrzeniami instalacyjnymi, w których często odbywają się różnego rodzaju koncerty czy performance. Plac przed budynkiem NOSPR jest miejscem reprezentatywnym, z kaskadami schodów, "tańczącą" fontanną oraz dwuhektarowym parkiem z drzewami i trawnikami zachęcającymi do spędzenia tu czasu.

Wydarzenia

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też