Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Kazimierz Mazur

Kazimierz Mazur

Kazimierz MazurOpisWydarzeniaKazimierz Mazur - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Kazimierz Mazur to polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Urodził się 2 grudnia 1948 roku we Wrocławiu. Przez lata swojej kariery związany był z kilkoma teatrami. Jako adept w latach 1970-71 był z Teatrem Ateneum w Warszawie, natomiast w latach 1975-76 był aktorem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, a w latach 1981-82 występował w stołecznym Teatrze Komedia. Warty podkreślenia jest również fakt, iż oprócz gry w spektaklach zajmował się też reżyserią teatralną.

 

Kazimierz Mazur zmarł 6 września 2022 w wieku 74 lat. W ostatnich latach swojego życia związany był z agencją Wink Managment, i ona też poinformowała o śmierci aktora. Syn aktora - Kazimierz Mazur jr. natomiast napisał wówczas piękne słowa pożegnania: "Dziś odszedł mój największy Przyjaciel, Tata wybitny Aktor Kochany Człowiek. Kazimierz Mazur. Przemierzaliśmy razem Noce i Dnie. Dobranoc Mój Kochany, tym pięknym wierszem pożegnał się z nami, posłuchajcie ... Dobranoc Mój Książę". 

Początki kariery Kazimierza Mazura

Dobry start i przyszła kariera Kazimierza Mazura zostały uwarunkowane uczelnią, na jakiej zdecydował się kształcić po ukończeniu szkoły średniej. Mazur udał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w roku 1974. Do jego debiutu filmowego możemy zaliczyć niewielką rolę, w polsko francuskim serialu "Wielka miłość Balzaka" wyprodukowanym przez Telewizję Polską we współpracy z Eurodis-Telecinex, gdzie wcielił się w członka służby Hańskich. Na samym początku swojej kariery, Kazimierz Mazur grał głównie w filmach i serialach obyczajowych, komediowych czy dramatach. Podejmował wówczas współpracę z takimi reżyserami, jak Jerzy Sztwiertnia, Janusz Dymek czy też Waldemar Szarek. Kazimierz Mazur udzielił także udzielili swego głosu w dubbingu do kreskówki "Kocia ferajna" - amerykańskiego serialu animowanego w reżyserii Williama Hanny oraz Josepha Barbery.

Kazimierz Mazur i dalszy rozwój jego kariery 

Kariera Kazimierza Mazura rozwijała się w stosunkowo szybkim tempie, a sam aktor zdobywał coraz to więcej ról w filmach i serialach. Największą sławę jednak, przyniosła mu rola Tomasza Niechcica w filmie i serialu noszącym tytuł "Noce i dnie". Przełomowym momentem w całej długoletniej karierze aktora był również angaż w serialu "Barwy Szczęścia", gdzie odgrywał rolę Tomasza Wiśniewskiego. Mazur związany był z tym serialem przez 8 lat, a jego współpracę zakończyła śmierć aktora. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych XX wieku oraz wieku XXI, wystąpił między innymi w takich filmach, jak "Skutki noszenia kapelusza w maju", "Sukces" czy też "Na plebanii w Wyszkowie 1920". W późniejszych latach swojej kariery, Kazimierz Mazur występował również gościnnie w następujących produkcjach "Hela w opałach", "Odwróceni", "Blondynka", "Układ warszawski", "Chichot losu". Niewiele osób wie również o tym, iż w 1995 roku aktor ten założył Rodzimy Kościół Polski.

Kazimierz Mazur - filmografia

Kazimierz Mazur w ciągu całej swojej kariery aktorskiej zagrał w wielu produkcjach filmowych. Do najważniejszych z nich należą:

 • "Noce i dnie" (1975)
 • "Kuchnia polska" (1991)
 • "Łowca. Ostatnie starcie" (1993)
 • "Panna z mokrą głową" (1994)
 • "Na plebanii w Wyszkowie 1920" (1999)
 • "Zemsta" (2002)
 • "Benek" (2007)
 • "Fundacja Kultura" (2009)
 • "Różyczka" (2010)
 • "Konfident" (2011)

Kazimierz Mazur odgrywał również role w wielu kultowych polskich serialach, do których możemy zaliczyć między innymi:

 • "Dyrektorzy" (1975)
 • "Daleko od szosy" (1976)
 • "W labiryncie" (1988)
 • "Żegnaj Rockefeller" (1992)
 • "Kuchnia polska" (1993)
 • "Bank nie z tej ziemi" (1993)
 • "Panna z mokrą głową" (1994)
 • "Marszałek Piłsudski" (2001)
 • "Barwy szczęścia" (2007)

 

Zobacz też: Ewa Skibińska, Marian Opania, Grzegorz Damięcki, Adriana Kalska, Zdzisław Wardejn, Mikołaj Krawczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Marzena Kipiel-Sztuka, Weronika Książkiewicz, Joanna Moro, Kacper Kuszewski, Magdalena Kumorek, Michalina Łabacz, Magda Umer, Artur Chamski, Ola Domańska, Krzysztof Hulboj, Alan Andersz, Rafał Królikowski, Tomasz Dutkiewicz,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Jeśli pragniesz kobiety to ją porwij

Jeśli pragniesz kobiety to ją porwij

25.03.2023

Wrocław

WEEKEND Z R.

WEEKEND Z R.

31.03-12.06.2023

Dębica, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki i inne

Akt równoległy

Akt równoległy

01.04-16.06.2023

Gdańsk, Warszawa

Kazimierz Mazur - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kazimierz Mazur?

Miejscowości, w których Kazimierz Mazur wystąpi w najbliższym czasie: Wrocław, Krosno, Dębica, Warszawa, Legionowo, Gdańsk, Olsztyn, Grodzisk Mazowiecki, Płońsk, Kraśnik, Kielce, Lublin, Leszno, Opole.

Czy Kazimierz Mazur był żonaty?
Kazimierz Mazur miał dwie żony - impresario Beatę Bogdańską, która zajmowała się organizacją oraz finansowaniem wydarzeń kulturowych, takich jak spektakle teatralne, a także kompozytorkę Katarzynę Gärtner.
Do jakich produkcji filmowych Kazimierz Mazur podkładał dubbing?
Niewiele osób wie o tym, że Kazimierz Mazur był nie tylko aktorem filmowym i serialowym, ale także dubbingowym. Udzielił swego głosu w dubbingu do takich kreskówek, jak "Kocia ferajna", "Hrabia Kaczula" czy też "Muzzy".
Jaka produkcja filmowa stała się scenicznym debiutem Kazimierza Mazura?
Kazimierz Mazur w roku 1973 po raz pierwszy pokazał swój talent aktorski szerszej publiczności. Zadebiutował wówczas rolą członka służby Hańskich w polsko-francuskim siedmioodcinkowym serialu telewizyjnym pod tytułem "Wielka miłość Balzaka".
Gdzie został pochowany Kazimierz Mazur?
Kazimierz Mazur zmarł dnia 6 września 2022 roku we Wrocławiu, a jego śmierć poruszyła całą polską branżą filmową. Ze względu na swoje wyznanie, zgodnie z własnym życzeniem, aktor został pochowany w obrządku rodzimowierczym na cmentarzu w Wołomini. W treści pożegnalnego wpisu wspomniano następujące słowa, które skwitowały śmierć Mazura: "rozpoczął swą podróż do Nawi i Wyraju".
Czy Kazimierz Mazur ma dzieci?
Kazimierz Mazur doczekał się syna, który również ma na imię Kazimierz. Poszedł w ślady ojca i jest on znanym aktorem, grającym w wielu produkcjach filmowych.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn