Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka
Home Artysta Kazimierz Mazur

Kazimierz Mazur

Kazimierz MazurOpisWydarzeniaKazimierz Mazur - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Kazimierz Mazur to polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Urodził się 2 grudnia 1948 roku we Wrocławiu. Przez lata swojej kariery związany był z kilkoma teatrami. Jako adept w latach 1970-71 był z Teatrem Ateneum w Warszawie, natomiast w latach 1975-76 był aktorem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, a w latach 1981-82 występował w stołecznym Teatrze Komedia. Warty podkreślenia jest również fakt, iż oprócz gry w spektaklach zajmował się też reżyserią teatralną.

 

Kazimierz Mazur zmarł 6 września 2022 w wieku 74 lat. W ostatnich latach swojego życia związany był z agencją Wink Managment, i ona też poinformowała o śmierci aktora. Syn aktora - Kazimierz Mazur jr. natomiast napisał wówczas piękne słowa pożegnania: "Dziś odszedł mój największy Przyjaciel, Tata wybitny Aktor Kochany Człowiek. Kazimierz Mazur. Przemierzaliśmy razem Noce i Dnie. Dobranoc Mój Kochany, tym pięknym wierszem pożegnał się z nami, posłuchajcie ... Dobranoc Mój Książę". 

Początki kariery Kazimierza Mazura

Dobry start i przyszła kariera Kazimierza Mazura zostały uwarunkowane uczelnią, na jakiej zdecydował się kształcić po ukończeniu szkoły średniej. Mazur udał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w roku 1974. Do jego debiutu filmowego możemy zaliczyć niewielką rolę, w polsko francuskim serialu "Wielka miłość Balzaka" wyprodukowanym przez Telewizję Polską we współpracy z Eurodis-Telecinex, gdzie wcielił się w członka służby Hańskich. Na samym początku swojej kariery, Kazimierz Mazur grał głównie w filmach i serialach obyczajowych, komediowych czy dramatach. Podejmował wówczas współpracę z takimi reżyserami, jak Jerzy Sztwiertnia, Janusz Dymek czy też Waldemar Szarek. Kazimierz Mazur udzielił także udzielili swego głosu w dubbingu do kreskówki "Kocia ferajna" - amerykańskiego serialu animowanego w reżyserii Williama Hanny oraz Josepha Barbery.

Kazimierz Mazur i dalszy rozwój jego kariery 

Kariera Kazimierza Mazura rozwijała się w stosunkowo szybkim tempie, a sam aktor zdobywał coraz to więcej ról w filmach i serialach. Największą sławę jednak, przyniosła mu rola Tomasza Niechcica w filmie i serialu noszącym tytuł "Noce i dnie". Przełomowym momentem w całej długoletniej karierze aktora był również angaż w serialu "Barwy Szczęścia", gdzie odgrywał rolę Tomasza Wiśniewskiego. Mazur związany był z tym serialem przez 8 lat, a jego współpracę zakończyła śmierć aktora. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych XX wieku oraz wieku XXI, wystąpił między innymi w takich filmach, jak "Skutki noszenia kapelusza w maju", "Sukces" czy też "Na plebanii w Wyszkowie 1920". W późniejszych latach swojej kariery, Kazimierz Mazur występował również gościnnie w następujących produkcjach "Hela w opałach", "Odwróceni", "Blondynka", "Układ warszawski", "Chichot losu". Niewiele osób wie również o tym, iż w 1995 roku aktor ten założył Rodzimy Kościół Polski.

Kazimierz Mazur - filmografia

Kazimierz Mazur w ciągu całej swojej kariery aktorskiej zagrał w wielu produkcjach filmowych. Do najważniejszych z nich należą:

 • "Noce i dnie" (1975)
 • "Kuchnia polska" (1991)
 • "Łowca. Ostatnie starcie" (1993)
 • "Panna z mokrą głową" (1994)
 • "Na plebanii w Wyszkowie 1920" (1999)
 • "Zemsta" (2002)
 • "Benek" (2007)
 • "Fundacja Kultura" (2009)
 • "Różyczka" (2010)
 • "Konfident" (2011)

Kazimierz Mazur odgrywał również role w wielu kultowych polskich serialach, do których możemy zaliczyć między innymi:

 • "Dyrektorzy" (1975)
 • "Daleko od szosy" (1976)
 • "W labiryncie" (1988)
 • "Żegnaj Rockefeller" (1992)
 • "Kuchnia polska" (1993)
 • "Bank nie z tej ziemi" (1993)
 • "Panna z mokrą głową" (1994)
 • "Marszałek Piłsudski" (2001)
 • "Barwy szczęścia" (2007)

 

Zobacz też: Ewa Skibińska, Marian Opania, Grzegorz Damięcki, Adriana Kalska, Zdzisław Wardejn, Mikołaj Krawczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Marzena Kipiel-Sztuka, Weronika Książkiewicz, Joanna Moro, Kacper Kuszewski, Magdalena Kumorek, Michalina Łabacz, Magda Umer, Artur Chamski, Ola Domańska, Krzysztof Hulboj, Alan Andersz, Rafał Królikowski, Tomasz Dutkiewicz,

 

Wydarzenia

Kazimierz Mazur - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kazimierz Mazur?

Miejscowości, w których Kazimierz Mazur wystąpi w najbliższym czasie: Słupca, Poznań, Radom, Kraków, Chełmek, Legionowo, Pasłęk, Starogard Gdański, Leszno, Otwock, Lublin, Piotrków Trybunalski.

Czy Kazimierz Mazur był żonaty?
Kazimierz Mazur miał dwie żony - impresario Beatę Bogdańską, która zajmowała się organizacją oraz finansowaniem wydarzeń kulturowych, takich jak spektakle teatralne, a także kompozytorkę Katarzynę Gärtner.
Do jakich produkcji filmowych Kazimierz Mazur podkładał dubbing?
Niewiele osób wie o tym, że Kazimierz Mazur był nie tylko aktorem filmowym i serialowym, ale także dubbingowym. Udzielił swego głosu w dubbingu do takich kreskówek, jak "Kocia ferajna", "Hrabia Kaczula" czy też "Muzzy".
Jaka produkcja filmowa stała się scenicznym debiutem Kazimierza Mazura?
Kazimierz Mazur w roku 1973 po raz pierwszy pokazał swój talent aktorski szerszej publiczności. Zadebiutował wówczas rolą członka służby Hańskich w polsko-francuskim siedmioodcinkowym serialu telewizyjnym pod tytułem "Wielka miłość Balzaka".
Gdzie został pochowany Kazimierz Mazur?
Kazimierz Mazur zmarł dnia 6 września 2022 roku we Wrocławiu, a jego śmierć poruszyła całą polską branżą filmową. Ze względu na swoje wyznanie, zgodnie z własnym życzeniem, aktor został pochowany w obrządku rodzimowierczym na cmentarzu w Wołomini. W treści pożegnalnego wpisu wspomniano następujące słowa, które skwitowały śmierć Mazura: "rozpoczął swą podróż do Nawi i Wyraju".
Czy Kazimierz Mazur ma dzieci?
Kazimierz Mazur doczekał się syna, który również ma na imię Kazimierz. Poszedł w ślady ojca i jest on znanym aktorem, grającym w wielu produkcjach filmowych.

Fani lubią też

Zobacz też